Floransa

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri
Editör
Yazar Editör

İtalya’da bilindik turist rotalarının dışında kalan ve buna rağmen çok farklı bir deneyim yaşamanızı sağlayan yerler arıyorsanız, Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri ilk tercihleriniz arasında olmalı. Boboli Bahçeleri zaten Pitti Sarayı’nın yanında yer alıyor, yani birini ziyaret ettiğinizde diğerini de görme fırsatı yakalıyorsunuz.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri

Boboli Bahçeleri

Nerede? Piazza Pitti
Giriş Ücreti: Tam bilet 7 EURO, İndirimli bilet 3.50 EURO
Açık Olduğu Saatler: Her gün sabah 8.15 ile akşam 18.30 arası. Kış mevsiminde kapanış saati bir saat öne çekiliyor. Kapanış saatinden bir saat öncesine kadar ziyaretçi kabul ediliyor.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri

Boboli Bahçeleri sadece yeşil bir alan değil, Floransa’daki en büyük açık hava müzelerinden biri sayılıyor. Yüzlerce yıllık meşe ağaçları, paha biçilemeyen heykeller ve süs havuzları, bahçeyi, boydan boya kaplıyor. Versailles saraylarının bahçe düzenlemesine dahi ilham kaynağı olan Boboli Bahçeleri, 400 yıllık bir geçmişe sahip. 1418 yılında Messer Luca Pitti tarafından satın alınan bahçe, 1549 yılında meşhur Medici ailesinin yönetimine geçiyor ve Giorgio Vasari, Bartolomeo Ammannati ve Bernardo Buontalenti gibi pek çok ünlü peyzaj mimarının elinde son halini alıyor. Amfiteatr, Viottolone, Giardino del Cavaliere ve Kaffehaus, bahçe içerisinde yer alan, görmenizi muhakkak tavsiye ettiğimiz yerler arasında. Bahçeden çıkarken, ünlü cüce heykeli Morgante’ye el sallamayı unutmayın!

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri

Pitti Sarayı

Nerede? Piazza Pitti
Giriş Ücreti: Tam bilet 8.50 EURO, İndirimli bilet 4.25 EURO
Açık Olduğu Saatler: Salı – Pazar günleri arası, sabah 8.15’ten akşam 18.50’ye kadar. 1 Ocak, 1 Mayıs ve her Pazartesi ziyarete kapatılıyor.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri

Pitti Sarayı, Floransa’daki en önemli müzelerden biri sayılıyor. Birinci katındaki Palatine Galerisi, 16 ve 17. yüzyıldan kalan sayısız tabloya ev sahipliği yapıyor. Giriş katındaki Argenti Müzesi’nde ise, ünlü Medici ailesinin kişisel eşyalarını görebilmek mümkün. Raphael, Titian, Correggio, Rubens ve Pietro da Cortona gibi Rönesans döneminin en büyük üstatlarının çalışmalarını, Pitti Sarayı içerisinde görebilirsiniz. Kostüm Galerisi ve Porselen Müzesi, ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz diğer yerler arasında. Pitti Sarayı Medici ailesinin ikametgâhlarından biri ve sırf bu nedenle dahi büyük bir tarihi önemi bulunuyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap