Venedik

Venedik’in Dünyaca Ünlü Kilisesi San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikasi
Editör
Yazar Editör

Venedik batmadan önce hala gidip görmek için vaktimiz varken, size bu romantik şehirde gezilmesi gereken önemli bir yapıttan bahsetmek istiyorum: San Marco Bazilikası. Bizans mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan San Marco Bazilikasının yapım tarihi 828 senesine dayanıyor. İsyanlarda yanan, inşaatı sekteye uğrayan, defalarca yeniden yapılmak için uğraşılan bazilika 1094 yılında kutsanmış ve o zamandan beri de Venedik piskoposluk ruhani dairesi Roma Katolik Başpiskoposunun ikametgahı olarak görev yapıyor. Hem yüzyıllara dayanan önemli tarihi, hem görkemli yapısı hem de zengin dizaynı nedeniyle her yıl binlerce turist San Marco Bazilikasını ziyaret ediyor.

San Marco Bazilikası ve Mahşerin Dört Atlısı

San Marco Bazilikasının 5 adet heybetli kubbesi var. Venedik’i ziyaret ettiğinizde insanların bu bazilikadan Altınların Kilisesi ya da Altın Bazilika olarak da söz ettiğini duyabilirsiniz. Bunun nedeni ise bazilikada bulunan Bizans mozaiklerinin gücün sembolü olarak yaldızlanmış olması. Buradaki amaç zenginliği ve gücü deklare etmekse, çok başarılı bir iş çıkarmış olduklarını söyleyebilirim. San Marco Bazilikası gerçekten de ilk görüşten itibaren insanı kendine hayran bırakıyor.

Bazilikayı karşınıza aldığınız ilk anda dikkatinizi 4 adet bronz at heykeli çekecek. Bu atlar “mahşerin 4 atlısı olarak” adlandırılıyor. Etkileyici mahşerin 4 atlısı heykelinin İ.Ö.4.yüzyılda Yunanistan’da yapıldığı düşünülüyor. Atların alınıp getirildiği yer ise, çok şaşırtıcı ama İstanbul! Haçlı Seferleri esnasında mahşerin 4 atlısı heykelleri İstanbul’daymış. Haçlı Seferlerine katılan Venedik tacir cumhuriyeti askerleri 1204 yılında heykelleri İstanbul’dan almış ve San Marco Bazilikası’na getirmiş. Bu arada bazilikanın terasında gördüğünüz atlar kopya, çünkü asılları San Marco’nun içinde muhafaza ediliyor. Özellikle güneşli bir günde gittiyseniz tüm bu altınların ve bronzların gözlerinizi kamaştıracağından emin olabilirsiniz.

San Marco Bazilikası Venedik

San Marco Bazilikası aslında 12 havariden biri olan San Marco’nun kemiklerini muhafaza etmek için yapılmış ve Yunan Haç planı üzerine yapılmış. Bir rivayete göre San Marco bir gün rüyasında Venedik’te huzur bulacağını görmüş. Mısır’da ölen San Marco İskenderiye’de gömülmüş ancak birkaç tüccar onu huzur bulacağı yere, yani Venedik’e getirmek istemişler. Hatta kendisine ait olduğunu sandıkları bazı eşyaları da kaçırarak Venedik’e getirmişler. Aziz olarak anılan San Marco Venedik koruyucusu seçilince de adının verileceği bazilikanın yapımına başlanmış.

Bina dışarıdan ne kadar heybetli görünüyorsa içeriden de o kadar büyüleyici. San Marco Meydanı’na ulaşıp bazilikayı ilk gördüğünüzde önündeki insan kalabalığından gözünüz korkabilir. Ancak emin olun ki beklediğinize değecek. Göz alabildiğince uzanan bir tavan, Hristiyan dininin anlatan göz alıcı Bizans mozaikleri, bu mozaikleri olduğundan daha göz alıcı gösteren altın kaplamalar, rengarenk mermerler ve heykeller size iyi ki buraya gelmişim dedirtecek.

San Marco Bazilikası'nın Mozaikleri

Bazilikaya gitmişken mutlaka yapmanız gereken bir şey daha var; bu da asansör ile üst kata çıkmak ve muhteşem Venedik manzarasını buradan seyretmek. Bazilikaya girerken herhangi bir ücret ödemiyorsunuz ama terasa çıkmanın ücreti var. Yukarıya çıktığınızda göreceğiniz manzaranın bu ücrete tamamıyla değeceğinden emin olabilirsiniz. Bu arada bazilika girişinin sağ tarafında yer alan Osmanlı figürlerini de görmeden geçmeyin derim! Bir rehber eşliğinde gezerseniz tüm heykeller ve figürler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap