Roma

Roma’nın En Ünlü Tepesi : Palatino Tepesi ve Roma Forumu

Palatino Tepesi ve Roma Forumu
Editör
Yazar Editör

Roma’nın tarihi kalıntılar açısından en zengin bölgesi olan Palatino Tepesi, uzaktan bakıldığı zaman insana kendini antik çağların içindeymiş gibi hissettiriyor. Palatino tepesi ilk bakışta size Kolezyum kadar heybetli görünmeyebilir. Ancak aslında bu bölge Roma Forumu ile birlikte ele alındığı zaman ciddi bir tarihi birikim barındırıyor. Bu anlamda şehrin ortasında yer alan bu alanı, yüzyıllardır koruyarak yerine hiçbir bina inşa etmeyen İtalyan’ları tekrardan bir kutlamak gerekiyor!

Palatino Tepesi ve Roma Forumu

Palatino Tepesi’nin hemen ön tarafında Roma Forumu yer alıyor. Eski dönemi canlandıran illüstrasyonlara bakıldığında bu yapıların aslında ne kadar görkemli olduğu ve geçen zaman ile birlikte nasıl yıprandıkları da gözler önüne seriliyor. Roma’daki seyahatinizde yürüyerek şehri keşfetmek istediğinizde, bu tarihi yapılar mutlaka karşınıza çıkıyor; zira forum lokasyon olarak Kolezyum’un çok yakınında bulunuyor.

Palatino Tepesi ve Roma Forumu

Roma’nın üzerinde kurulu olduğu yedi tepeden biri olan Palatino Tepesi’nin Roma mitolojisinde önemli bir yeri var. Roma’nın kurucusu olduğuna inanılan Romulus ve Remus’un tepede yer alan bir mağarada, bir dişi kurt tarafından bulunduğuna ve yetiştirildiğine inanılıyor. Dişi kurt efsanesi Türk destanlarına ne kadar çok benziyor, öyle değil mi? Buradan da anlıyoruz ki dünyanın her coğrafyasında insanlar tarihlerine biraz gizem katmaktan çok hoşlanıyor!

Palatino Tepesi ve Roma Forumu

İtalyanların direkt olarak Forum şeklinde telaffuz ettikleri Roma Forum ise şimdi size yıkıntı olarak görünse de zamanında ticarete, iş anlaşmalarına, ibadete ve adaletin yerini bulmasına aracılık etmiş. Forumun içerisinde çok sayıda tapınak, bazilika, kemer ve mahkeme yer alıyormuş. Bunların içerisinde en önemli olanları ise defalarca yıkılıp inşa edilen Castor ve Pollux Tapınağı, İmparator Septimius Severus’un Partlara karşı kazandığı zaferin anısına yapılmış olan Septimius Severus Kemeri, Bizans İmparatoru Fokas’a ithaf edilmiş olan Fokas Sütunu ve forum içerisinde yanan ateşin hiç sönmemesini sağlamakla görevli lan Vesta rahibelerinin onuruna inşa edilmiş olan Vesta Bakirelerinin evi olarak öne çıkıyor.

Palatino Tepesi ve Roma Forumu

Yapılan kazı çalışmaları, Palatino Tepesi ve Roma Forumu çevresinde M.Ö.1000 yıllarında dahi yaşam olduğunu gösteriyor. Palace yani saray anlamına gelen Palatino’da pek çok eski imparatorun evi, tapınaklar ve ılıcaların da yıkıntıları bulunuyor. Bu bölgeyi ziyaret edeceğiniz zaman, yarım gününüzü bu alana ayırmanızı tavsiye ederim. Hele bir de rehberiniz varsa bölge ile ilgili çok detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Benim önerim, rehbersiz de olsanız Antik Roma şeklinde bu bölgeyi ziyaret edin ve Kolezyum’u, Roma Forumu’nu ve Palatino Tepesi’ni bir arada görün. Birbirine son derece yakın olan bu yapıtlar, Roma’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Tabii ki giriş ücretli.

Palatino Tepesi ve Roma Forumu

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap