Venedik

Venedik’te Paha Biçilemez Bir Deneyim Gondol Gezisi

Venedik Kanallarında Gondol Gezisi
Editör
Yazar Editör

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Venedik’i ziyaret ettiğiniz zaman yapmadan dönmemeniz gereken bir aktivite var; o da gondol gezisi. Venedik’i hiç görmemiş, hakkında araştırma bile yapmamış birinin bile bu şehrin adı geçtiğinde aklına gelen ilk nokta kanallardan geçen gondollar oluyor. Zira gondol ile seyahat şehrin en şık ulaşım yolu sayılıyor. Bu paha biçilemez geziyi yapmadan önce bazı konular hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

Şehrin en önemli sembolü olan gondolların çıkış amacı tabii ki sadece turistler tarafından yapılacak romantik bir gezi değil. Aslında gondol Venedik’te tarih boyunca kullanılmış. Şimdi ise düğün, eğlence, cenaze gibi önemli günlerde özellikle kullanılıyor. Bu nedenle Venedik’te gondolların yapımına özellikle önem veriliyor ve yapımında gondolun dışı kadar içine de özen gösteriliyor. Tarihte gondollar en çok soyluları taşımak için kullanılırmış, günümüzde ise bu amaç değişikliğe uğramış ve gondollar en çok turistler tarafından kullanılır hale gelmiş.

Venedik'te Gün Batımı ve Gondol Turu

Bugün Venedik’te 400’den fazla gondol bulunuyor ve gondolların yapımında Venedik kanallarının darlığı göz önünde bulunduruluyor. Gondollar 11 metre uzunluğunda yapılıyor ve bir gondolun inşası neredeyse 3 ay sürüyor. Yapımında kullanılan yaklaşık 280 parçanın içinde ise 8 farklı ağaç türü bulunuyor. 18.yüzyılda Venedik’te birkaç bin gondol olduğu söyleniyor. Günümüzde ise bu rakam birkaç yüz civarında. Bu gondolların bazıları ise şehir halkından kişilerin kendilerine ait ve kişisel amaçlarla kullanılıyor. Gondolların yapımı ve tarihi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler Denizcilik Müzesi’ni (Museo Storico Navale) ziyaret edebilirler.

Venedik Gondol Turu

İnşasına ve görünümüne bu kadar dikkat edilen gondolların neden sadece siyah renkte yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Bununla ilgili birkaç tane rivayet var. İlk rivayet ise şehri kasıp kavuran veba. 1300’lü yıllarda veba özellikle Venedik’i etkilemiş ve tedavi için kiliseye getirilip götürülen kişiler hep gondolla taşınmış. Pek çok kişi de taşınma esnasında gondolun içinde öldüğü için dönemin Dükü tüm gondolların siyaha boyanmasını emretmiş. Bir başka rivayet hazin bir aşk hikayesi. Gondolculuk yapan bir genç soylu bir ailenin kızına aşık olmuş ancak aile evlenmelerine izin vermemiş. Aşık olan genç gondolunda intihar ettiği için tüm gondolcular gondollarını siyaha boyamış. İki hikayenin de biraz iç karartıcı olduğunu kabul ediyorum.

Venedik'te Gondol Gezisi

Şimdi gelelim günümüzde gondol gezisi yapmak isteyenlerin gerçek hayatta işlerine yarayacak olan bilgilere. Öncelikle gondol turu da yapacağınız bir Venedik ziyaretinde bu aktivite için mutlaka ayrıca bütçe ayırmanız gerekiyor, çünkü gondol turu pek de ucuz değil. Üstelik turlar 6 kişi için yapılıyor ve sizin kaç kişi katıldığınıza göre fiyat düşmüyor. Yani çift olarak romantik bir gondol gezisi yapmak istediğiniz zaman 6 kişilik ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor. Ücret gece tarifesi, gündüz tarifesi ve süreye göre değişiklik gösteriyor. Küçük bir örnek olarak gündüz tarifesinde 40 dakikalık gezi için 80 Euro, gece tarifesinde ise 100 Euro vermeniz gerektiğini söyleyebilirim. Gondola binmeden önce fiyatta tam olarak anlaşmak ise bu işin püf noktası.

Evet, gondol gezisi pahalı bir turistik deneyim. Ancak yıllardır hayalini kurduğunuz romantik gondol gezisini yapmak için bütçe ayırabiliyorsanız özellikle gece tarifesinde yer almanızı tavsiye ederim. Büyüleyici Venedik’i ışıklar içinde görmek size gerçekten paha biçilemez bir deneyim yaşatacak. Bu arada filmlerde gördüğünüz serenat sahneleri de gerçek. Tabii ki ekstra ücret karşılığında gondol sefanız için serenat seçeneği de arzu ederseniz önceden anlaşmanız gerekiyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap