Napoli

Muhteşem Bir Baş Yapıt Caserta Sarayı

Caserta Sarayı
Editör
Yazar Editör

İtalya’nın güzeller güzeli şehri Napoli’nin medar-ı iftiharı Caserta Sarayı, 18.yüzyılın en büyük yapısı olarak dünya literatürüne girmesinin yanı sıra, 1996 yılında da Dünya Miras Listesi listesinde kendisine yer buldu. Caserta Sarayı aslında Napoli krallarının içinde yaşaması için yapılmış ve içerisinde Bourbon hanedanı ikamet etmiş. Sarayın 18.yüzyılın en büyük yapısı olarak adlandırılması tesadüf değil, zira tamı tamına 1200 tane odası var. Bununla birlikte Caserta Sarayı’nın bilimkurgu severleri heyecanlandıracak bir yönü daha var; saray Star Wars’ta da Kraliçe Amidala’nın sarayı olarak kullanıldı.

Caserta Sarayı Star Wars

Yapımı 1752 yılında başlayan Caserta Sarayı barok mimarisi ve sonsuzluğa uzanıyormuş gibi görünen bahçesi ile gerçek bir başyapıt. Bahçedeki yemyeşil ağaçlar, ortasından geçen kocaman havuz ve havuzun kenarlarında bulunan özel heykeller en az sarayın içi kadar bahçesini de doyasıya gezme isteği doğuruyor. Bahçe o kadar geniş ki, yürüyemeyecek olan kişiler de düşünülmüş. Bahçenin içerisinde shuttle ya da bisikletle de gezilebiliyor. Ancak tabii ki her bir noktaya özen göstererek yürümenin keyfi başka hiçbir araçta yok. Saraya uzanan yol yokuş yukarı olduğu için sonlara doğru biraz zorlayıcı olabiliyor ama bu yürüyüşün sonunda karşınıza çıkan şelale bütün yorgunluğunuzu alıp götürüyor. Özellikle doğanın uyandığı ilkbahar aylarında ve ağaçların turuncunun her tonuna ev sahipliği yaptığı sonbahar aylarında bahçede dolaşmanın keyfi bambaşka oluyor.

Caserta Sarayı Şelalesi

Gelelim Caserta Sarayı’nın iç kısmına. Sarayın içerisinde ayak bastığınız ilk andan itibaren ihtişamı yaşamaya başlıyorsunuz. Aslında sarayın yapımı da biraz bu ihtişamı sergilemek amacıyla olmuş. Çünkü Caserta Sarayı Bourbon monarşisinin görkemini cümle aleme sergilemek amacıyla yapılmış. 1200 odaya sahip olan sarayın içinde tiyatro odası, kraliyet odaları, devasa salonlar ve minyatür odaları var. Hatta minyatür odalarının birinde Osmanlı figürlerine de rastlayabilirsiniz.

Caserta Sarayı İç Görünüş

Caserta Sarayı İtalya’daki tüm görkemli yapılar gibi içerisinde büyük bir tarih ve sanat barındırıyor. 18.yüzyıl mimarisi ile yapılması şaşkınlık yaratan dev kubbeler, altın rengi işlemeler, tavanlardaki resimler ve her boydan heykeller insanı İtalyan mimarisine ve sanat bilincine hayran bırakıyor. Sarayın içerisinde o kadar çok sanat eseri var ki, bir rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederim. Böylelikle sarayın tarihini ve içerisindeki heykel ve resimlerin anlatmak istediklerini daha büyük bir keyifle öğrenebilirsiniz. Gerek bahçesi, gerek içerisi olsun Caserta Sarayı oldukça büyük ve dolaşırken insanın enerjisi düşebiliyor. Yorgunluğunuzu atmak ve turunuza kaldığınız yerden devam etmek için de sarayın içindeki küçük kafede tatlı ve kahve keyfi yapabilirsiniz. Turistik olması sizi korkutmasın, kahveler de tatlılar da oldukça lezzetli!

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap