Floransa

Rönesans’ın Doğumuna Floransa’da Tanık Olun

Floransa İtalya
Editör
Yazar Editör

Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa şehri, başlı başına bir açık hava müzesi niteliği taşıyor. Güzelliğin ve sanatın iç içe geçtiği Floransa’nın sokakları, köprüleri, restoranları, katedralleri ve müzeleri bu şehri her yıl binlerce turistin uğrak noktası haline getiriyor. Şehrin içinden geçen Arno Nehri, Floransa’yı sanat ve tarihin dışında bir de romantizm konusunda doruklara çıkarıyor. İtalya’nın hemen hemen her şehrinde olduğu gibi, Floransa’da gezerken de yalnızsanız, kaderinize isyan etme noktasına gelebilirsiniz. İsyan etmektense aşk dileklerinde bulunmak istiyorsanız da, Floransa’nın en işlek caddelerinden biri olan Via Por Santa Maria’daki avlunun altında yer alan yaban domuzu heykelinin su akan ağzına para atarak dilek tutabilirsiniz.

Floransa için Rönesans’ın doğum yeri denmesi doğru bir bilgi. Bu noktada Floransa sakinlerinin ve sanat aşıklarının, Medici ailesine teşekkür etmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Floransa, Ortaçağ döneminde Medici ailesi sayesinde ekonomi ve kültür alanında büyük gelişmelere sahne olmuş. Ailenin tarihi açıdan önemli üyelerinden Cosimo’nun torunu Lorenzo’nun önderliği döneminde ise Floransa sanat anlamında altın çağını yaşamış. Lorenzo’nun verdiği destek ile Michalengelo, Leonardo da Vinci ve Boticelli gibi önemli sanatçılar, ürettikleri eserlerle Rönesans’ın Floransa’da doğmasını sağlamış. Hatta İlahi Komedya ile tüm dünyanın tanıdığı Dante Alighieri’nin de bu şehirde yaşadığı ve ilham aldığı söyleniyor. Rönesans “yeniden doğmak” anlamına geliyor ve şehrin masallardan fırlamış gibi görünen sokakları da bu kelimenin hakkını veriyor.

Santa Croce Bazilikası Floransa İtalya
Bunca ünlü sanatçının yaşamış olduğu Floransa’nın her noktasında önemli sanat eserleri bulunuyor. Floransa’da gezilip görülmesi gereken 70’e yakın müze, sayısız tarihi kilise, katedral ve meydan bulunuyor. Bu noktalarda karşınıza çıkan Dante, Boccacio, Botticelli, Leonardo da Vinci, Michalengelo ve başka çok değerli sanatçıların eserleri sizi hayretler içinde bırakıyor. Rönesans’ın doğumuna eşlik eden bu eserlerin yüzyıllardır bu kadar iyi korunmuş olması da İtalyanları yeniden takdir etmemize neden oluyor.

Floransa sanat turizmi açısından o kadar önemli bir şehir ki, yalnızca sanatseverlerin ziyaret etmesi gerekirmiş gibi bir algı oluşabiliyor. Halbuki Floransa, İtalya’nın neredeyse her şehri gibi, sanat hariç bırakılarak düşünüldüğünde bile o kadar güzel bir şehir ki, İtalya seyahatlerinde en azından 1 gününüzü burada geçirmeniz gerekiyor. Mesela Roma tatilinizin 1 gününde trenle Floransa’ya gidip gelmeniz oldukça kolay. Michelangelo tepesi ve kentin kuşbakışı manzarası, eski dönemleri hayal ederken zihnimizde canlananın tıpatıp aynısı olan kırmızı kiremitli binaları, kente eşsiz bir görünüm kazandıran Arno Nehri ve üzerinde yer alan ünlü Vecchio Köprüsü Floransa’yı İtalya’nın rüya kentlerinden biri haline getiriyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap