Venedik

Venedik’e Son Bakış: Ahlar Köprüsü

Venedik Ahlar Köprüsü
Editör
Yazar Editör

Ahlar Köprüsü, günümüzde Venedik’in en romantik yerlerinden biri olarak kabul edilse de, ortaya çıkışı pratik bir ihtiyaçtan kaynaklanıyor: Mahkûm transferi.  1600 yılında, dönemin ünlü mimarı Antonio da Ponte, Doge Sarayının çatı katlarını adi suçlular için bir hapishane olarak kullanılmak üzere yeniden tasarlamış. Ancak bir problem ile karşılaşmış: Suçluların sorgulandığı bina ile Doge Sarayı arasında dar bir su kanalı varmış. Bu sorunu çözmek için yeğeni olan Antonio Contino’yu görevlendirmiş. Genç ancak tutkulu bir mimar olan Contino, kanalın üzerine bir köprü inşa etmiş. Barok mimariye olan tutkusu nedeniyle de, köprüyü dışarıdan çok etkileyici görünecek şekilde tasarlamış. Mahkûm transferi için kullanılacağından, üzerini de bir çatı ile örtmüş. Bu detay önemli, zira Ahlar Köprüsü Venedik’teki üzeri kapalı tek köprü olma özelliğini taşıyor. 19. yüzyıla kadar, köprünün ayrı bir adı yokmuş. O dönemde Venedik’i ziyaret eden Lord Byron, mahkûmların hapishaneye girmeden önce Venedik’i son kez görebildikleri yer olduğu için, “Ahlar Köprüsü” (Ponte dei sospiri) adını vermiş.

Venedik Ahlar Köprüsü

Gondol İle Altından Geçerken…

Ahlar Köprüsü, günümüzde romantik bir anlam da taşıyor: Yerel söylencelere göre, bir gondola binip köprünün tam altından geçerken öpüşen çiftler, ömür boyu mutlu yaşıyor. İnşası 3 yıl süren köprü 11 metre uzunluğunda ve beyaz kireçtaşından yapılmış. Dışarıdan oldukça etkileyici bir görünümü var, ancak içine girdiğinizde dışarıyı görmek biraz zor: Pencereleri son derece dar taş ızgaralar ile korunuyor. Bu durum, tahmin edilebileceği üzere son anda “fikir değiştirebilecek olan” mahkûmların kaçmasını engelleme düşüncesinden kaynaklanıyor. Aynı nedenle, köprünün içi oldukça dar ve kemerli bir yapısı var, bir ucundan diğerine geçmek yalnızca birkaç dakika sürüyor. Venedik’teki çoğu köprünün aksine, iç kısım sanat eserleri ve/veya tablolar ile süslenmemiş, hatta yüzyıllar önceki görünümün halen korunduğunu söyleyebiliriz.

Venedik Ahlar Köprüsü Son Bakış

Ahlar Köprüsü Ziyaret Saatleri

Ahlar Köprüsü’nü ziyaret etmek için en uygun zaman, gündoğumu saatleri: Hem daha az kalabalık oluyor ve hem de güneşin doğuşunu izlemeye doyum olmuyor. İç duvarlara bir zarar gelmesini engellemek için, büyük sırt çantaları ile girmenize izin verilmiyor. Ahlar Köprüsü, 1 Nisan – 31 Ekim tarihleri arasında 08: 30-17: 00; 1 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında ise 08:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. 25 Aralık ve 1 Ocakta ise kapatılıyor.

Ahlar Köprüsü Venedik

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap