Genel

Masmavi Denizi, Yemyeşil Dağları, Rengarenk Evleriyle Camogli

Çizme’nin kuzeybatısında bulunan Liguria bölgesi birçok güzel destinasyona ev sahipliği yapıyor. Genoa merkezli Liguria, Portofino ve Cinque Terre gibi iki harika turistik noktaya sahip. Ancak Liguria’nın çok da bilinmeyen bir yeri var ki, İtalya’nın özeti adeta. Akdeniz’in uçsuz bucaksız maviliğini yüksekçe bir noktadan izleyen yeşil tepelerin eteklerine adeta monte edilmiş gibi duran rengârenk binalar ve binalardan yükselen İtalyan mutfağının eşsiz kokuları…

camogli italya

İtalya’nın ‘asi’ çocuğu Genoa’ya gitmişken Liguria’nın harika destinasyonlarını ziyaret edebilirsiniz. Bu destinasyonların başında da Portofino ve Cinque Terre geliyor. Bu iki noktanın dışında Camogli de mutlaka görülmesi gereken noktalardan biri. Genoa’yı ziyaret edenler genellikle Cinque Terre’ye bir gün, Portofino – Camogli destinasyonuna da ayrıca bir gün ayırıyor. Doğrusu da bu. Camogli de Portofino gibi küçük bir yerleşim olduğu için bu iki noktayı bir günde ziyaret edebilirsiniz.

camogli italya

Genoa’nın Principe Tren İstasyonu’ndan hem İtalya içi birçok noktaya hem de Fransa’nın Monaco, Nice, Marsilya gibi şehirlerine seyahat edilebiliyor. Camogli’ye de Principe Tren İstasyonu’ndan ulaşmak mümkün. 2, 70 Euro’luk bir biletle 40 dakika sonra Camogli durağındasınız. Tren istasyonunda indikten sonra küçük adımlarla Via Garibaldi boyunca ilerledikten sonra sahil şeridine varıyorsunuz. Burada sizi, sistematik bir şekilde yan yana dizilmiş rengârenk binalarla karşılaşacaksınız. Sahil şeridi, güneşlenen ve denize giren insanlarla dolu.

camogli italya

Camogli turistik İtalyan köylerine göre çok daha ekonomik. Sahil şeridi boyunca nefis kokuların yükseldiği lokal birçok restoran bulacaksınız. İtalya’nın en ücra köşesinde bile harika yapılan pizza ve makarnanın yanı sıra nefis deniz mahsullerinden de tadabilirsiniz. Camogli’nin bir kıyı kasabası olması, menüsünü de bir hayli zengin kılıyor. Camogli adı da ‘Balığa giden kocalarını kıyıda bekleyen kadınlar’ anlamı taşıyan Cassa della Mogli’den geliyor. Camogli gerçekten de bir kadın kadar zarif ve nazik. Makyajsız bir güzelliğe sahip bu kasabayı adım adım gezerken kapısında uzunca bir kuyruk olan dükkân dikkatimi çekiyor ve merakla ben de sıraya giriyorum. Kasım ayının ortası olmasına rağmen kavurucu güneşin etkisinden olsa gerek İtalyanlar ‘Gelati’ dedikleri dondurmadan yiyebilmek için dükkân önünde uzun bir kuyruk oluşturmuşlar. Sabırlı davranıyorum ve bekliyorum. Sonuç mu? Tek kelimeyle mükemmel…

camogli italya

Sokaklar arasında dolaşırken burnunuza gelen harika kokuların davetine icap etmemeniz içten bile değil. Liguria’da hemen her köşe başında rastlayabileceğiniz Focaccia satan ‘Focacceria’lar burada da var. Focaccia ekmekleri üzerine farklı malzemelerle süslenen bu kıtır ekmeklerin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca çevrede hem şık ve pahalı hem de ekonomik seçenekler sunan çok güzel restoranlar mevcut.

camogli italya

Camogli’nin sahil şeridinde yürürken harika kokular burnunuza hitap ederken işini aşkla yapan İtalyan müzisyenleri de kulağınıza bir müzik şöleni çalıyor adeta.

camogli italya

Camogli’nin rengârenk binalarının arasında dolaşırken kumsala inip ayaklarınızı suya sokabilirsiniz. Kumsalı çakıl taşlarıyla dolu olmasına rağmen sizi hiç rahatsız etmiyor. Kasım ayı tedirgin etse de davetkâr güneşe karşı koyamayarak en azından ayaklarımı Akdeniz’in tuzlu sularına sokuverdim. Daha sonra da kendimi bir saat boyunca çakıl taşlarının üzerinde güneşin iç ısıtıcı ışınlarına bıraktım kendimi. El yapımı İtalyan müzikleri eşliğinde Akdeniz’in parlak mavisine karşı geçirdiğim bir saat İtalya’da olmanın keyfini iliklerime kadar hissettirdi.

camogli italya

Mini bir görsel ve işitsel İtalya manzarası sonrası Camogli’nin arka sokakları arasında kaybolmak çok iyi gelecektir. Şu Camogli’yi Camogli yapan renkli binalar arasında gezerken yine Camogli’yi Camogli yapan ve hatta Camogli’ye adını veren, hani şu kadınların balığa giden kocalarını beklediği limanı göreceksiniz. Binalar arasına gizlenmiş bu şirin limana hayran kalacağınızdan eminim.

camogli italya

Liman çevresinde çok sayıda yerel restoran ve kafeteryalar var. Bunların birinde kısa bir mola verdikten sonra limanın hemen yanı başında bulunan bir ortaçağ şatosu Castello Della Dragonara’yı gezebilir ve yine yanındaki bazilikayı ziyaret edebilirsiniz. Bazilikanın içi İtalyan dini yapılarının çoğunda olduğu gibi oldukça görkemli. Kale ile bazilika arasındaki daracık sokaklarda Rahibelerin dolaştığını görmek ise adeta Ortaçağ dönemine ışınlanmış gibi hissettiriyor.

Kıyıdan pek uzaklaşmak istemesem de Camogli’nin üst taraflarını da hızlıca bir dolaşıyorum ve tepeye doğru yükseldikçe ne kadar doğru yaptığımı anlıyorum. Yoksa limanın bu eşsiz manzarasını görmekten mahrum kalacaktım.

camogli italya

Kasabanın üst kısımlarını da hızlıca gezdikten sonra karnım iyice acıkıyor ve tekrar liman kenarına iniyorum. Liman çevresindeki restoranlara hızlıca bir göz attıktan sonra Caribbian Pub Rumeria’da karar kılıyorum. Kalamar, makarna ve bira söylüyorum ancak inanın bira ve kalamardan sonra makarnaya çok fazla vakit ayıramadım çünkü İtalyanlar fiyat performans konusunda gerçekten çok adiller. Tıpkı Yunanlılar gibi. Sanırım bu Akdeniz’in genel özelliği. Dolayısıyla İtalya’da yedikçe yeni bir şeyler sipariş etmenizi tavsiye edeceğim.

camogli italya

Camogli… Bir tesadüf sonucu keşfettiğim ve keşfetmekten de büyük mutluluk duyduğum bu kasaba, yazının girişinde de bahsettiğim gibi görsel, işitsel ve duyusal olarak size küçük bir İtalya sunacaktır.

Meraklısına… Her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar gününde yani Anneler Günü’nde Colombo Meydanı‘nın eşsiz manzarasına sahip küçük limanında ‘Sagra del Pesce’ festivali düzenleniyor.

Yazar Hakkında

Orkun Akman

Tekirdağ doğumlu. 2006 yılında Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü’nden mezun oldu. Beykent Üniversitesi’nde Sinema – Televizyon eğitimi aldı. 2007 yılında başladığı gazetecilik görevi sırasında yerel ve yaygın basında muhabir, kameraman, foto-muhabir ve editör olarak görev yaptı. Halen Edirne’de yerel bir gazetede muhabir ve editör olarak görev yapmakta ve bir yandan yurtdışı deneyimlerini sürdürmekte.

Yorum Yap