Genel

Zamanın İlerlemediği Yeryüzündeki Cennet Como Gölü

Como Gölü
Editör
Yazar Editör

Como Gölü’ne bir ziyaret düzenlemeden önce yaptığım araştırmalarda dünyaca ünlü pek çok Hollywood yıldızının bu gölün çevresinde bir villa sahibi olduğunu görmüştüm. Como Gölü’ne ulaşınca, şöyle bir uzaktan baktığımda bile onlara hak verdim. Çünkü İtalya’nın kuzeyinde yer alan Como Gölü, ilk görüldüğü andan itibaren insanı büyüleyen bir görünüme sahip. İtalya’da şimdiye kadar göze hoş gelmeyen bir kent görmedim ama Milan’a 40 km uzaklıktaki Como Gölü, yeşille mavinin bir araya geldiği gerçek bir cennet.

Havanın genellikle ılıman olduğu Como Gölü’nde, Akdeniz ikliminin de etkisi ile pek çok tropikal bitki büyüme şansı buluyor. Bu da gölün etrafının yemyeşil bir görünüme sahip olmasını sağlıyor. Gölün mavisi, bitkilerin yeşilliği, tepelerde bulunan villaların güzelliği ve gölde demir almış teknelerin verdiği huzur duygusu insanda bir ömür burada yaşama isteği yaratıyor.

Como Gölü Manzarası

Como Gölü civarında bir villanız olmaması, gölün manzarasını yamaçlardan izleyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bu noktada benim tavsiyem Como Gölü’ne bir araç kiralayarak gitmeniz. Gölün paralelindeki dar yollarda, müzik dinleyerek yolculuk etmek oldukça keyifli bir deneyim sunuyor. Bu yolları tırmanarak tepeye çıktığınızda da araçlar için park şeritleri bulunuyor. Park şeritlerinin hemen yanındaki banklar ise gölün manzarasını izlemek için birebir. Eğer yanınıza bir termos lezzetli İtalyan kahvesi ve aperatif sandviçler de aldıysanız, tüm bir gününüzü burada geçirebilirsiniz.

Como Gölü’nün gece ışıklandırılmış hali de muhteşem. Bu nedenle burayı geçiş rotası olarak düşünmemenizi, dünyanın en güzel göllerinden biri olan Como Gölü’ne en azından bir tam gününüzü ayırmanızı öneririm. Zira doğanın tamamıyla korunduğu bu muhteşem manzara bize zaman kavramının Como Gölü’nde geçerliliği yok hissiyatı verse de, bu büyüleyici atmosferde geçirilen zaman su gibi akıp gidiyor.

Como Gölü'ne Nasıl Gidilir?

Como Gölü’nde yapılacak tek şey manzarayı izlemek değil. Gölün çeşitli bölgelerinde feribotlar bulunuyor. Bu feribotlarla gölün karşı kıyısına geçebiliyor ya da tekne turu atabiliyorsunuz. Bununla birlikte, gölün ismini aldığı Como isimli kasaba, özellikle turistler için oldukça keyifli bir nokta. Bu kasabadaki birbirinden sevimli kafelerde kahvenizi yudumlayarak göl manzarasının tadına varabilir, şık restoranlarda birbirinden lezzetli İtalyan yemeklerini tadabilir ya da tasarım mağazalarından sevdiklerinize dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyecekleri nadide hediyeler alabilirsiniz.

Como Gölü'nde Ne Yapılır

Como Gölü geçmişten bugüne Lombardiya aristokrasisinin de gözde sayfiye bölgesi olmuş. Zira Como Gölü hem görsel anlamda masallardan fırlamış bir atmosfer sunuyor, hem de sakinliğiyle insana huzur veriyor. Bu sükunet insanda, Como Gölü’nün farklı bir zaman dilimine ait olduğu hissiyatını uyandırıyor. Yeşil ve mavinin en güzel birlikteliğini ortaya koyduğu Como Gölü, dünyanın bir yerlerinde hala huzurun ve sükunetin hüküm sürebildiğini kanıtlıyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap