Torino

İtalya’nın Eyfel Kulesi Mole Antonelliana

mole antonelliana
Editör
Yazar Editör

İtalya’nın ilk başkenti Torino’yu ömrünüzde bir kez bile görebildiyseniz, dünyadaki şanslı insanlardan birisiniz demektir. Bu güzeller güzeli şehrin sahip olduğu tarihi öneme sahip çok sayıda saray Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Torino, Alpler ve Po Ovası arasına yerleşmiş durumda ve muhteşem bir doğaya sahip. Ayrıca Fransa ve İtalya’yı birleştiren bir konumda yer alması sebebi ile de iki kültürün en güzel taraflarını bünyesinde barındırıyor. Torino, sahip olduğu tüm bu özellikleri ile dünyanın en büyüleyici şehirleri arasında yer alıyor. Bu şehrin medar-ı iftiharı olan 161 metre yüksekliğindeki Mole Antonelliana ise şehrin simge yapılarından biri olarak heybetli dağların arasında hemen kendini belli ediyor. Mole Antonelliana aynı zamanda İtalya’nın Eyfel Kulesi olarak da anılıyor. Binanın görkemli görünüşü daha ilk bakışta gidip yakından görme isteği yaratıyor.

Mole Antonelliana İtalya'nın Torino Şehrinde Yer Alıyor

Mole Antonelliana, Torino şehri için oldukça önemli bir yapı; zaten tüm hediyelik eşya dükkanlarında da mutlaka bu yapının yer aldığı biblolar, magnetler, anahtarlıklar bulunuyor. Torino şehri genel itibariyle iki bin yıllık bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Mole Antonelliana yapısının inşasına ise 1850’li yıllarda başlanmış ve ismini de mimarı olan Alessandro Antonelli’den almış. Binanın yapımı 1889 yılında ünlü mimarın ölümünden sonra bitmiş. Mole Antonelliana aslında Torino’da yaşayan Musevilerin ibadet etmesi için bir sinagog olarak tasarlanmış ama hiçbir zaman bu amacına hizmet etmemiş. Bina ilerleyen yıllarda Kral İkinci Vittorio Emanuele onuruna sunulmuş ve yeniden yapılandırılmış.

Mole Antonelliana İtalya'nın Eyfel Kulesi Olarak Anılıyor

Mole Antonelliana Torino şehrinin simge yapılarından biri olmasının dışında önemli bir özelliğe daha sahip; binanın içinde Ulusal Sinema Müzesi bulunuyor. Ulusal Sinema Müzesi Avrupa’nın en büyük sinema müzesi olarak biliniyor ve eğer Torino’ya ayak bastıysanız büyüleyici bir deneyim yaşamak için bu müzeyi mutlaka ziyaret etmeniz gerekiyor. Müzenin kubbe şeklindeki orta bölümünde yatay koltuklar var ve bu koltuklara uzandığınızda sadece yukarı bakarak hayatınızda görebileceğiniz en görkemli uzay enstalasyonunu izleyebiliyorsunuz. Bununla birlikte müzenin alt katında da etkileyici efekt ve maketlerle dönem filmleri canlandırılıyor. Dönem filmlerini İtalya’nın muhteşem bir kentinde izliyor olmak insana kendini bambaşka bir dünyada hissettiriyor.

ulusal sinema müzesi

Mole Antonelliana kulesinde Ulusal Sinema Müzesi ziyaretinizi sonlandırdıktan sonra mutlaka yapmanız gereken bir şey daha var; bu da kulenin içindeki cam asansörle zirveye kadar çıkmak. Çünkü cam asansörle en tepeye çıktığınızda sizi gerçekten rüya gibi bir Torino şehri manzarası bekliyor. Bu kulenin tepesinden şehrin görkemli binaları, tarihi kiliseleri, heybetli sarayları ve Alplerin karlı dağları adeta kartpostal gibi etkileyici bir görüntü ile karşınıza çıkıyor. Bu manzara fotoğraf çekmeyi sevenler için de son derece tatmin edici kareler ortaya çıkarıyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap