Roma

Roma’nın En Meşhur Meydanı San Pietro Meydanı

San Pietro Meydanı
Editör
Yazar Editör

Aziz Petrus Meydanı olarak da bilinen San Pietro Meydanı dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Vatikan’ın içinde yer alıyor. Meydanın dünyanın en küçük ülkelerinden birinde yer alıyor olması sizi şaşırtmasın, çünkü San Pietro Meydanı dünyanın en büyük meydanlarından biri ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Roma ve Vatikan ayrımı kimi zaman kafa karışıklığı yaratabiliyor. Katolik Kilisesi’nin merkezi olan Vatikan devleti ya da diğer bir tabiriyle Vatikan Şehri Roma’nın içinde yer alıyor. Roma’dan Vatikan’a ulaşmak için ise sadece bir köprü aşmak ve şehrin diğer yakasına geçmek gerekiyor. Roma seyahatinizde bir gününüzü Vatikan’a ayırmak size hayatınız boyunca yaşayabileceğiniz en mistik deneyimlerden birini yaşatıyor.

Roma’nın en meşhur meydanı olan San Pietro Meydanı daha ilk bakışta sizi büyüleyen bir görünüme sahip. Meydan 1656-1667 yılları arasında yapılmış ve tam bir elips formuna sahip. Meydanın iki tarafında çok sayıda sütun, ortasında bir dikilitaş ve 2 adet çeşme var. Soldaki çeşme Bernini, sağdaki çeşme ise Domenico Fontana tarafından yapılmış. Meydanın ortasında yer alan dikilitaşın M.Ö. 1. yüzyıldan kalmış olduğu tahmin ediliyor. Dikilitaşın üzerinde bir çapraz haç yer alıyor. Bu taşın meydana dikilmesi için ise 150 atın ve 47 vinçin yardımına ihtiyaç duyulmuş.

San Pietro Meydanı Panoramik

Meydanın etrafını onlarca heykel, sütun ve tarihi eser var. Bu heykellerin ve sütunların nizamı için ünlü heykeltıraş Bernini onlarca yıl boyunca çaba harcamış. Katolik dininin ve Papa’nın heykellerden rahatsızlık duymaması için özellikle özen gösterilmiş. Meydanın etrafındaki heykellerin içinde en önemlilerinden biri de dev Aziz Pavlus Heykeli. Hıristiyan dini için çok önemli bir yeri olan Aziz Pavlus’un yazılarının Son Akşam Yemeği’nden bahsedilen en eski kaynak olduğu düşünülüyor.

San Pietro Meydanı Çeşme

Meydanın ön cephesinde Aziz Petrus Bazilikası yer alıyor. Burası tarihi öneminin yanı sıra seyir zevki açısından da mükemmel bir nokta. Bazilikanın kubbesine çıktığınızda meydanı kuş bakışı olarak izleyebiliyorsunuz. Vatikan’ı kuşatan heykeller, binalar, ağaçlar ve karşı tarafınızda yer alan nehir görüntüsü size dünyanın başka hiçbir yerinde yaşayamayacağınız muhteşem bir deneyim yaşatıyor. İnsan onlarca heykelin içinde hangi birine bakması gerektiğini şaşırıyor. Programınızı ayarlayıp gece giderseniz, meydanın ışıklandırılmış halini görme şansına sahip oluyorsunuz. San Pietro Meydanı hem gece hem de gündüz insanı hayretler içinde bırakan görkemli bir görünüme sahip.

San Pietro meydanı turistler için olduğu kadar Katolikler için de önemli. Çünkü Papa her yılbaşında meydanda toplanan dinleyicilere sesleniyor ve mesajlarını okuyor. Her yıl binlerce Katolik ve farklı mezhepten kişi bu meydana ibadet ve Papa’nın mesajlarını dinlemek için geliyor. Papa’nın meydandaki kalabalığa seslenişi sadece yılbaşı akşamı gerçekleşmiyor. Ayrıca eğer konutundaysa her Çarşamba saat 10:30’da kamu ziyaretçilerine hitap ediyor ve Pazar günleri de öğlen vakitlerinde kısa bir konuşma ile meydandaki insanlara sesleniyor.

San Pietro Meydanı’ndaki tüm heykellere ve sanat eserlerine baktıktan, meydanın heybetiyle kendinizden geçtikten sonra biraz daha büyülenmek için dikilitaşı arkanıza alıp kısa bir yürüyüş yapmanız ve soluğu San Pietro Bazilikası’nda almanız gerekiyor. Burada sizi bambaşka bir dünya bekliyor. Vatikan turunuza devam etmek istiyorsanız kısa bir yürüyüşten sonra Vatikan Müzesi’ne ulaşabilir ve Sistine Şapeli’nde hayatınızın en etkileyici tecrübelerinden birini yaşayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap