Floransa

Tarih Kokulu Mabed Di Santa Croce Bazilikası

Editör
Yazar Editör

Rönesans’ın doğumuna başkentlik yapmış olan Floransa’nın her köşesi tarih ve sanat koksa da bu şehrin bazı yapıtları ilk bakışta diğerlerinden ayrılıyor. İşte Di Santa Croce Bazilikası da bunlardan biri. Kökeni 13.yüzyıla dayanan bu başyapıt Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmiş. Bazilika, dış görünümü açısından oldukça görkemli olmasının yanı sıra Floransa Franciskan mezhebinin de en önemli kilisesi sayılıyor. Di Santa Croce, kelime anlamı olarak da Kutsal Haç Kilisesi anlamına geliyor.

Di Santa Croce Bazilikasi İç Görünüm

Di Santa Croce Bazilikası konum olarak Floransa kentinin Santa Croce Meydanı’nda bulunuyor. Yapı o kadar görkemli ki, karşısına geldiğiniz ilk anda sizi büyülüyor. Zaten yapının bulunduğu meydan da her mevsimde turist akınına uğruyor. Di Santa Croce Bazilikasının her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce turisti ağırlamasının önemli bir nedeni de yapının içerisinde yer alan anıt mezarlar. Burada gömülü olan 294 ünlü İtalyan olduğu söyleniyor. Bu nedenle bu yapıt aynı zamanda İtalyan Övünmeler Tapınağı olarak da adlandırılıyor. Bu 294 İtalyan’ın en ünlü olanlarına da Michelangelo, Galileo, Rossini, Machiavelli ve Marconi verilebilir.

Di Santa Croce Bazilikasi Freskleri

Gotik mimarinin başyapıtlarından biri olan Di Santa Croce Bazilikasına dışarıdan baktığınız zaman ilk olarak kocaman kiliseyi, küçük kuleleri ve sivri çatıyı görüyorsunuz. Bazilikanın dışındaki insanların binaya oranla ne kadar küçük kaldığını görünce ise 13.yüzyıl İtalyan mimarisine hayran duymadan edemeyeceksiniz. Kilisenin ön cephesinin hemen solunda ise İlahi Komedya’nın yazarı dünyaca ünlü şair Dante Alighieri’nin bir anıt heykeli var.

Di Santa Croce Bazilikasi Heykelleri

Di Santa Croce Bazilikasının dışı da en az içi kadar etkileyici. İçeri girdiğinizde kendinizi oldukça mistik bir havayla çerçevelenmiş hissediyorsunuz. Bu mistik havadan biraz sıyrılabildiğiniz noktada ise Floransa’nın en çok sanat eserine ev sahipliği yapmakta olan bazilikalarından birinin içinde olduğunuzun farkına varıyorsunuz.  Bazilikanın her bir köşesinde dünyaca ünlü sanatçıların elinden çıkmış heykeller, sunaklar ve freskler var. Işığın değişik renklerde yansımasını sağlayan vitraylar ise insana kendisini bambaşka bir dünyada hissettiriyor.

Di Santa Croce Bazilikasi Sunakları

Di Santa Croce Bazilikasının hem dışı, hem de içi o kadar büyüleyici ki, buradan keyif almak için mutlaka sanat konusunda uzman olmanız gerekmiyor. Bazilikanın mistik ortamı, yüzyılları kapsayan muhteşem tarihi ve kitaplara konu olmuş dünyaca ünlü İtalyanların anıt mezarlarının size zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız bir gezi deneyimi yaşatacağından emin olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap