Cenova

Tarihi Bir Liman Kenti Cenova

Tarihi Bir Liman Kenti Cenova
Editör
Yazar Editör

Tarihi bir liman kenti olan Cenova, tam anlamıyla başınızı alıp gitmek isteyeceğiniz bir şehir. Yeşil panjurlu evleri, gün batımında seyrine doyum olmayan limanları ve inanılmaz tarihi dokusuyla bu şehir insanı ayak bastığı anda itibaren kendine aşık ediyor. Cenova, adeta bir yağlı boya tablosunu andırıyor. Dar sokaklar, tarihi binalar ve sıcakkanlı lokal halk insanın içinde burada yaşama isteği doğuruyor. Cenova’nın gözlerimize ve kalbimize hitap eden bu özelliklerinden sonra tarihi dokusuna bir göz atalım.

San Lorenzo Katedrali Cenova

Cenova’nın hikayesi M.Ö. 5 ve 6 yüzyıllarına dayanıyor. Şehrin hikayesinin başlangıcı Yunanlılar ile, sonrası Romalılar ile, devamı da Kartacalılar ile geliyor. Şehir, adını diz anlamına gelen Cenova kelimesinden alıyor. Çünkü çizmeye benzeyen İtalya haritasında Cenova diz bölgesine denk geliyor. Bununla birlikte Cenova aynı zamanda ünlü kaşif Kristof Kolomb’un da doğduğu yer olarak biliniyor. Hatta Cenova limanında Kristof Kolomb’un gemisi de bulunuyor. Bu gemi turistler açısından büyük ilgi görüyor. Tarihsel merkezinin büyük bir kısmı UNESCO Dünya Mirasları listesine katılmış olan Cenova, yerel idare bakımından bir komün ve İtalya’nın Ligurya bölgesinde bulunuyor. Şu anda Ligurya bölgesinin başkenti olan Cenova, geçmişte Ceneviz Cumhuriyeti’nin de başkentliğini yapmış.

Piazzo Della Vittoria Cenova

Cenova’nın derinliklerinde yatan tarih dokusuna ulaşabilmek için tüm şehri yürüyerek keşfetmenizi önerim. Bu anlamda ilkbahar ya da sonbahar mevsimi son derece uygun olacaktır. Şehri yürürken karşınıza çok sayıda saray çıkıyor. Bu sarayların bazıları banka olarak kullanılsa da turist olarak içine girip fotoğraf çekmenize izin veriliyor. En çok sarayın bulunduğu bölge ise şehrin en meşhur caddelerinden biri olan Via Garibaldi.

Cenova Akvaryumu

Yürüyerek liman bölgesine ulaştığınızda burada tadına doyum olmayan bir seyir zevkine kavuşacaksınız. Burada görmeniz gereken yerlerden ilki Cenova Akvaryumu. Cenova Akvaryumu dünyanın ikinci en büyük akvaryumu sayılıyor ve içerisinde deniz yaşamına dair çok sayıda keşif yapmak mümkün oluyor. Cenova liman bölgesinde yer alan bir diğer önemli yapı ise Torre Della Lanterna. Ortaçağdan kalma bir deniz feneri olan Torre Della Lanterna neredeyse 52 km alanında bir bölgeyi aydınlatıyor.

Piazzo Della Ferrari Cenova

Piazza Del Ferrari adı ile anılan, şehrin en önemli meydanı olan Ferrari Meydanı kesinlikle bulunmanız gereken yerlerden biri.  Meydanın tam ortasında ışıklandırılmış, dev bir havuz bulunuyor. Burası turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği ve fotoğraf çektiği bölgelerin başında bulunuyor. Meydanın çevresi gotik ve barok mimari ile inşa edilmiş binalarla dolu. Göğe yükselen bu binaların ortasında durup çevrenize bir baktığınızda kendinizi bir film setinde hissedebilirsiniz. Ferrari Meydanı’nın en etkileyici yapılarından biri kesinlikle Düklük Sarayı; burada geçmiş yıllarda Cenova dükleri yaşamış. İçerisinde 16.yüzyıl döneminden kalma avluların ve pasajların bulunduğu Düklük Sarayı şimdilerde kültür ve sanat merkezi olarak kullanılıyor.

Cenova Dükler Sarayı

Cenova kenti 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti oldu. Bu da aslında şehirde gezilip görülmesi gereken ne kadar çok nokta olduğunu kanıtlar nitelikte. Şehirde turistlerin bir diğer uğrak noktası da Kristof Kolomb’un doğduğu ev. Sarmaşıklarla çevrelenmiş bu evi çok gösterişli bulmaya bilirsiniz; ancak yine de dünyanın en önemli kaşiflerinden birinin çocukluğunu geçirdiği evi görmenin etkileyici bir deneyim olduğunu söylemeliyim. Cenova’ya gittiğinizde kendinize bir pesto soslu makarna ısmarlamayı ihmal etmeyin. Bu güzel şehir pesto sosunun anavatanı ve bu tat gerçekten dünyanın başka hiçbir yerinde karşılaşamayacağınız lezzette!

Pesto Soslu Spagetti

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap