Genel

İtalya’ya Gitmek İçin En Uygun Zaman Hangi Mevsim

İtalya'da Yaz
Editör
Yazar Editör

Tatil söz konusu olduğunda kimileri kış mevsimini kimileri ise yaz mevsimini tercih eder. Ben daha çok yaz mevsimini tatil ile bağdaştıran bir insan olduğumdan, seyahat programımı yaz ayları içinde planlamayı tercih ediyorum. Bu yazımda İtalya’ya Gitmek İçin En Uygun Zaman hangi mevsim diye merak eden seyahatseverler için önerilerde bulunacağım.

Yaz, kış, bahar fark etmeksizin istediğiniz mevsimde seyahat edecek muhteşem bir rota istiyorsanız, İtalya tam size göre. Akdeniz ikliminin şahane bir temsilcisi olan İtalya, yılın farklı dönemlerinde farklı iklim özelliklerine sahip olduğundan, her mevsim ziyaret edilmek için uygun bir destinasyon olarak karşımıza çıkıyor.

İtalya’nın deniz etkisiyle yumuşayan iklimi, Alplerin sağladığı kuzey rüzgarı bariyeri ile iyice ılımanlaşıyor. Fakat denize kıyısı olan bölgeler ile dağlık alanların arasında büyük bir mesafe olduğu için İtalya’nın farklı bölümlerinde farklı mevsimler yaşanabiliyor. Seyahat programınızı yaparken, hangi aktivitelerden keyif alacağınıza göre planlama yaparsanız İtalya’da keyfinize uygun unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

İtalya'da Kış

İtalya’nın kuzeyinde Alplerde kış mevsimi oldukça çetin geçer.

İtalya toprakları Avrupa ve Afrika arasında yer aldığı için ve ülkenin üç tarafı Türkiye’deki denizlerle çevrili olduğundan farklı bölgelerde farklı iklimler yaşanıyor. Mesela Alplerde kış mevsimi oldukça çetin geçerken, Sicilya ve Napolitan kıyılarında ılık, hatta sıcak bir iklim sizleri bekliyor. Yani kış aylarında tatil yapmak istiyorsanız İtalya’da yapmak istediğiniz aktiviteyi seçmeniz yeterli. Doğal güzellikleri ile göz kamaştıran bu Akdeniz ülkesi size kış aylarında Alplerde kayak yapma imkanı sağladığı gibi, aynı dönemde Sicilya kıyılarında bir restoranda, açık havada keyifli bir akşam yemeği yeme fırsatı da sunuyor.

İtalya'da Yaz

İtalya’nın sahil şeridi yaz tatilinde deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarmak için oldukça uygundur.

İtalya’nın sahil şeridinde ise tipik bir Akdeniz iklimi hüküm sürüyor. Yazların sıcak ve kuru, kışların ılıman geçtiği bu bölgede, sonbahar ayları genellikle yağışlı geçiyor. Deniz kıyısı olan bu bölgeler, yaz tatilinde deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarmak için oldukça uygun. Dağlık bölgelerde ise yaz aylarında trekking ve gezi turları düzenlenebilir.

İtalya’nın tarihi ve kültürel yapıları ile öne çıkan Roma, Venedik ve Milano gibi şehirlerini ziyaret etmek için en uygun zaman ise bahar ayları. Özellikle Nisan ve Haziran ayları arasında hava ne çok sıcak ne çok soğuk olduğu için şehirde bol bol yürümek ve tarihi mekanların tadını çıkarmak oldukça keyifli.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap