Bologna Floransa Milano Napoli Roma Venedik Yeme-İçme

İtalya’nın Hangi Şehrinde Ne Yenir?

Editör
Yazar Editör

İtalya mutfağının lezzeti, tüm dünyada biliniyor. İtalyan yemekleri dendiğinde çoğu kişinin aklına ilk olarak pizza ve makarna gelse de, bu zengin mutfak keşfedecek çok fazla tat ve inanılmaz bir çeşitlilik sunuyor. Peki, İtalya’da ne yemeli, hangi şehirde hangi yemekleri denemelisiniz? İtalya turunuzu daha lezzetli hale getirmek için, hazırladığımız bu kısa rehberi kullanabilirsiniz.

Napoli'de Ne Yenir

Napoli’de Ne Yenir?

Pizzanın doğum yeri olan Napoli’deki hemen her restoranda inanılmaz lezzette bir pizza yiyebilirsiniz. Ancak biz, Antica Pizzeria Port’Alba ve Da Michele restoranlarını öneriyoruz. İki restoran da 200 yılı aşkın bir geçmişe sahip ve halen yüzyıllar önceki tarifleri kullanarak pizza yapıyorlar. (Da Michele, sadece Margherita ve Marinara pizzaları yapıyor.) Yöreye özgü bir diğer lezzet de, Frittatina e Arancini. Kıyma, bezelye ve kremadan yapılan köfte benzeri bu yiyeceği, hemen her dükkânda bulabilirsiniz. Bizim favorimiz, Il Figlio Del Presidente dükkânı. Tatlı olarak ise, portakal kabuğu ve ricotta peynirinden yapılan Sfogliatella’yı öneririz.

Bologna'da Ne Yenir

Bologna’da Ne Yenir?

Nasıl pizza denince akla ilk olarak Napoli geliyorsa, makarna deyince de Bologna geliyor. Bolonez sosun ismi nereden geliyor sanıyorsunuz? İtalya’nın her şehrinde makarna yiyebilirsiniz, ancak Bologna’daki makarnalar açık ara önde geliyor. Trattoria Del Ghiottone ve Ristorante San Pietro, tavsiye ettiğimiz restoranlar arasında. Ancak bir hususu hatırlatalım: Bologna’da (ve aslında İtalya’nın hemen her şehrinde) makarnalar “a la dante”, yani az pişmiş ve diri şekilde hazırlanıyor. İlk defa yiyorsanız, alıştığınız makarna lezzetinden daha farklı gelecektir.

Floransa'da Ne Yenir

Floransa’da Ne Yenir?

Floransa mutfağı, zeytinyağlı tarifleri, ekmekleri ve etleri ile ünlü. Restoran olarak özel bir tavsiyemiz yok, ancak Ribollita ve Bistecca alla Fiorentina yemeklerini denemenizi öneriyoruz. Ribollita bir sebze çorbası, ancak içinde kızarmış ekmek parçaları da bulunuyor. Bistecca alla Fiorentina ise şehrin en meşhur et yemeklerinden biri. Minimum 650 gram et ile hazırlanan bu yemek, alışkın olmayan bünyelere oldukça fazla gelebilir! Floransa’da deneyebileceğiniz bir diğer geleneksel lezzet ise Panini. Özellikle öğrencilerin rağbet ettiği Panini, en güzel All Antico Vinaio restoranında yapılıyor.

Milano'da Ne Yenir

Milano’da Ne Yenir?

Michelin yıldızlı Gualtiero Marchesi başta olmak üzere pek çok efsanevi şefin doğum yeri olan Milan, her lezzet tutkununun ziyaret etmesi gereken bir şehir. Milan mutfağında, Gorgonzola ve Mascarpone başta olmak üzere, peynir ağırlıklı tarifler yer alıyor. Geleneksel bir et ve sebze güveci olan Cassoeula ve şehir ile özdeşleşmiş Panettone pastası, denemeniz gereken yiyecekler arasında. Kısa bir gezintiye çıkarak yerel bir pastaneden (Luini fırınını öneririz) bir dilim panettone alabilir, espresso eşliğinde yiyebilirsiniz.

Venedik’te Ne Yenir?

Venedik sadece kanalları ile meşhur değil, deniz ürünleri ağırlıklı mutfağı ile de tanınıyor. Adriyatik Denizi’nin yakınında olması, yerel mutfağının büyük ölçüde deniz mahsullerinden oluşmasını sağlıyor. Baccala Mantecato, şehre özel yiyeceklerin başında geliyor. Zeytinyağında pişirilmiş kremalı ve maydanozlu morina balığından oluşan bu yemek, oldukça farklı bir lezzet. Venedik pirinç üretiminin en yüksek olduğu şehirlerden biri, bu nedenle yerel restoranların hemen hepsi de risotto konusunda uzmanlaşmış durumda. Deniz mahsullü risotto denemeyi unutmayın. İtalyan şaraplarına meraklıysanız,  Chardonnay, Merlot, Pinot Bianco ve Pinot Grigio’nun Venedik bölgesinde üretilen üzüm çeşitleri olduğunu hatırlatalım. Yani şarap tadımı için de pek çok alternatifiniz bulunuyor.

Roma'da Ne Yenir

Roma’da Ne Yenir?

Klasik İtalyan yemeklerini seviyorsanız, Roma bunun için gayet uygun bir şehir. İtalya’nın başkenti,  yemek çeşitliliği bakımından oldukça geniş bir yelpaze sunuyor. Bruschetta ve Spagetti alla Carbonara, burada deneyebileceğiniz mutfak spesiyalleri arasında. İnce hamurlu, çıtır çıtır pizzalar için Pizza Bianca restoranını öneririz. Flavio al Velavevodetto restoranında ise, bizim damak zevkimize uygun şekilde pişirilmiş makarnaları bulabilirsiniz. Özellikle peynirli makarnayı denemenizi tavsiye ediyoruz. Roma sokaklarında “Supplì” satıcılarına sıklıkla rastlayacaksınız. Mozzarella peynirli, kızarmış pirinç topları olan Supplì, oldukça değişik bir lezzet ve mutlaka denemeniz gerekiyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap