İtalyan Şehirleri

Mutlaka Görülmesi Gereken İtalyan Şehirleri

Fountain de Trevi in Rome
Editör
Yazar Editör

Tarihte birçok uygarlığa, medeniyete, devlete beşik olmuş başlı başına bir kültür olabilmeyi başarmış, günümüz ismiyle İtalya ülkesine fırsat bulabilirsek kesinlikle gidip gezmeliyiz. Binlerce yıl önceden kalan şehirleri, yıkılmamış, hatta ve hatta ilk günkü tazeliğini koruyan birçok tarihi eserleri, mimari yapıları barındıran İtalya’nın oldukça popüler ve doğal şehirleri bulunuyor. Bu şehirler nice ünlü şairlere, yazarlara, ressamlara, şarkıcılara tarihi boyunca hep ilham kaynağı olmuş. Peki, bu meşhur İtalyan Şehirleri hangileridir? Gelin yazdığım yazıyla birlikte inceleyelim.

Trevi Fountain in Rome

Trevi Fountain in Rome

Roma : İtalya’nın başkentidir Roma. Yedi tepe üzerine kurulu, Katoliklerin lideri Papa’nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan’ı dahi içinde barındırabilecek kadar geniş, kültür yoğunluğu bulunan bir şehir. Bazı kaynaklar iki devletin başkenti diye de adlandırır. İtalya’nın en kalabalık ve en büyük yüzölçümlü şehri. Başta Kolezyum ve Roma Forumu olmak üzere gezmekle bitiremeyeceğiniz, doyamayacağınız bir şehir. Bağımsız devlet olan Vatikan, Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Navona Meydanı, Castel Sant’angelo ve daha niceleri Roma’ya gidildiğinde muhakkak görülmesi gereken yerlerdir.

Canal in Venice

Canal in Venice

Venedik : Roma’yı anlatırken Venedik’in bağımsız bir devlet olduğunu söylemiştim. Venedik birbirine kanal ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kurulmuş, bağımsız bir devlet. Doğal güzelliği, mimari ve sanat eserleri ile ün yapmıştır. Veneto bölgesinin başkentidir. Türk Hanı, Alman Hanı, Düka Sarayı, Palazzo Dandolo gidildiğinde görülmesi gereken yerlerin en önemlileridir.

Duomo Di Milano

Duomo Di Milano

Milano : Milano dendi mi akla ilk önce moda gelir. Gelişmiş moda pazarlarıyla dünya gündemini bir hayli meşgul eden ve dikkatini çeken Milano bu alanda duayendir desek hata etmemiş oluruz. Dünyanın en büyük Gotik tarzda ki katedrali olan Duomo Di Milano, yine dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden Galleria Vittorio Emanuele II ve en büyük tiyatro salonlarından La Scala şehrin merkezinde yer alan en önemli yapılarındandır.

Reggia di Caserta in Napoli

Reggia di Caserta in Napoli

Napoli : İtalya’nın en kalabalık 3. Şehridir. Tarih, kültür, müzik, sanat, mimari ve astronomi alanında hayati bir rol oynamaktadır. Caserta Sarayı, Piazza Plebiscito, Umberto Kapalı Çarşısı şehir de gezilip, görülmesi gereken yerlerden sadece bazılarıdır.

Pisa Tower in Pisa

Pisa Tower in Pisa

Pisa : Kuzey İtalya’da yer alan bir şehirdir. En ünlü yapısı birçok kez fotoğraflarıyla karşılaştığımız Eğik Pisa Kulesidir. Kulenin içinde Katedrali ve vaftizhanesi bulunur. Önemli bir yapı olduğu için UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır. Ünlü bilim adamı Gallileo Galilei’nin yaşadığı bir şehirdir Pisa.

Piazza di Ferrari in Genova

Piazza di Ferrari in Genova

Cenova : Genova ilinin merkezi ve Ligurya bölgesinin başkentidir. Le Strade Nuove (Yeni Sokaklar) ve Palazzi dei Rolli (Rolli’lerin Sarayları) yapılarının büyük bir kısmı UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Şehrin çok zengin sanat, müzik, gastronomi, mimari ve tarihsel özelliklerinden dolayı 2004 Avrupa Kültür Başkenti olmuştur.

Siena in Italy

Siena in Italy

Siena : Toskana bölgesinin bir başka önemli şehridir. Tarihi şehir merkezi UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Ülkenin en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Özel yerel mutfağı, sanat eserleri ve müzeleri ile dikkat çekmektedir. Eski Siena sokakları ve meydanları gidildiğinde görülmesi gereken yerler arasındadır.

Fontana Del Nettuno in Bologna

Fontana Del Nettuno in Bologna

Bologna : Emillia-Romagna bölgesinde yer alır. Kızıl Şehir olarak bilinir ve orta çağ mimari örnekleri ile doludur. Dante ve Erasmus, Bologna Üniversitesi’nin önemli öğrencilerinden sadece ikisidir. Ülkenin futbol sevdası aksine basketbola düşkünlüğü ile öne çıkmış bir şehirdir. Bologna Podesta Sarayı, Belediye Sarayı, Neptün Çeşmesi görülmesi gereken önemli yapılardan bazılarıdır.

Piazza Delle Erbe in Verona

Piazza Delle Erbe in Verona

Verona : İtalya’nın Veneto bölgesindendir. Verona tarihi binalarla dolu olduğundan dolayı UNESCO tarafından koruma altında olan bir şehirdir. Pietra köprüsü, Piazza Delle Erbe, Roma Tiyatrosu gibi yerler başlıca önemli mekânlardan sadece bir kaçıdır. Antik Roma, Genç Orta Çağ yapıları dile dolup taşmaktadır.

Amalfi Coast in Amalfi

Amalfi Coast in Amalfi

Amalfi : İtalya Campania bölgesinden bir şehir. Amalfi tepeleri, denizleri, deniz kıyıları doğal güzellikleri ve Kemerli avlu, Amalfi Katedral Meydanı, eski kağıt fabrikası müzesi gidildiğinde görülmesi gereken yerlerdir.

Piazza San Carlo in Torino

Piazza San Carlo in Torino

Torino : Piyemonte bölgesinden bir şehir. Küçük boğa olarak tercüme edildiğinden şehrin flamasında boğa figürü bulunur. Otomotiv sanayisinde oldukça gelişmiştir. Fiat-Alfa Romeo buna örnektir.

Florence in Italy

Florence in Italy

Floransa : Ve tabii ki Floransa diyorum. Da Vinci ve Michelangelo gibi iki büyük ustayı içinde barındırmış buram buram Rönesans kokan şehir. Floransa’nın olmadığı bir İtalya turu tamamlanmamış demektir. Tarihi güzellikleri, sakinliği, müzeleri, Arno Nehri’nin dinginliği, Rönesans’ın izleri ve enfes İtalyan yemekleri bu şehri paha biçilmez kılıyor. Signoria Meydanı, Uffizi Müzesi, Galeria Della Accademia Müzesi, Ponte Vecchio Köprüsü, Piazzale Michelangelo Floransa’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden sadece bir kaçı.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap