Genel Konaklama Ulaşım

İtalya’ya Turla mı Gitmeli Bireysel mi?

İtalya'ya turla mı gitmeli bireysel mi
Editör
Yazar Editör

Havalar ısınmaya başladı başlayalı yaz tatili için seyahat rotalarımı belirlemeye başladım. Uzun süredir gitmediğim İtalya’yı da tabi ki ilk sıraya koydum. Söz konusu İtalya Turu olunca insanın aklına ilk gelen şeylerden biri de İtalya’ya tur ile mi gitmeli yoksa bireysel mi gitmeli sorusu geliyor. Bu tarz soruları genellikle yurtdışına ilk kez çıkacak olan seyahatseverler soruyor. Bu yazımda onlara yardımcı olabilmek adına İtalya’ya Turla mı Gitmeli Bireysel mi gitmeli sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

Yurtdışına gitmek, orada gezmek apayrı bir tecrübe. Yurtdışına ilk defa çıkacak olan insanların akıllarında genellikle “Pasaport nasıl çıkarılır“, “Vize nasıl alınır“, “Nasıl uçak bileti alınır“, “Havaalanında uçağa nasıl binilir” gibi sorular vardır. Yurtdışına gitmek için yapılması gereken ilk şeyler bunlar olduğu için akla gelen ilk sorularda bunlar oluyor doğal olarak. Fakat sormamız gereken asıl soru tabii ki bunlar değil.

İtalya’ya Turla mı Gitmeli Bireysel mi gitmeli sorusuna cevap vermeden önce kendinizi iyi analiz etmeli ve ona göre karar vermelisiniz.

Yabancı dil bilgimiz yeterli mi?

Yabancı dil bilgimiz bireysel seyahatlerimizde bizi zorlayabilecek bir unsurdur. Yabancı dilimizin yeterli olmaması hele ki yurtdışına ilk kez çıkıyorsak seyahatimiz sırasında bizi bir hayli zorlayabilir. Bu anlamda yurtdışına ilk kez çıktığımızda bireysel olarak seyahat etmek yerine turla gitmek hem tecrübe kazanmamıza hemde seyahatimizden daha fazla zevk almamıza imkan sağlayacaktır. Zira bireysel olarak seyahat ediyorsanız yurtdışında gittiğiniz yerlerde Türkçe kaynak bulmakta zorlanabilirsiniz fakat turla gittiğinizde rehberiniz size bu konuda fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Araştırmacı bir kişiliğe sahip misiniz?

Araştırmacı bir kişiliğe sahip olmak neden önemli olsun ki diye düşünüyor olabilirsiniz. Eğer bireysel olarak seyahat etmeyi düşünüyorsanız hele ki ilk kez yurtdışına çıkıyorsanız bir çok sorunun cevabını sizin bulmanız gerekiyor. Nerede kalacağım, nasıl gideceğim, nereleri gezeceğim gibi bir çok soruyu tur ile seyahat ettiğiniz zaman tur şirketleri sizin yerinize cevaplıyorlar fakat bireysel gitmeyi düşünürseniz bütün bu soruların cevabını sizin bulmanız gerekiyor. Bunun içinde iyi bir araştırmacı kişiliğe sahip olmalısınız. İnterneti iyi kullanıp, bol bol okumalısınız.

Yurtdışına turla mı gitmeli bireysel mi
Tur ile seyahat ederek bütçenizi korursunuz.

Seyahatimizi şekillendiren en önemli kriterlerin başında tabii ki bütçemiz geliyor. Otel ücreti olsun, uçak bileti olsun, ulaşım olsun, yeme içme olsun hep bütçemiz dahilinde planladığımız şeyler. Tur ile seyahat ederken bunların büyük çoğunluğu tur şirketleri tarafından seçiliyor ve size sunuluyor. Tur şirketleri otel rezervasyonu ve uçak biletini çoklu alımla yaptıkları için bireysel alımlara göre daha uygun fiyatlara alabiliyorlar. Dolayısıyla bir paket olarak bu hizmetleri size sunduklarında sizin bireysel olarak alabileceğiniz fiyatın daha aşağısında bir rakama alabiliyorsunuz. Hele ki yurtdışına ilk kez çıkıyorsanız bireysel olarak seyahat etmeyi tercih ederseniz bütçenizi fazlasıyla aşacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu anlamda ilk kez yurtdışına seyahat edecekseniz kesinlikle tur şirketlerini tercih etmenizi öneriyorum. Tabii bahsettiğim beklenti ve tercihlerinizi bireysel seyahatlerinizde düşürerek daha uygun bütçeli bir tatilde yapabilirsiniz. Mesela 3-4 yıldızlı bir otelde kalmak yerine 10 kişinin aynı odada kaldığı bir hostelde kalarak konaklamaya daha az ücret verebilirsiniz. Buradan arttırdığınız bütçeyi de seyahatinizde farklı alanlarda kullanabilirsiniz. Bireysel seyahat ediyor olmak bütçenizi bu şekilde daha esnek kullanmanıza olanak tanır fakat bu durum turla seyahat etmeye göre daha konforsuz bir tatil geçirmenize sebep olabilir.

Uyumlu bir insan mısınız?

Aslında bakarsanız yurtdışına turla mı gitmeli bireysel mi gitmeli sorusunun dönüp dolaşıp düğümlendiği nokta bu sorudur. Eğer seyahatinizi tur ile yapmayı düşünürseniz sizin gibi seyahate katılan aynı dili konuşan bir grup insanla tanışıp onlarla zevkli bir tatil yapabilirsiniz. Birlikte geziyor olmak daha güvenli bir tatil yapmanıza olanak sağlayabilir. Bu anlamda yapacağınız tatilden alacağınız zevk sizin ve grupta ki diğer kişilerin uyumlu olmasına bağlıdır. Eğer siz çevrenizde fazla insan olmasından haz etmeyen, fevri davranmayı seven bir kişiyseniz bireysel gitmek belkide sizin için daha iyi olacaktır.

Ne kadar iyi plan yaparsınız?

Günlük yaşantınızda planlı olmanız seyahat seçimlerinize de etki edecek bir unsurdur. Şayet benim gibi iyi plan yapıp bu planlara sadık kalan bir insansanız seyahatlerinize bireysel olarak gitmek size daha fazla zevk verebilir. Önem sıranızda görmek istediğiniz yerler tur programına göre farklılık gösterebilir bu durumda siz yapacağınız planlarla kendi programınızı yaparak kendi önceliklerinizi yerine getirmiş olursunuz. Bu anlamda bireysel olarak seyahat etmek size daha fazla özgürlük  sunacaktır. Şayet araştırma yapmak, plan yapmak bana göre değil diyenlerdenseniz tur ile seyahat etmek sizin için daha uygun olacaktır.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap