Toscana

İtalya’nın Küçük, Şirin ve Modern Şehri: Arezzo

Editör
Yazar Editör

Arezzo, İtalya’nın Toskana bölgesinde yer alan pek çok tarihi şehirden biri. Şehrin tarihi kısmı bir tepede, eski bir kalenin yakınlarında yer alıyor. Modern Arezzo ise şehirdeki tren istasyonunun çevresine kurulmuş ve müreffeh bir görünümü var. Toskana bölgesindeki en güzel tarihi şehirlerden biri olan Arezzo, hem modern İtalya’yı, hem de bin yılı aşkın bir geçmişi bir arada görebilmenizi sağlıyor.

Arezzo Katedral

Arezzo oldukça eski bir şehir, ancak asıl önemini Orta Çağ sırasında kazanmış. Bu dönemde Floransa egemenliğine giren Arezzo’nun tarihi kısmı, bu nedenle Rönesans dönemi Floransa’sına oldukça benziyor. Ancak çok daha iyi korunduğunu söylemek mümkün. Hatta bazı tarihçiler, Rönesans dönemini Floransa’dan daha iyi yansıttığını söylüyor. Şehri tanımanın en iyi yolu, Arezzo’nun turist bilgi bürosundan bir harita alıp dolaşmaya başlamak. Çok büyük bir yerleşim olmadığından, tamamını bir gün içinde gezmeniz mümkün. Göz kamaştırıcı Piazza Grande’yi ve Piskopos Guido Tarlati’nin hayatını anlatan özenle oyulmuş bir mezar içeren Duomo Katedralini ziyaret etmeyi unutmayın. Katedralin arkasında yemyeşil bir park yer alıyor ve Arezzo ile çevresindeki kırsal alanı 16. yüzyıldan kalma Medici Kalesine kadar görebilmenizi sağlıyor.

Arezzo Kalesi

Arezzo’nun en büyük sanatsal hazinesi, San Francesco Kilisesinde yer alan ve Pierre della Francesca tarafından yapılan “La Leggenda della Vera Croce” isimli freskler. Yapımına 1452’de başlanan bu freskler, ‘Gerçek Haç’ hikâyesini anlatıyor. Arezzo’da Piero della Francesca fresklerine ek olarak birkaç ilginç müze de var. Orta Çağ’dan kalma eserlerin sergilendiği Museo Statale d’Arte Medievale e Moderna, on beşinci yüzyıldan kalma Palazzo Bruni-Ciocchi içinde yer alıyor. Hemen yakınındaki Museo di Casa Vasari, sanatla ilgilenen insanlar için ilginç bir durak noktası. Ressam Vasari’nin evi olan bu müze, bizzat ressam tarafından çeşitli fresklerle süslenmiş. Şehrin tarihi kısmında ise bir Roma amfiteatrının kalıntıları ve Museo Archeologico bulunuyor. Tüm bu müzeleri tek bir biletle dolaşmanız mümkün. Arezzo, ayrıca her ayın ilk Pazar günü düzenlenen antika fuarları ile de tanınıyor. Antika eserlere meraklıysanız, seyahatinizi buna göre planlamanızı öneririz. Son bir bilgi verelim: Oscar ödüllü Roberto Benigni tarafından yönetilen La Vita è Bella (Hayat Güzeldir) filmini izlediyseniz, şehir son derece tanıdık gelebilir. Zira bu meşhur film, Arezzo’da çekilmiş.

Arezzo antika pazarı

Arezzo Ulaşım Bilgileri

Arezzo, Floransa ve Roma arasındaki bir demiryolu hattı üzerinde yer alıyor ve her iki şehirden de trene binerek ulaşmanız mümkün. Tren istasyonu şehrin alt kısmında yer alıyor ve tarihi merkeze kısa bir yürüyüş ile ulaşmanıza olanak tanıyor. Modern şehir merkezine ulaşmak içinse, otobüse binmelisiniz.

Arezzo Antika Severler

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap