İtalyan Şehirleri

Kış Sporlarının İtalya’daki Adresi: Cortina d’Ampezzo

Kış Sporlarının İtalya'daki Adresi: Cortina d’Ampezzo
Editör
Yazar Editör

Cortina d’Ampezzo, veya kısa adıyla Cortina, Alp Dağları’nın güneyinde bulunan Dolomitler bölgesindeki bir dağ kasabası. Nüfusu sadece 7.000 kişiden oluşuyor, ancak kış aylarında 50.000 kişiye kadar çıkıyor. Bunun nedeni, Avrupa’daki en önemli kış sporları merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapmasından kaynaklanıyor.

1956 yılındaki Kış Olimpiyatlarının düzenlendiği Cortina d’Ampezzo, aynı zamanda Pembe Panter ve Cliffhanger gibi pek çok Hollywood filmine de ev sahipliği yapmış. Deniz seviyesinden 1.224 metre yukarıda olan kasaba, toplam 254 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Cortina’ya bağlı pek çok küçük dağ köyü bulunsa da, turistik merkezler ve kış sporları tesisleri kasabada bulunuyor. Aralık ve Ocak aylarında, İtalya’nın en soğuk bölgesi burası. Neredeyse üç mevsim boyunca da sürekli karlı oluyor.

Cortina d’Ampezzo

2021 yılında Alp Kayak Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapacak olan Cortina, ziyaretçilerine hemen tüm kış sporlarını yapabilme fırsatı sunuyor. 115 kilometre uzunluğunda pistlere, 34 lifte ve Mayıs ile Haziran ayları hariç, %95 kar oranına sahip olan Cortina’nın etrafında, 12 farklı tesis de bulunuyor. Ayrıca 300’den fazla eğitmene sahip 6 kayak okulu mevcut. Kasaba merkezinde veya tesislerden birinde konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı otellerin gecelik fiyatı 450-500, 5 yıldızlı otellerin gecelik fiyatı ise 900 – 1.000 TL arasında değişiyor. Ancak kasaba merkezinde konaklamayı tercih ederseniz, kış sporları dışında aktivitelere de katılabiliyorsunuz.

Cortina d’Ampezzo

Cortina, Roma İmparatorluğu döneminden kalmış bir kasaba ve keşfedecek pek çok şey sunuyor. Ernest Hemingway, Saul Bellow, Dino Buzzati, Vittorio Gassman, Leonardo Sciascia ve Leonardo Mondadori gibi ünlü sanatçıların bir dönem yaşadığı kasabada, her yıl Dino Ciani festivali düzenleniyor. Genç yaşta hayatını kaybeden İtalyan piyanist Ciani’nin onuruna düzenlenen bu festivale, dünyanın her yerinde müzisyenler ve piyanistler katılıyor.  Basilica Minore dei Santi Filippo e Giacomo, Cappella della Beata Vergine di Lourdes ve Castello de Zanna gibi tarihi kiliseler ve şatolar da, kasabanın keşfe değer anıtları arasında yer alıyor.

Cortina d’Ampezzo

Cortina d’Ampezzo’ya Nasıl Gidilir?

Cortina’ya gitmenin en kolay yolu, Venedik havalimanından geçiyor. Havalimanı ile Cortina arasında düzenli otobüs seferleri mevcut ve mesafe 138 kilometre. Yaklaşık 2.5 saatlik bir yolculuk sonrası kasabaya varabiliyorsunuz. Kış sporları tesislerine ulaşmak içinse, kasaba merkezindeki teleferikleri kullanmak zorundasınız. Alternatif olarak, yine Venedik – Padova’dan trene binebilirsiniz. Ancak tren yolculuğu yaklaşık 3.5 saat sürüyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap