Parma

Parmesan Peynirinin Anavatanı Parma

Parma İtalya
Editör
Yazar Editör

Antik Roma döneminden bu yana, Parma şehrinin İtalya’nın gastronomi başkenti olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz. Emilia – Romagna eyaletinin merkezindeki Po Vadisi’nde yer alan bu küçük şehir, pek çok İtalyan lezzetinin kaynağı: Prosciutto di parma, parmesan peyniri, balzamik sirke ve tortelli bunlardan en çok bilinenleri.

Piazza Garibaldi

Parma şehri sadece Barilla Makarnalarına ve ünlü Alma Yemek Okulu’na değil, bir dizi gıda müzesine de ev sahipliği yapıyor. Geleneksel restoranlar ile dolup taşan tarihi sokaklarının her birinde, iplere asılmış parma jambonlarına ve parmesan peynirlerine rastlayabilirsiniz.  İki yıl önce UNESCO tarafından “En Yaratıcı Gastronomi Şehri” seçilen Parma, sadece zengin bir mutfak kültüründen ibaret değil. Nitekim Rönesans ressamı Correggio ile orkestra şefi Arturo Toscanini’nin doğum yeri ve Ferrari, Maserati ve Lamborghini gibi markaların merkezi olan Parma, sanat ve tasarım bakımından da keşfedecek pek çok şey sunuyor.

Parmesan Peyniri

İtalya’nın Gastronomi Başkenti Parma

Ünlü Bertazzoni mutfak eşyaları markasının sahibi Valentina Bertazzoni tarafından “İyi yemeklerin, bisikletin, butiklerin, açık renklerle boyalı küçük evlerin ve elbette muhteşem meydanların kenti” olarak tanımlanan Parma, sakinlerine yaşamdan nasıl zevk alacaklarını ve güzelliği nasıl takdir edeceklerini öğretiyor. Şehrin parmesan peyniri kadar meşhur olan diğer bir “keşfi” de, Prosciutto di Parma.  Yoğun ve tatlı bir aromaya sahip, ince dilimlenen ve satışa sunulmadan önce en az 400 gün bekletilen bu özel jambon, domuzların arka bacaklarındaki etlerden üretiliyor.

Parmesan Peynirinin Yapılışı

Parmesan Peyniri Deposu

Ancak Parma, elbette ilk olarak kendi ismini taşıyan peyniri ile tanınıyor. Satışa sunulmadan önce en az iki yıl bekletilen parmesan peyniri, Po Vadisi’nin tepelerindeki süt çiftliklerinde yetiştirilen ineklerden elde ediliyor. Parmalılar, parmesan peynirinin ideal olarak 30 ay bekletilmesi ve balzamik sirke, armut veya bal ile birlikte yenilmesi gerektiğini düşünüyor.

prosciutto di parma deposu

prosciutto di parma

Gerek jambonu, gerekse de peyniri denemek için Parma merkezde yer alan Cocchi ve Gallo di Oro restoranlarını ziyaret etmenizi öneriyoruz. 1925 yılında bu yana açık olan bu restoranlar, kendi özel üretimlerini yapıyor ve gurmeler tarafından özellikle tavsiye ediliyor. Pepen isimli sokak yiyeceğini ve cannoncini adındaki Parma’ya özel donut tatlısını da denemeyi unutmayın. Gıda alışverişi yapmak içinse en uygun adres, Piazza Ghiaia pazarı. Her gün sabah 7.00 – öğleden sonra 14.00 arası açık olan bu pazarda, tüm yerel üreticilerin ürünleri bulunabiliyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap