Genel

Roma’nın Doğum Günü Etkinliklerini Kaçırmayın!

Roma'nın Doğum Günü Etkinlikleri
Editör
Yazar Editör

Roma, bu yıl 21 Nisan tarihinde 2770 yaşına giriyor ve her yıl olduğu gibi, bu özel “doğum günü” çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor. Öncelikle Roma’nın ne zaman ve nasıl kurulduğundan bahsedelim: Bu büyüleyici şehrin Romulus ve Remus adındaki ikiz kardeşler tarafından M.Ö. 753 tarihinde kurulduğuna inanılıyor. Efsaneye göre bu ikizler savaş tanrısı Mars’ın oğulları, ancak doğdukları anda terk ediliyor ve bir kurt tarafından emzirilerek büyüyorlar. Daha sonra Tiber Nehri’nin kenarında yaşayan bir çift tarafından evlat ediniliyor ve birer yetişkin oldukları zaman da bugünkü Roma’nın ilk “temel taşını” koyuyorlar.

Roma Etkinlikleri

Roma’nın Doğum Günü Nasıl Kutlanıyor?

Tarihin 21 Nisan olması ise, Roma’da yüzyıllar boyunca bu tarihte çobanların tanrısı Pales’e adanmış bir festival düzenlenmesinden kaynaklanıyor. Günümüzde, bu festival çeşitli etkinliklerle bir “doğum günü partisi” şeklinde kutlanıyor.

Roma'nın Doğum Günü

Roma’nın Doğum günü etkinlikleri, her yıl bir öncekinden farklı oluyor: Örneğin 2010 yılında kalabalık bir grup Kolezyum etrafında bir flash mob etkinliği düzenlemiş ve kelimenin tam anlamıyla bir insan zinciri oluşturmuştu. Bir sonraki yıl ise, Trajan Pazarı üzerinde sabaha dek süren ve bir ışık ve ses gösterisi düzenlenmişti. İtalyanlar bu gibi planları son dakikada ilan etmeyi seven bir toplum olduğundan, bu yıl ne gibi bir özel etkinliğin düzenleneceğini halen bilmiyoruz. Ancak oldukça gösterişli olacağına eminiz! Ancak şu etkinlikler her yıl muhakkak kutlamalar içerisine dâhil ediliyor:

• Roma’daki tüm parklar ve müzeler, Roma’nın Doğum Günü etkinlikleri çerçevesince 21 Nisan tarihi boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.
• Vatikan Şehri’nde özel bir gece ayini düzenleniyor.
• Aventine Tepesi meşaleler ile aydınlatılıyor.
• Tiber Nehri üzerinde havai fişek gösterisi yapılıyor.
• Sokaklarda gladyatör kıyafetleri giymiş insanlar gösteri yapıyor ve çeşitli geçit törenleri düzenleniyor.

Roma'nın Doğum Günü

Diğer bir deyişle, sadece bu kutlamalara tanık olmak için dahi 21 Nisan tarihinde Roma’nın Doğum Günü etkinlikleri için ziyaret etmek gerekiyor. Ancak elinizi çabuk tutun ve rezervasyonlarınızı şimdiden yaptırın: parklar ve müzelerin ücretsiz olması, bu tarihte şehrin kalabalıklaşmasına neden oluyor ve otellerde yer bulmak oldukça zorlaşıyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap