Moda

Modern Sanatın İtalyan Modasıyla Birleşimi Missoni

Modern Sanat ve İtalyan Modasının Etkileyici Birleşimi

Master of Color (Rengin Efendisi)

Modern Sanat ve İtalyan Modasının En Etkileyici Birleşimi…

”Bir İtalyan Gibi Giyinin” serimizin ikinci ismi Ottavio Missoni’nin kurduğu moda evi…

2013’te 92 yaşında kaybettiğimiz Missoni’yi İtalyan modasının en etkileyici iş insanı ve tasarımcılarından olduğunu az sonraki detaylardan okuyacaksınız.

İtalya Modacı Ottavio Missoni

Missoni’nin çok ilginç bir hayat hikayesi var. 1948’de Londra Olimpiyatları’nda bir atlet, üstelik ülkesinin takımının kıyafetlerini de tasarlamış bir genç. Dünyadaki ilk yün örme spor takımlarını da o zamanki ortağı ile tasarlamış çok genç, çok zeki ve bir o kadar da girişimci bir karakter…

Renk Sihirbazı Missoni

Moda karşıtı kişiliği eşi Rosita ile tanışmasıyla birlikte 1960’lardan itibaren dünya modasında inanılmaz bir etki bırakacak bir tasarımcıya dönüşüyor. İnanılmaz tasarımlarında esin kaynağının eşi olduğundan hep bahsediliyor.

Ottavio Rosita Missoni

Missoni ilk renkli örme tasarımları ile inanılmaz cesur: Müthiş renkler, asla uymaz diyebileceğiniz zigzag desenli üstler ve puantiyeli etekler.. Bildiğimiz sanat eserlerinin ilk örnekleri bu moda evinden bütün dünyaya yayılmaya başlıyor.

Rengi müzikle karşılaştırmayı seviyorum: Sadece 7 nota ve bu yedi nota ile bestelenen sonsuz sayıda melodi. Her bir rengin kaç tonu olabilir? Bir sanat eserini yaratırken olabilecek sonsuz biçim ve nüanslar gibi sayamayacağınız kadar.

Tasarımlarını neredeyse bir inovasyon diye adlandırabileceğimiz Missoni, doğuştan gelen çizim yeteneği ile oturup teoriyi pratiğe geçirebiliyordu. Etkili ve bir o kadar da basit sistemiyle, kareli kağıtlara aktardığı küçük renkli çizgileri dokuma tezgahında inanılmaz bir ”eser” haline gelişi, hala kullanılıyor.

Missoni Moda Evi

Desenlerin haricinde modellerini de cesurca kullanan modacı, 1967’de Fransa’da piyasaya adım atmasıyla birlikte hemen ardından Amerika’da da satışları başlıyor. Örme konusunda vazgeçilmez hale gelen tasarımları 80’lerden itibaren onları bütün diğer moda evlerinden farklılaştırıyor.

Missoni Resort

Ailesine de çok düşkün olan Missoni’lerin işlerini 90’ların başında devrettikleri kızları Angela, Missoni markasını daha da geliştirmesi ve annesiyle Missoni Home markasını kurmasıyla tanınıyor. Angela, Missoni markası için şunları diyor:

Evet bu moda ama insanların bunu modadan daha fazla olarak düşünmesini istiyorum. Bu zanaat, işçilik ve pek çok değerden oluşuyor. Bu markanın çok çok eski bir tarihi var, ben de bunu anlatmaya çalışıyorum. Bazen markayı ailemden bile zor ayırıyorum.

Son dönemde içinde Missoni tasarımlarının kullanılacağı Florida’da lüks bir rezidans projesi de hazırlayan marka inanılmaz yolculuğuna kızı ve torunları ile devam ediyor.

Missoni ailesi maalesef oğulları ve markanın CEO’su Vittorio’yu, baba Missoni’nin vefat ettiği senenin başında elim bir uçak kazasında kaybediyorlar.

Yazar Hakkında

Mina Sedef Tenim Kayaokay

Mina’nın annesi, sosyolog, reklam-pazarlama iletişimi profesyoneli, mentor, girişimci, seyahat-tasarım-müzik-çikolata-kahve aşığı.

Yorum Yap