Kültür ve Sanat Venedik

Sokaklara Taşan Maskeli Balo: Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı
Editör
Yazar Editör

Venedik Karnavalı‘nı anlamak için, önce Ulrico di Treven’ın kim olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. Aquileia Patriği olan Treven, 1162 yılında Venedik’i Roma Cermen İmparatorluğunun bir parçası haline getirmeye çalışıyor. Bu duruma isyan eden halk, Vitale II Michiel önderliğinde birleşerek Treven’ı esir alıyor. Barış görüşmeleri için araya giren Papa III. Alexander, Treven’ın serbest bırakılması karşılığında Venedik’e her yıl bir boğa, 12 domuz ve 300 somun ekmek verileceğini vaat ediyor. Halk, coşku içinde meydanlara iniyor ve kutlama yapmaya başlıyor. İşte bu kutlamalar, Venedik Karnavalının başlangıcı sayılıyor.

Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı Ne Zaman Düzenleniyor?

Venedik Karnavalı, 2 hafta boyunca devam eden bir etkinlik. 2017 Venedik Karnavalı, 11 Şubat ve 28 Şubat arasında düzenlenecek. Karnaval biter bitmez, 40 gün süren dini bir bayram olan Lent (Büyük Perhiz) başlıyor.

Rönesans döneminde resmi bir festival haline gelen Venedik Karnavalı, 18. Yüzyıla dek kesintisiz devam ediyor. 1797 yılında, dönemin Avusturya kralı hem kutlamaları ve hem de maske kullanılmasını kesin olarak yasaklıyor. Bunun nedeni artan “casusluk” faaliyetleri: herkes maske taktığı için yabancıları ayırt edebilmek mümkün olmuyor! Yaklaşık olarak 150 yıl boyunca, Venedik Karnavalı hiç kutlanmıyor. 1979 yılında, bir grup üniversite öğrencisi karnaval kutlamalarını yeniden başlatıyor. İtalya hükümeti, bu kutlamaların turistlerin ilgisini çektiğin görünce karnavalın yeniden ortaya çıkmasını resmi olarak destekliyor. Günümüzde, her yıl 3 milyondan fazla turist karnavala katılmak için Venedik’i ziyaret ediyor.

Venedik Maskesi

Venedik Karnavalında Neden Maske Takılıyor?

Venedik karnavalında neden maske takılıyor, maske takmak zorunlu mu gibi sorular aklınıza gelebilir. Sanılanın aksine, maske takmak bir karnaval geleneği değil: Venedikliler, 18. yüzyıla dek günlük hayatlarında da maske kullanıyor. Değişik yerler için değişik maskeler var, örneğin “siyah kadife” maskeler, sadece kumarhanelerde kullanılıyor. Nitekim maske yapımının başlı başına bir sanat olması da bundan kaynaklanıyor. Karnaval döneminde, bu maskelerin en çarpıcı ve en dikkat çekici örnekleri kullanılmaya başlanıyor. Venedik Karnavalında maske takmak zorunda değilsiniz, ancak bazı balolar ve tarihi mekânlar, maske takmayan kişileri içeri almıyor.

Venedik Karnavalı Balosu

İyi ama, bu 3 milyon kişi karnaval boyuna neler yapıyor? Venedik Karnavalında ne gibi etkinlikler düzenleniyor? Bu sorunun cevabı, karnavalda ne yapmak istediğinize göre değişiyor. Kelimenin tam anlamıyla bir turist olmak istiyorsanız, etrafta dolaşıp bol bol resim çekebilir, günde iki defa düzenlenen “En İyi Maske Yarışmasını” izleyebilir, “Meleğin Uçuşu” adı verilen geleneksel bir gösteriye tanık olabilirsiniz. Venedik Çan Kulesinden aşağıya uzatılan bir halatla, meydanın ortasına bir kızın indirildiği bu gösteri, yüzlerce yıldan bu yana düzenleniyor. Klasik müzik konserleri ve havai fişek gösterileri, yine bir turist olarak katılabileceğiniz etkinlikler arasında. Karnavalın son günü düzenlenen “Aslan Uçuşu” etkinliğine katılmayı da unutmayın: şehrin simgesi sayılan aslan figürlü bir bayrak, aynı Meleğin Uçuşu gösterisi gibi törenle şehir meydanına indiriliyor ve onu melek kılığına girmiş kadınlar karşılıyor. Bu gösteri, aynı zamanda karnavalın bitişini de simgeliyor.

Venedik Karnavalı Baloları

Ancak bundan daha fazlasına tanık olmak istiyorsanız, sadece bir turist olmaktan vazgeçip karnavala tam manasıyla dâhil olmanız, yani bir maske ve kostüm kullanmanız gerekiyor. Zira karnaval boyunca, şehirde sayısız balo düzenleniyor. Her biri farklı bir temaya sahip olan bu balolara, sadece maske ve kostüm kullanan kişiler girebiliyor. Bazıları çok özel, bazıları ise herkese açık – ancak Venedik Karnavalını gerçekten yaşamak istiyorsanız, bu balolardan bazılarına da mutlaka katılmanız gerekiyor.

Çocuklar Venedik Karnavalına Katılabilir mi?

Sadece bir turist olarak evet, katılabilirler. Ancak balolara katılmak istiyorsanız, çoğunun 6 yaş altındaki çocukları kabul etmediğini unutmayın. Bazı balolar ise, yaşı ne olursa olsun hiçbir şekilde çocuk kabul etmiyor.

Maske Satan Dükkanlar

Karnavalın keyfini tam manasıyla çıkarmak için, en azından maske kullanmanızı tavsiye ederiz. Kostüm kullanmasanız dahi, sadece maske takmak bile karnavaldan aldığınız keyfi artırıyor. Eğer hazırlıklı gelmediyseniz, maske (ve kostüm) satın alabileceğiniz tarihi bazı dükkânların listesini şöyle verebiliriz:
Benor Maschere Venezia : Santa Croce Sokağı, No.1109. Satılan tüm maskeler, dükkânın içerisinde imal ediliyor.
Ca’ Macana : Dorsoduro Sokağı, No. 3172. Maskelerin nasıl imal edildiğini de görebilirsiniz.
Ca’ del Sol Maschere : St. Mark Bazilikasının hemen arkasında, Castello Sokağı, No. 4964. Sadece maskeler değil, el üretimi karnaval kostümleri de satılıyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap