Verona

İtalya’nın Romantizm Kokulu Şehri Verona

İtalya'nın Romantizm Kokulu Şehri Verona
Editör
Yazar Editör

İtalya’nın en romantik şehri denildiği zaman aklınıza ilk olarak aşkın başkenti Roma ya da çiftlerin nehirde gondol sefası sürdükleri Venedik geliyor olabilir. Ancak ben bugün size en romantik şehirler listesinde ilk üçe girmesi kesinlikle tesadüf olmayan Verona’dan söz edeceğim. Konum olarak Milano ile Venedik’in tam ortasında yer alan Verona’nın size gerçekten masalsı bir gezi tecrübesi yaşatacağından emin olabilirsiniz.

castelvecchio bridge in verona

Verona, İtalyanlar tarafından “İtalya’nın Kapısı” olarak adlandırılıyor. Bunun nedeni ise Verona’nın Kuzey Denizi’nden gelen İtalyanlar tarafından kurulan ilk kent olması. İtalya’nın diğer şehirleri ile kıyaslandığında küçük sayılabilecek Verona her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Çünkü Verona hem birbirinden lezzetli İtalyan yemekleri açısından doyurucu, hem de içerisinde mimari, tarih ve kültür açısından son derece önemli binaları ve tarihi eserleri barındırıyor. Zaten şehre adım attığınız andan itibaren kendinizi çağlar öncesini konu alan bir film setinde gibi hissediyorsunuz. Şehirde yer alan yapıların büyük bir çoğunluğu klasik Roma döneminden ve Ortaçağ’dan kalmış. Bu yapıların tarihi önemi nedeniyle Verona şehri UNESCO Dünya Mirasları listesinde yerini almış.

Arena di Verona

Gelelim Verona’nın önemli tarihi binalarına. Verona Arenası bu şehrin en çok turist çeken alanlarından biri. Milattan sonra 1.yüzyılda inşa edilen bir amfi tiyatro olan Verona Meydanı, Kolezyum’dan sonra İtalya’nın en eski ikinci amfi tiyatrosu olma özelliği taşıyor. Verona Arenasının da aynı Kolezyum gibi tarihin eski zamanlarında gladyatörlerin savaşlarına ev sahipliği yaptığı söyleniyor. Günümüzde ise bu dev yapı turistik ziyaretler ve önemli klasik müzik konserleri için kullanılıyor. Şehrin simgelerinden biri olan bu arenayı keyifle izlemek için şehrin en büyük meydanı olan Bra Meydanındaki kafelerden birinde oturabilir ve enfes İtalyan kahvenizi yudumlayarak yüzlerce yıllık bir tarihe ev sahipliği yapmakta olan Verona Arenasını seyre dalabilirsiniz.

Madonna Verona Çeşmesi

Şehrin en önemli meydanlarından bir diğeri ise Erbe Meydanı. Dört köşe bir meydan olan Erbe Meydanının etrafını evler çevreliyor. Bu evlerin her birinin altında ise her saat pek bir kalabalık olan restoranlar bulunuyor. Bu restoranlardan biri bu meydanda vakit geçirirken nefis İtalyan yemekleri tadabilmek için ideal. Ancak restoranların bir hayli turistik olduğunu da söylemeden geçmemeliyim. Ben illaki lokal bir restoranda yemeğimi yiyeceğim diyorsanız, Verona’nın ara sokaklarını arşınlamaya başlamanız gerekiyor. Meydanın tam ortasında Madonna Verona isimli bir çeşme bulunuyor. Ayrıca meydanın çevresinde yer alan her bir heykel de Verona tarihi ile ilgili bilgi veriyor. Bu yüzden özellikle bu bölgeyi rehber eşliğinde ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Juliet'in balkonu

Verona’nın önemini ortaya koyan bir diğer gerekçe ise Shakespeare’nin dünyaca ünlü eseri Romeo ve Juliet’in Verona’da geçiyor olması. Ölümsüz bir aşkı konu olan Romeo ve Juliet’in şehrin havasına fazladan romantizm kattığı da bir gerçek. Erbe Meydanı’na hemen hemen 200 metre uzaklıkta Juliet’in evi bulunuyor. Juliet’in yaşadığı ve Romeo’nun da onu kaçak olarak ziyaret edip serenatlar yaptığı ev binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Juliet’in evine kendi aşkınızın ölümsüzlüğü için kilit asabilir ya da isminizi yazabilirsiniz. Juliet’in serenatları dinlediği balkona çıkmanın da hem seyahatinize hem de aşkınıza bambaşka bir renk katacağından emin olabilirsiniz!

Juliet'in evi

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap