Roma

Roma’nın En Büyük Müze Kompleksi: Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri
Editör
Yazar Editör

Vatikan Müzeleri, isminden de anlaşılabileceği gibi Vatikan şehrinin içinde yer alıyor ve dünyanın en görkemli müzeleri arasında sayılıyor. Kuruluş hikâyesi oldukça ilginç: 14 Ocak 1506’da, Gruppo del Laocoonte (Laocoön ve Oğulları) isimli heykel, Santa Maria Maggiore Bazilikasının hemen yanındaki bir üzüm bağında keşfediliyor ve Papa II. Julius, heykeli inceleyip değerini belirlemeleri için iki uzman gönderiyor. Uzmanlar heykelden o kadar etkileniyor ki, Papa derhal heykeli satın alıyor ve Vatikan şehrinde, açık havada sergilemeye başlıyor. (Bu heykel, günümüzde halen aynı yerde sergileniyor.) Bununla yetinmeyip bir de Papalık Emri yayınlıyor: dünyanın neresinde olursa olsun, değerli sanat eserleri bulunduklarında satın alınacak ve Vatikan içindeki müzelerde sergilenecek. Bu emir doğrultusunda, Vatikan müzelerine dünyanın her yanından birbirinden değerli sanat eserleri gönderilmeye başlanıyor. 2006 yılında kuruluşunun 500. yılını kutlayan Vatikan Müzeleri, özellikle Rönesans döneminin paha biçilemeyen sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Vatikan Müzesi

Vatikan Müzeleri’nde toplam 70.000 parça sanat eseri mevcut ancak bunlardan sadece 20.000 tanesi sergileniyor. Vatikan Müzeleri, dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzeleri sıralamasında altıncı sırada yer alıyor.

Şu ana dek 6 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan Vatikan Müzeleri, toplam 54 galeriden oluşuyor. Bunlardan en meşhur olanı, Sistine Şapeli. Şapelin tavanı, bilindiği üzere Michelangelo tarafından yapılmış freskler içeriyor ve bu çalışmalar, uygarlık tarihinin en önemli sanatsal başarıları arasında gösteriliyor. Sistine Şapelinin tamamı fresklerden oluşuyor diyebiliriz, nitekim Sandro Botticelli, Pietro Perugino, Pinturicchio, Domenico Ghirlandaio ve Cosimo Roselli gibi ünlü sanatçıların çalışmaları da burada yer alıyor. Hatta Raphael dahi, şapelin duvarlarına asılması için metrelerce uzunluğa sahip goblenler tasarlamış. Günümüze ne yazık ki çok azının ulaşabildiği bu goblenler, önemli günlerde halen şapelin duvarlarına asılıyor.

Sistine Şapel

“Sistine Şapelini görmeden, insanoğlunun başarabileceği şeyler konusunda bir fikriniz olması mümkün değildir.”  Johann Wolfgang Goethe, 23 Ağustos 1787

Dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alan Vatikan Müzeleri’nde sergilenen çalışmaları, üç temel kategoriye ayırabiliriz:

Pinacoteca Vaticana Museum

Pinacoteca Vaticana

1932 yılında inşa edilen bu sanat galerisinde, paha biçilemeyen tablolar sergileniyor. Burada görebileceğiniz bazı tablolara örnek verecek olursak:

  • Raphael – Madonna of Foligno, Oddi Altarpiece ve Transfiguration
  • Leonardo da Vinci – St. Jerome in the Wilderness
  • Caravaggio – Entombment
  • Olivuccio di Ciccarello – Opere di Misericordia
  • Perugino – Madonna and Child with Saints, San Francesco al Prato Resurrection

Bunlara ek olarak, dini sanatın modern örnekleri de 1973 yılında bu yana Pinacoteca Vaticana içerisinde sergileniyor. Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Marc Chagall, Salvador Dalí ve Pablo Picasso’ya ait resimler ve heykelleri de burada görebilmeniz mümkün.

Cortile del Belvedere

Cortile del Belvedere

Bu galeri ise, heykel sanatına ayrılmış. Bir grup müzeden oluşan Cortile del Belvedere, dünyanın en değerli ve en görkemli heykellerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Bazı örnekler verecek olursak:

  • Belvedere Turso. Sala delle Muse içerisinde yer alan bu heykel, Michelangelo’nun en değerli çalışmalarından biri kabul ediliyor.
  • Prima Porta Augustus, Doryphorus, The River Nile. Bu değerli heykelleri Museo Chiaramonti içinde görebilmeniz mümkün. Ayrıca dünyanın en büyük taş tablet koleksiyonu da yine burada yer alıyor.
  • Guglielmi Koleksiyonu. Ünlü Guglielmi koleksiyonunu, Museo Gregoriano Etrusco içerisinde görebilirsiniz.

Pio Clementino Müzesi

Vatikan Tarih Müzesi

Bu galeri, tamamen Vatikan’ın ve özellikle de geçmiş Papaların tarihine ayrılmış bulunuyor. Papaların portreleri, kişisel eşyaları ve hüküm sürdükleri dönemlere ait eşyalar, burada görülebiliyor.

Vatikan Müzeleri’ni her gün 9.00 – 16.00 saatleri arasında açık bulabilirsiniz. Pazar günleri ise müzeler kapalı oluyor. Müzelere giriş ücreti yetişkinler için 16 euro iken indirimli 8 euro’ya ziyaret edebiliyorsunuz. Ancak grup olarak satın alırsanız özel bir indirim elde edebilirsiniz. Bununla birlikte müzeleri gezerken yanınıza özel bir rehber talep ederseniz, fiyat artış gösteriyor.

Vatikan Müzeleri Ne Zaman Ziyaret Edilmeli?

Yılın her dönemi ziyaret edilebilir. Ancak Noel döneminde gitmenizi tavsiye ederiz. Biraz daha kalabalık olsa da, bu dönemde Vatikan’da düzenlenen diğer ayin ve törenler, çok özel bir deneyim yaşamanızı sağlıyor.

Vatikan Müzeleri o kadar zengin ki, merdivenleri dahi başlı başına bir sanat eseri sayılıyor. Benzetme yapmıyoruz: gerçekten de, Giuseppe Momo tarafından tasarlanıp 1932 yılında inşa edilen merdivenler bir sanat eseri yerine geçiyor! Birbirinin içine geçen çifte spiral tasarımını kullanan bu merdiven tamamıyla metalden yapılmış ve yukarıdan bakıldığında bir deniz kabuğunu andırıyor.

Vatikan Merdivenleri

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap