Genel

İtalya’ya Gitmek İçin 10 Neden!

Pisa Tower in Pisa
Editör
Yazar Editör

Merhaba, daha önce ki yazılarımda size İtalya ülkesinden çok sık bahsetmiştim. Nasıl gidebilirim, gittiğimde neler yapabilirim, hangi şehirleri ve kasabaları gezebilirim sorularınızı cevap olabilmek için yazılarımda sizi aydınlatmaya çalışmıştım. Bu sefer nasıl, neler yerine niçin sorusuna cevap olmaya çalışacağım. Siz de eğer İtalya’ya niçin gitmeniz gerektiğini soruyorsanız kendinize paylaşacaklarıma göz atmanızı tavsiye ederim. İşte size İtalya’ya girmek için 10 neden.

1- Bütün Avrupa’nın merak ettiği, görmek istediği, tarihe defalarca yön vermiş, belki de sadece bir ülkenin değil bir kıtanın en önemli şehri yani Roma bahsi mevzu ülkemizin başkentidir. İdari, dini ve birçok önemli özelliği ve konumu olan, başlı başına bir dünya tarihinin yattığı Roma İtalya’ya gitmek için bir sebepten daha fazla anlam olabiliyor.

Roma in Italy

Roma in Italy

2- Bir başka şehir ise Venedik. Sular altında kalan şehir olarak da bilinir. Birçok aşığa ilham kaynağı olmuş müthiş bir doğal yapısı vardır. Hatta sadece aşıklara değil, çoğu sanatçıya ilham perisi olmayı başarabilecek kadar güzel ve gören herkesi büyüleyebilecek kadar cazibesi olan bir şehir ve çok önemli bir sebep olmaktadır Venedik.

Venedik in Italy

Venedik in Italy

3- Roma, Venedik İtalya’nın güzide şehirlerinden sadece ikisi. Peki, İtalya’ya sadece bu şehirleri görmek için mi gitmeliyiz? Hayır. Bir başka önemli sebep ise UNESCO’nun koruma altına aldığı onca eser, yapı, şehir ve kasabaların çok büyük bir kısmı bu ülkededir. Bariz bir örnek verecek olursak, Bari şehrinin Alberobello kasabası da UNESCO tarafından dünya hazineleri arasındandır.

Alberobello in Italy

Alberobello in Italy

4- Doğal kaynak sularının vücuda ve kemiklere faydasına inanlar için dahi bir sebep vardır İtalya’ da. Saturnia, Toskana’ da bulunan bu şirin tatil beldesi çok ünlü kaplıcaları ile meşhurdur. Başka bir detay ise yine aynı bölge de neredeyse 1000 yıllık bir katedralin bulunuyor olmasıdır.

Saturnia in Italy

Saturnia in Italy

5- Perugia bölgesinde ki Assisi ise orta çağ görünümünde apayrı bir doğa harikasıdır. Sokaklarının arasında gezerken tarih gözlerinizin önünde canlanıyor gibi hissedebilirsiniz.

Assisi in Italy

Assisi in Italy

6- Ve en önemli sebeplerden biri ise Rönesans ve Reformun doğduğu ülkedir İtalya. Birçoğumuz Rönesans ve Reform hakkında az çok bir fikre sahibizdir. Peki siz Rönesans ve Reformun nelere yol açtığını ne kadar biliyorsunuz? Nerede başladığını, buna hangi ünlü isimlerin sebep olduğunu? Rönesans ve Reform 15. Yüzyıllar da başlatılan bir süreç olup 17. Yüzyıla kadar devam etmiş bir yapılanmadır. Süreç içinde dünya sanat anlayışının değişmesi, ilim ve bilimde müthiş ilerlemeler kaydedilmesi, hatta ve hatta çok fazla yeni coğrafi keşfin yapılması buna bağlı olarak dünya haritasının yeniden çizilmesi gibi sonuçlar ortaya doğurmuştur. Ve bu döneme hatta bizlerin yaşadığı döneme kadar damga vurmuş birçok sanatçı ve onların eserleri yine bu süreçte ortaya çıkmıştır. Örnek olarak ise: Donatello, Lippi, Michelangelo ve Leonardo Da Vinci bu önemli isimlerden sadece bazılarıdır.

Florence in Italy

Florence in Italy

7- Ve İtalyan mutfağı. İtalyan mutfağı o kadar zengin ve meşhur ki bir başka yazım da sadece bu konuya önem vereceğim. Meşhur pizza ve makarna lezzetlerinin anavatanı olduğunu ve hiç tatmadığınız lezzette ustaları tarafından yapıldığını bilmeniz şimdilik yeterli olacaktır.

Italian Foods

Italian Foods

8- Birçok insanı yakından ilgilendiren bir başka önemli sebep ise; moda. Evet, moda denildiği zaman İtalya çok farklı bir anlam teşkil etmektedir. Hatta Milano birçok otorite tarafından modanın başkenti olarak kabul edilmektedir. Yıl boyunca yapılan birçok sergi ve tasarım milyonlarca turistin ilgisini İtalya’ya çekmek için tek sebep bile olabilmektedir.

Italian Fashion

Italian Fashion

9- Ve Sicilya Adaları. Yanardağ denildiği zaman akla ürkütücü manzaralar gelse de bu görüntüler Sicilya Adaları’nda durumu değiştirmektedir. Ayrıca bütün Avrupa’nın en büyük yanardağı Etna ise yine burada bulunmaktadır.

Sicily Islands in Italy

Sicily Islands in Italy

10- Bütün yılın yorgunluğunu sıcak kumlar arasında, güneşlenip soğuk bir şeyler içerken ya da kitap okuyarak çıkarmak isterseniz eğer yine İtalya plaj turizminde de öne çıkmaktadır. Sakin ve temiz suları ise birçok turistin ilgisini çekmekte. Bu dünyaca ünlü plajların bazılarını sıralayacak olursak eğer: La Pelosa, Cala Goloritze, Tavşan Plajı ve Cala Mariolu bunların arasındadır. Eğer yeteri kadar ikna edici olamadıysak eğer, Tavşan Plajının dünyanın en güzel ilk 10 plajı arasında olmasını gösterebiliriz.

La Pelosa Beach in Italy

La Pelosa Beach in Italy

İşte bunlar yani moda, tarih, idari ve dini şehirleri, binlerce yıllık tarihi yapılar, mutfak, doğal güzellikleri İtalya’yı ziyaret etmek için onca sebepten sadece bazılarıdır.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap