Roma

Roma’nın İkonik Güzelliği Kolezyum

Kolezyum Roma İtalya
Editör
Yazar Editör

Dünyanın en büyük amfi tiyatrosu olan Kolezyum, Roma şehrinin en önemli simgelerinden biri. Dahası İtalya Turu yapan, Roma’ya seyahat eden birine dönüşte ilk sorulan soru “Kolezyum’u gördün mü?” oluyor. Bazen insanlar tarafından büyük bir beğeniyle bahsedilen yapılar, gidip kendiniz gördüğünüzde hayal kırıklığı yaratabiliyor. Ancak bu durum Kolezyum için geçerli değil. Bu heybetli yapı daha ilk bakışta sizi kendine hayran bırakıyor.

Kolezyum, insanın hayal edebileceğinden çok daha büyük bir amfi tiyatro. İçinde yer aldığı arazi, etrafındaki yollar ve tabii ki dışında bekleyen insan kalabalığı insanı hayret içinde bırakıyor. Kolezyum’un güneş ışığı altındaki görüntüsü başka, gece karanlığındaki görüntüsü başka güzel. Burası, özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için altın madeni niteliğinde. Nitekim Kolezyum’un etrafında büyük bir tur attığınızda, karşıdan karşıya geçmek üzere inşa edilmiş köprülerin üzerinde selfie çubukları ile birçok turist göreceksiniz. Kolezyum’un olağanca heybetini en güzel şekilde fotoğraflayabilmek için ise en uygun zamanlar akşamüstü saatleri. Fotoğraf demişken, Kolezyum’un etrafında çok sayıda gladyatör görmeye hazır olun! İsterseniz belirli bir ücret karşılığında gladyatör kostümü giymiş bu sevimli Romalılarla fotoğraf çektirebilirsiniz.

Kolezyum gece görünüm

Aşkın şehri Roma’nın MS 72 yılında inşa edilmiş olan bu muhteşem amfi tiyatrosunun pek çok romantik hikayeye sahne olmuş olmasını hayal ediyor olabilirsiniz ancak ne yazık ki durum böyle değil. Aksine, Kolezyum bugüne kadar çok fazla acıya, dövüşe ve kana sahne olmuş. Burada insanlar insanlarla, hayvanlar hayvanlarla ve insanlar hayvanlarla dövüştürülmüş. Kana kan geçen bu dövüşler üzerinde de büyük bahisler oynanmış. Russell Crowe’un Gladyatör’ünü bilmeyen yoktur diye düşünüyorum.

Kolezyum İç Görüntüsü

Roma’nın ikonik güzelliği Kolezyum gerçekten dev bir yapı. Şöyle düşünün, içerisinde 55.000 kişinin oturabileceği bir alan var. Yani dışarıdan baktığınızda sizi büyüleyen bu devasalık, içine girdiğinizde de hayretler içinde kalmanıza yol açıyor. Burada bilmeniz gereken bir şey var ki, Kolezyum’un içine girmek öyle çok da kolay değil. Çünkü her yıl binlerce turist dünyanın en önemli yapılarından biri olan bu amfi tiyatroya girebilmek için Roma’ya geliyor. Özellikle yaz aylarında Roma’ya gittiyseniz, Kolezyum’un kapıları önünde renk renk kıyafetleri ile bir insan seli görebilirsiniz. O yüzden bu noktada en akıllıcası Kolezyum’a girmeden önce biraz daha fark ödeyerek online bilet almak. Eminim siz de Roma’da geçireceğiniz koca bir günün Kolezyum’un giriş kapısında bitmesini istemezsiniz.

Kolezyum’un içi de en az dışı kadar heybetli. Yapının 80 tane giriş kapısı var. Tabii ki yüzyıllar boyunca meydana gelen deprem ve diğer bazı sebepler Kolezyum’un içini tahrip etmiş ama yine de Roma’ya kadar gitmişken bu tarihi solumak gerekir diye düşünüyorum. Özellikle iyi bir de rehberiniz olursa sınıf farklılıklarına göre olan oturma düzenini, imparatorların kanlı dövüşleri izledikleri yerleri ve dev arenada meydana gelen en önemli yaşam mücadelelerini öğrenebilirsiniz.

Kolezyum iç mekan görüntüsü

Eğer Roma’yı ziyaret etmek istemenizin en önemli sebeplerinden biri Kolezyum ise, Via Cavour caddesi civarında bir otelde kalmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu noktada neredeyse her sokaktan Kolezyum’u görmek mümkün. Sabah otelinizden çıktığınızda karşınızda bu tarih kokan dev tiyatroyu görmenin seyahatinizi çok daha keyifli hale getireceğine emin olun.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap