Floransa Kültür ve Sanat

Tarihin Derinliklerinden Gelen Etkinlik Calcio Storico

Calcio Storico Futbolu
Editör
Yazar Editör

İtalya denildiği zaman aklınıza ilk olarak aşk, sanat, moda, lezzetli yemekler ve tarihi binalar geliyor olabilir. İtalya’nın sakin havası insana sanki bu topraklarda şiddet içeren hiçbir aktivite olamazmış gibi hissettiriyor. İtalyan futbol camiası bile birbirinden yakışıklı ve bakımlı futbolcuların oynadığı kulüplerden oluşuyor. Dünyanın pek çok ülkesinde kadınlar bile İtalyan futbol takımlarının oynadığı maçları seve seve izliyor. Sizin de İtalya’ya dair düşünceleriniz bu kadar romantikse bu yazının sonunda hislerinizi tekrar sorgulamaya hazır olun. Çünkü sizlere dünyanın başka bir yerinde rastlayamayacağınız ilginçlikte bir etkinlikten söz edeceğim: Karşınızda Calcio Storico!

Calcio Storico Floransa Futbolu

Calcio Storico, diğer ismiyle Calcio Fiorentiono 16.yüzyıl İtalya’sından miras kalan ve bir nevi futbola benzeyen bir spor dalı. Resmi kuralları ilk olarak 1580 yılında yayınlanmış olan bu oyunu zamanında aristokratlar oynarmış. Hatta Vatikan’da Papa’nın bizzat izlediği maçlar bile yapılırmış. Oyun 27’şer kişilik 2 takım tarafından oynanıyor. İlk etapta bu takımlar karşı karşıya geldiğinde her şey bir futbol maçıymış gibi bir hava esiyor. Zira takımlarda aynı futbolda olduğu gibi kaleciler, defans oyuncuları, orta saha oyuncuları ve hakemler var.

Calcio Storico Takımları

50 dakika sürecek olan maç hakemin düdüğüyle başladığı andan itibaren ise yaşayacağınız şoka kendinizi hazırlayın. Çünkü 2 takımın oyuncuları birdenbire adeta bir meydan muharebesindeymiş gibi birbirlerine girecekler. Kısacası karşı takımın elinden topu alabilmek için her şey mubah. Tekme serbest, tokat serbest, yumruk serbest ve hatta kafa atmak bile serbest. Yazılı bir kural olmasa da kafaya tekme atmak pek hoş karşılanmıyormuş. 50 dakika süren bu kıyasıya mücadele takımlardan herhangi birinde bir sakatlık durumu olmadığı sürece durdurulmuyor. Bu arada sakatlık olursa da yalnızca sakatlanan futbolcu takımdan ayrılıyor ama yerine hiç kimse alınmıyor.

Calcio Storico Dövüşmek Serbest

Mücadelenin gerçekleştiği zemin standart bir futbol sahasından daha küçük ve zemini kumla kaplı. Oyunun amacı ise bildiğimiz futbolda olduğu gibi topu karşı takımın kalesine göndermek. Bunu yaparken elleri kullanmak serbest. Topsuz alanda kıyasıya dövüşmek de serbest.

Bir Garip Futbol Oyunu Calcio Storico

Calcio Storico’ya olan ilgi 17.yüzyıl civarı azalmış ancak 1930 yılında yeniden dirilmiş. Günümüzde ise her yıl 24 Haziran tarihinde Floransa’da düzenlenen bir etkinlik halini almış. Floransa’da şehrin 4 bölgesinin ayrı ayrı futbol takımları var ve bu takımlar Santa Croce Meydanı’nda kurulan özel sahada maçlar yapıyorlar. Üstelik maçlarda takımda oynayan futbolcuların –ya da dövüşçülerin- 16.yüzyıl kıyafetlerini giymeleri gerekiyor. Etkinlik o kadar ilginç ki filmlere bile konu olmuş. 2015 yılında vizyona giren The Tourist filminde lisede futbol oynayan başrol oyuncusu İtalya seyahatinde kendisini Calcio Storico oynarken buluyor.

Calcio Storico Oyuncuları

Calcio Storico ya da diğer adıyla Calcio Fiorentino sporunu gözünde canlandıramayanların Youtube videolarından birkaçına göz atmalarını tavsiye ederim. İtalyancanın o heyecanlı tınısının da işin içine girdiği anlatımla bir araya gelen görüntüleri izlemesi oldukça keyifli. Haziran ayının sonunda Floransa’ya gitme niyeti olanlarınsa canlı olarak bir etkinliğe katılmaları gerekiyor. İtalya’nın en ilginç yönlerinden biri olan bu sporu bir kere de olsa görmek şart!

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap