Genel

İtalya’nın Gizli Kalmış Cenneti Lucca

İtalya'nın Gizli Kalmış Cenneti Lucca
Editör
Yazar Editör

Toskana’nın en çok sevilen şehirlerinden biri olan Lucca, aynı zamanda bu bölgeyi keşfetmek isteyen gezginler için mükemmel bir başlangıç noktası yerine de geçiyor. Lucca küçük bir şehir ve tamamını bir günde dolaşabilirsiniz. Ancak birkaç gününüzü ayırmanızı ve burayı merkez veya kuzey Toskana’yı keşfetmek için bir üs olarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Lucca, Apuan Alp’lerinin eteğindeki düz bir ovaya kurulmuş ve Versilia kıyılarına yarım saatlik bir mesafede bulunuyor. Bölgedeki çoğu diğer küçük yerleşkenin aksine bir “dağ kasabası” değil, neredeyse tamamen düz bir araziye kurulmuş. Yani “tırmanmaktan” sıkıldıysanız, Lucca’yı oldukça seveceksiniz! Şehre ulaşmak için Pisa veya Floransa’dan trene binebilirsiniz, her iki şehrin arasında yer aldığı için her gün bir tren seferi bulabilmeniz mümkün. Yolculuk, her iki yönden de yaklaşık 40 dakika sürüyor. Vaibus seferlerini takip ederek otobüsle de gidebilirsiniz ancak hem sefer sayıları az ve hem de yolculuk süresi artıyor.

İtalya'nın Gizli Kalmış Cenneti Lucca

Lucca’daki ziyarete değer yerler, şehrin binlerce yıllık geçmişini yansıtıyor: 12. yüzyıldan kalma Aziz Giovanni ve Reparata Kilisesi’nden Piazza dell’Anfiteatro’ya, San Frediano Bazilikası’ndan Guinigi Kulesi’ne kadar onlarca tarihi eser, ziyaretçilerini bekliyor. Toskana’daki pek çok tarihi kasabanın aksine, Lucca’nın asırlar öncesinden kalma şehir duvarları halen yıkılmadan duruyor ve günümüzde üzerleri birer “yürüyüş yolu” olarak kullanılıyor. Bu antik duvarlar, şehre kimliğini ve karakterini kazandıran ayrıntılardan yalnızca biri. Duvarların etrafındaki alan son derece iyi bakımlı, yeşil çimen ve ağaçlara her yerde rastlanabiliyor. Diğer bir deyişle, yaklaşık 4 kilometre uzunluğundaki bu duvarlar aynı zamanda kenti çevreleyen bir park yerine de geçiyor. Bir bisiklet turuna çıkıp yalnızca onları takip ederek Lucca’yı baştan aşağı dolaşabilir veya sık sık gölgeli banklardan birinde dinlenerek keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

masal şehir lucca

Lucca Tarihi Duvarları

Lucca’da Bir Gün

Lucca’yı ziyaret etmek için yalnızca bir gününüz varsa, güne erkenden başlamanızı öneririz. Lucca’nın diğer adı “Yüz Kilise Şehri”, zira özellikle şehir merkezinde farklı mimari tarzları yansıtan çok sayıda dini yapı bulunuyor. St. Martin Katedrali ile başlamanızı öneririz. Lucca’nın kelimenin tam anlamıyla merkezinde yer alan bu katedral, Jacopo della Quercia’ya ait “ Ilaria del Carretto’s Tomb” gibi değerli sanat eserlerinin yanı sıra, Lucca şehrinin kadim sembolü olan kutsal yüzlü ahşap bir haça da ev sahipliği yapıyor. Bu ahşap haç, katedral içinde yer alan San Frediano Bazilikası’nda bulunuyor ve şehrin kurulduğu tarihten bu yana her yıl 14 Eylül tarihinde görkemli bir törenle şehir içinde dolaştırılıyor.

San Frediano Bazilikası

Kutsal Yüzlü Ahşap Haç Nedir?

Aziz Nicodemus, Hz. İsa’yı gören hayattayken gören kişilerden biri olarak, yüzünü ahşap bir haç üzerine kazımaya başlıyor. Ancak işini bitiremeden uykuya dalıyor. Uyandığında, hem haçın ve hem de yüzün tamamlandığını görüp bunun melekler tarafından yapıldığını söylüyor ve haçı bir mağara içine koyarak girişini mühürlüyor. Haç, M.S. 782 yılında papaz Gualfredo tarafından bulunarak Lucca’ya getiriliyor ve o tarihten bu yana da kilisede sergileniyor. Yerel halk, haçın kendi kendine Lucca’daki kiliseler arasında dolaştığına inanıyor.

St. Michael Kilisesi

Katedralden çıktıktan sonra, Il Fillungo Sokağı üzerinde yer alan St. Michael Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Kilisenin bulunduğu sokak, Lucca’nın en canlı sokaklarından biri ve pek çok mağaza ile yerel dükkâna ev sahipliği yapıyor. Yani alışveriş yapmak isterseniz, dolaşmanız gereken yer burası. Il Fillungo Sokağına oldukça yakın bir konumda bulunan Piazza dell’Anfiteatro, bir sonraki durağınız olmalı. Burası Roma İmparatorluğu döneminden kalma bir amfiteatr, ancak günümüzde yalnızca oval biçimli bir merkezin etrafına kurulmuş apartman ve dükkânlardan oluşuyor. Bu binalar, amfiteatr duvarlarının kalıntıları üzerine inşa edilmiş ve tarihi önemi nedeniyle, Lucca’daki hemen her festival burada düzenleniyor. Yemek yemek için en uygun yer burası, ayrıca sık sık konserler düzenlendiği de oluyor.

Guinigi Kulesi Lucca

Amfiteatrın hemen arkasında ise Guinigi Kulesi’ni göreceksiniz. Pembe renkli tuğlalardan inşa edilmiş bu kule, Lucca’yı vakti zamanında yönetmiş olan Guinigi Ailesi tarafından yaptırılmış. En dikkat çekici yönü, kulenin tepesinde bir bahçe (hatta bir park) olması, ağaçlar yol seviyesinden bile görünüyor. Kulenin tepesine çıkmak biraz uzun sürüyor ancak muhakkak çıkmanızı öneririz: Hem manzaraya doyum olmuyor ve hem de hiçbir engel olmadan tüm şehri görebiliyorsunuz.

Lucca Comics&Games

Lucca’yı yaz sonu/sonbahar başlangıcında ziyaret etmenizi öneririz, zira pek çok festivali etkinlik ve konser bu dönemde düzenleniyor. Hatta Eylül ayı içerisinde ziyaret ederseniz, dünyaca ünlü Lucca Comics&Games festivaline de katılıp etkileyici cosplay gösterilerine tanık olabilirsiniz.

 

Lucca Meydan

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap