Napoli

Napoli’nin Yer Altı Mağaraları: Napoli Sotterranea

Napoli'nin Yer Altı Mağaraları Napoli Sotterranea
Editör
Yazar Editör

Napoli şehir merkezinin sadece 40 metre altında, 2.400 yıllık el değmemiş bir dünya yatıyor: Napoli Sotterranea. Diğer bir deyişle, “Yeraltındaki Napoli”. 80 kilometre uzunluğundaki bu yeraltı mahzenlerini ziyaret etmek için, Piazza San Gaetano bölgesindeki aynı adlı girişi kullanabilirsiniz.

Mapoli Sotterranea Girişi

Napoli Sotterranea, birbirine tünellerle bağlanmış bir dizi mağaradan oluşuyor. Bu bakımdan, Kapadokya bölgesindeki yeraltı şehirlerini andırıyor. Tünellerin ilk olarak M.Ö. 400 yılında kazılmaya başlandığı biliniyor. Bunun sebebi konusunda arkeologlar fikir birliği içerisinde değil: Sarı tüf madenciliği için kazıldıklarını öne süren de var, bir sığınak olarak kullanıldıklarını da… Ancak şu hususta herkes aynı fikirde: Napoli Sotterranea, en alt katından en üst katına, onlarca farklı kültürün izlerini barındırıyor.

Mapoli Sotterranea Yer Altı Merdivenleri

Yeraltında Uzay Araştırmaları

Aşağı doğru 136 basamak indiğinizde, Roma İmparatorluğu döneminden kalma su tünellerine ulaşıyorsunuz. Yaklaşık 23 yüzyıl boyunca Napoli şehrine su taşıyan bu tüneller, yeraltı şehrinin yüzeye en yakın kısmında yer alıyor. Yine bu seviyede, 2. Dünya Savaşında şehir halkının sığınak olarak kullandığı odalar da görülebiliyor.

Napoli'nin Yer Altı Şehri Napoli Sotterranea

35 metre daha aşağıya indiğinizde, çok şaşırtıcı bir şey ile karşılaşacaksınız: Hypogeum Bahçeleri. Evet, Napoli sokaklarının 75 metre altında bir sebze bahçesi bulunuyor. 2015 yılında düzenlenen bu bahçelerde, botanik ve ziraat uzmanları özel araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalar, diğer gezegenlerdeki kolonilerin nasıl tarım yapabileceği sorusuna cevap bulmayı hedefliyor.

Mapoli Sotterranea Yer Altı Bahçeleri

Nero’nun Özel Soyunma Odası

Aşağı inmeye devam edelim: Bir sonraki seviyede, antik bir Roma amfiteatrı bulunuyor. Neapolis amfiteatrı içinde, imparator Nero’nun özel soyunma odası da görülebiliyor. İmparator Nero, Napoli’de olduğu sırada bu amfiteatr içinde özel gösteriler sergiler ve bizzat aktör olarak sahne alırmış. Neapolis yeraltı şehrindeki tek amfiteatr değil, biraz daha aşağıda Summa Cavea amfiteatrı bulunuyor. Bundan sonrası ise, tünellerin en eski katlarını barındırıyor.

napoli sotterranea magaralari

Napoli Sotterranea turuna bir rehber ile çıkmanızı tavsiye ederiz, böyle bir tur için 16 – 40 Euro arasında bir bedel ödemeniz gerekiyor. Ancak şehrin tamamını tek seferde keşfetmeyi unutun: Yukarıda da söylediğimiz gibi, tünellerin toplam uzunluğu 80 kilometreyi buluyor.

Yer Altı Şehri Napoli Sotterranea

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap