Floransa Kültür ve Sanat Roma

Yılbaşı Alışverişi İçin İtalya Noel Pazarları

Yılbaşı Pazarları
Editör
Yazar Editör

Noel pazarları kurmak, Avrupa’nın hemen her yerinde yüzyıllardan bu yana devam eden bir gelenek. Noel dönemi boyunca kurulan ve gece geç saatlere kadar açık olan bu pazarlar, genellikle yerel üreticiler tarafından kuruluyor ve aynı nedenle de, çok özel bir alışveriş deneyimi sunuyor. Zira sadece alışveriş yapmakla kalmıyor, masalsı bir atmosfer içinde yöresel geleneklere de tanık oluyorsunuz. İtalya’daki Noel pazarları ise, ülkenin hemen her köşesinde bulunabiliyor. Bazıları diğerlerinden daha büyük, bazıları da daha gösterişli… Hangisini ziyaret edeceğinize karar veremediyseniz, okumaya devam etmenizi öneriyoruz – zira bu yazıda İtalya’daki en güzel Noel pazarlarını listeliyoruz.

İtalya’nın Noel Pazarları

christkindlmarkt bolzano

Christkindlmarkt

Nerede? Bolzano, Güney Tyrol. İtalya’nın Avusturya ve İsviçre sınırındaki küçük bir kasaba.

Açılış / Kapanış Sabah 10.00 – Gece 02.00

Christkindlmarkt, İtalya Noel pazarlarının en ünlü olanlarından biri. 29 Kasımda kurulan pazar, 6 Ocak tarihine kadar açık kalıyor. Bir Noel pazarından bekleyebileceğiniz her şeye ve daha fazlasına yer veriyor. Ünlü olmasının asıl nedeni ise, pazara eşlik eden Noel festivali. Tüm kasaba, yaklaşık 1,5 ay boyunca özel bir festivale ev sahipliği yapıyor ve günün her anında ziyaret edilebilecek bir stand veya etkinlik bulunabiliyor. Noel pazarının en meşhur ürünü ise “vin brulé”. Özel bir sıcak baharatlı şarap çeşidi olan  vin brulé’yi mutlaka denemenizi öneriyoruz.

weihnachtsmarkt floransa

Weihnachtsmarkt

Nerede? Floransa, Santa Croce piazza.

Açılış / Kapanış Sabah 10.00 – Gece 02.00

30 Kasım – 18 Aralık arasında Floransa’da kurulan bu pazar, isminden de anlaşılabileceği gibi Almanlar tarafından kuruluyor ve Heidelberg şehrinde kurulan pazarın birebir kopyası sayılıyor. Yani hem İtalyan, hem de Alman Noel kültürüne tanıklık etmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Ahşap raflar üzerinde satışa sunulan ürünler oldukça çeşitli; hediyeliklerden yiyeceklere, içeceklerden el yapımı şekerlere kadar geniş bir yelpaze sunuyor. Bizim favorimiz panforte – baharatlı meyveli bir kek olan bu ürün, kendine özgü bir lezzete sahip. İtalya’nın geleneksel Noel tatlısı olan panettone’yi denemeyi de unutmayın!

christmas market roma

Piazza Navona Market

Nerede? Roma, Navona piazza.

Açılış / Kapanış Sabah 10.00 – Gece 02.00

Klasik bir Noel pazarı gezmek istiyorsanız, Roma’daki Piazza Novano en doğru seçim olacaktır. Diğer zamanlarda da Roma’nın en işlek meydanlarından biri olan Novano, Noel zamanı yerel üreticilerin standları ile dolup taşıyor. Noel süsleri, kızarmış kestane, pamuk şeker gibi bize yabancı olmayan ürünlere ek olarak, minik la befana heykelleri gibi başka yerde bulamayacağınız hediyelikler de satın alınabiliyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap