Kültür ve Sanat

Michelangelo’nun Görmeniz Gereken 5 Önemli Heykeli

michelangelo en önemli heykelleri
Editör
Yazar Editör

Da Vinci’nin rakibi, tüm zamanların en büyük sanatçısı, Batı sanatını etkileyen en büyük isim – bu unvanların hepsi de, Michelangelo’ya ait. Tablolar çizip mimari eserler tasarlasa, hatta şiirler dahi yazsa da, Michelangelo en çok heykelleri ile tanınıyor. Gelin, bu görkemli heykellerin en önemlilerine birlikte bir göz atalım.

Michelangelo’nun En Önemli Heykelleri

Davud Heykeli

michelangelo Davud

Mermerden yapılan 5.17 metrelik Davud heykeli, 1501 – 1504 yılları arasında yapılmış. Dev Goliath ile savaşma, hatta karşısına tek başına çıkma cesaretini gösteren Davud’a adanmış bu heykel, Rönesans dönemi heykel sanatının en önemli örneği sayılıyor. Heykeldeki detay seviyesi inanılmaz, ancak asıl önemi Floransa’nın o dönemde kuşatma altında olmasına rağmen teslim olmamasını simgelemesinden kaynaklanıyor. Palazzo Vecchio önünde görebileceğiniz heykel aslında bir kopya, orijinali Galleria dell’Accademia’da bulunuyor.

Bacchus

michelangelo bacchus

Şarap tanrısı Bacchus’un resmedildiği bu heykelin yapım tarihi 1496. Michelangelo’nun Roma’dayken tamamladığı heykellerden, günümüze kalan 2 örnekten biri sayılıyor. (Diğeri ise Pieta.) Bacchus’un arkasında duran küçük yaratık ise bir Faun, tanrının sunduğu üzümleri yerken gösteriliyor. Yaklaşık 2 metre yüksekliğindeki bu heykeli, Museo Nazionale del Bargello’da görebilirsiniz.

Pieta

michelangelo pieta

Micheangelo’nun Vatikan Şehri için yaptığı heykellerden biri olan Pieta’da, bakire Meryem Hz. İsa’nın ölü bedenini kucaklarken resmedilmiş. Mermerden yapılan ve 1498 yılında tamamlanan heykelin inanılmaz bir detay seviyesi var: Meryem’in kumaş giysilerinin en küçük kıvrımları dahi, muazzam bir şekilde işlenmiş. 1.75 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde olan bu heykeli, Vatikan’daki St. Peter’s Basilica içerisinde görebilirsiniz.

Musa’nın Hükmü

michelangelo musanın hükmü

Papa II. Julius’un mezarına koyulmak için yapılan bu heykelin yapımına 1505 yılında başlanmış ve 1545 yılında ancak tamamlanabilmiş. Heykelde, Hz. Musa on tableti aldıktan hemen sonra resmediliyor. Tebaasının bir buzağıya tapmaya başladığını gören Musa’nın hiddeti, yüzünden ve oturuşundan anlaşılabiliyor. 2.35 metrelik bu heykeli, Roma’daki San Pietro in Vincoli’de görebilirsiniz.

Ölmekte Olan Köle

michelangelo ölmekte olan köle

Michelangelo, Papa II. Julius’un mezarı için 40 heykel tasarlamış: Ölmekte Olan Köle de, bunlardan biri. Tüm heykeller bir araya geldiklerinde özel bir kompozisyon çizmeleri için tasarlanmış, ancak bunun ne olduğunu günümüzde bilmiyoruz. Rönesans dönemi İtalya’sındaki köleliğe bir gönderme olan heykel, ruhun vücuttan ayrıldığı anı simgeliyor. 1515 yılında tamamlanmış bu 2.29 metrelik heykeli Roma’da değil, Louvre Müzesinde görebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap