Milano

Milano’nun Alameti Farikası Duomo Katedrali

Duomo Katedrali Milano
Editör
Yazar Editör

Tatile çıkmaya karar verdiniz, seyahat rotanızı belirlediniz ve Milano’ya ayakbastınız! Öncelikle söylemem gerekiyor ki İtalya’nın en güzel şehirlerinden birine geldiniz ve gezip dolaşabileceğiniz çok sayıda alana sahipsiniz. Biliyorsunuz, Milano aslında moda başkenti olarak biliniyor. Gerçekten de İtalya’nın en ünlü tasarımcıları Milano’da yaşıyor ve burası alışveriş yapmak isteyenler için gerçek bir cennet. Ancak bugünkü yazımda ben size moda başkenti olan Milano’dan değil, yüzlerce yıllık bir tarihe ev sahipliği yapan Milano’dan söz edeceğim. Bunun için de size Milano’nun alameti farikası Duomo Katedrali’nden bahsedeceğim.

Duomi Di Milano

Öncelikle, Duomo Katedralinin ne kadar heybetli olduğunu gözünüzde canlandırabilmeniz için birkaç rakam vereceğim. Duomo Katedrali Avrupa’nın 4.en büyük katedrali ve zemin yüzeyi tam 11.700 metrekare. Ayrıca 440.000 metreküplük bir hacim alanına sahip ve yüksekliği de 45 metre. Katedralin ne kadar büyük olduğunu rakamlarla ifade ettiğime göre artık bu heybetin içinde hangi tarihin yattığını ve nelerin bilinmesi gerektiğinden bahsedebilirim.

Duomo Katedrali Heykeller

Duomo Katedrali, Milano’nun merkezindeki Piazza Del Duomo meydanında yer alıyor. Bu meydan şehrin kalbi olarak görülüyor. Meydana yürüyerek gelindiğinde ilk olarak Duomo Katedrali ile karşılaşılıyor ve bu dev bina görkemi ile gerçekten de insanı büyülüyor. Şehrin sembolü olan bu dev katedralin yapımına 1386 yılında başlanmış ve tamamlanması 500 sene sürmüş. Yani Duomo Katedral nerden bakılırsa bakılsın yüzlerce yıllık bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Yapı, gotik mimarinin gerçek bir temsilcisi olarak görülüyor. Özellikle hafif bulutlu bir gün de Duomo Meydanı’na geldiyseniz katedrali karşınıza alın ve şöyle bir bakın. Bulutlara kadar uzanan sütunlar ve binanın ön cephesinde yer alan pencereler insanda farklı bir zaman diliminde olduğunu hissettiriyor. Bulutlu günlerin katedrali fotoğraflamak için de ideal olduğunu söylemeden geçmemeliyim.

Milano Katedrali

Milano Katedrali olarak ya da Duomo di Milano diye de adlandırılan Duomo Katedrali’nin dış işçiliği o kadar detaylı ki, yapıyı dört bir yanından incelemek zaman alıyor. İçine girme zamanı geldiğinde ise aynı büyüleyiciliğin içinize işleyeceğinden emin olabilirsiniz. Katedralin içinde devasa bir kubbe, üst taraflarında heykellerin yer aldığı etkileyici sütunlar, sanat eserleri, resimler ve şahsi favorim olan vitraylar var. Ben özellikle güneş ışığının bin bir renge büründüğü vitraylara hayran olmaktan kendimi alamadım.

Duomo Katedrali İşçiliği

Duomo Katedrali’ne yanınızda bir rehberle girmeniz daha doğru olabilir çünkü katedralin içinde ciddi anlamda tarihi önem taşıyan sanat eserleri var. Rehbersiz gittiğiniz zaman bu eserlerin hangi döneme ya da sanatçıya ait olduğunu algılamak biraz güç oluyor. Bu eserlerin en önemlileri ise Rönesans dönemine ait olanlar sayılıyor. Katedralin kapısında İsa ve havarilerin yer aldığı resimler var. İçerideki insanların bu kapıya dokunduğunu görürseniz çekinmeyin siz de dokunun, çünkü katedralin içindeki bronz kapıya dokunmanın iyi şans getirdiğine inanılıyor.

Duomo Katedrali İç Görünümü

Hem içi hem dışı ile göz kamaştıran Duomo Katedrali’ndeki inşaatın asla bitmeyeceğine dair bir rivayet var. Gerçekten ben gittiğimde de inşaat yapılıyordu. Rivayete göre katedralin yapımı bittiğinde Duomo Katedrali İtalya’nın değil, tüm dünyanın malı olacakmış. Bu nedenle İtalyanlar katedralin yapımını asla bitirmeyecekmiş. Siz de Duomo Katedrali’ni ziyaret ettiğinizde inşaatın bitip bitmediğine bir göz atabilirsiniz!

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap