Matera

Keşfedilmeyi Bekleyen Şehir: Matera

Keşfedilmeyi Bekleyen Şehir: Matera
Editör
Yazar Editör

Carlo Levi ve Giovanni Pascoli gibi sanatçılara ilham veren ve tarih, kültür ile doğanın bir araya geldiği bir yer olan Matera; aynı zamanda dünyanın en eski şehirlerinden biri sayılıyor. Yontma Taş Devrinden bu yana yerleşimin olduğu Matera, onlarca farklı kültürün ve binlerce yıllık bir tarihin izlerini taşıyor.

Şehri ziyaret ettiğinizde, keşfetmenizi önerdiğimiz yerler şunlar:

sassi matera

Sassi Matera – Eski Şehir

“Sassi” taşlar demek, yani bu isim “Matera’nın Taşları” anlamına geliyor. Bu da eski şehrin merkezinin bir kalker ocağı çevresinde kurulmuş olmasından kaynaklanıyor. 1993 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine giren eski şehir merkezi, bir dizi mağara, taş kilise ve kalker taşı oyularak inşa edilmiş evlerden oluşuyor. Günümüzde Sasso Barisano ve Sasso Caveoso olmak üzere iki caddeye ayrılmış. Barisano’da tarihi doku bozulmadan inşa edilmiş restoran ve dükkânlar, Caveoso’da ise mağaralar yer alıyor. Noha ailesine ait, Casa Noha’yı ziyaret etmeyi unutmayın: Avrupa’daki en eski evlerden biri sayılıyor. Bölge sürekli halka açık değil ve sadece 10.00 – 18.00 arası ziyaret edilebiliyor. Giriş ücreti ise 4 Euro.

duomo di matera

Matera Katedrali

13. Yüzyılda Sant’Eustachio isimli bir azizin anısına inşa edilen bu katedral, Madonna della Bruna ve Başmelek Michael’in nefes kesici bir güzelliğe sahip heykellerine ev sahipliği yapıyor. Katedral toplam 4 kat ve kulesi ise 52 metre yüksekliğinde. İç tasarımı 1534 yılında Altobello Persio tarafından yenilenen katedral, Barok tarzının en güzel temsilcilerinden biri sayılıyor. 1580 yılında Fabrizio Santafede tarafından yapılan tavan fresklerine göz atmayı unutmayın.

san giuliano matera

Doğal Parklar

Matera kelimenin tam anlamıyla doğal bir cennet ve ziyaret edebileceğiniz pek çok park bulunuyor. Murgia Parkı, San Giuliano Parkı ve Colle Timmari, muhakkak ziyaret etmeniz gereken yerler arasında. Yontma Taş Devrinden kalan yerleşimlerin kalıntıları da bu parklar içerisinde görülebiliyor. Parklardan en büyüğü olan San Giuliano, aynı isimli doğal bir göle ve göl çevresinde yaşayan 140 farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

ilk g ünah kilisesi matera

İlk Günah Kilisesi

Matera’nın birkaç kilometre dışında bulunan bu kalkertaşı mağarası, Havva’ya adanmış bir kilise ve Avrupa’daki en eski ibadethanelerden biri sayılıyor. Oldukça küçük bir yer, ancak duvarları paha biçilemeyen süslemeler barındırıyor. İncil’de anlatılan “Cennet’ten Kovulma” hikâyesi, son derece çarpıcı çizimlerle mağaranın tüm duvarlarında görülebiliyor. Sadece hafta içi ve 9:30 – 18.30 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz kilisenin giriş ücreti 8 Euro.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap