Kültür ve Sanat

İtalya’nın En Meşhur Festivalleri Sizleri Bekliyor!

Redeemer Festival in Italy
Editör
Yazar Editör

İtalya denildiğinde aklıma gelen ilk üç kelime tarih, sanat ve aşktır. Bu üç kelime ile harmanlanmış İtalya’nın en meşhur festivalleri bu yazı da sizleri bekliyor. Keyifli okumalar!

Venedik Film Festivali

Venedik Film Festivali

Venedik Uluslararası Film Festivali
Tam bir film delisi olduğum için ilk maddede Venedik Uluslararası Film Festivali’ni anlatmayı seçtim. Venedik’e bağlı Libo Adası’nda düzenlenen bu festival 1932 yılından beri yapılıyor. Ağustos sonu, eylül başı gibi düzenlenen bu festivale ünlü yönetmenler ve oyuncular da akın ediyor.

Köprü Savaşları, Haziran ayının son pazar günü İtalya'nın Pisa şehrinde düzenleniyor.

Köprü Savaşları, Haziran ayının son pazar günü İtalya’nın Pisa şehrinde düzenleniyor.

Gioco del Ponte
Köprü Savaşları adındaki festival Haziran’ın son Pazar gününde Pisa’da düzenleniyor. 16. Yüzyılda Arno Nehri üzerindeki köprüde meydana gelen savaşı konu alan bu festivalde iki grup köprü üzerinde karşı karşıya gelerek savaşı kazanmayı hedefliyor. Sadece oyunlarda giyilen 18. yüzyıl kıyafetleri için bile bu festival görülmeye değer.

Festivalde Hıristiyan inanışına göre Noel’in 12.gününde Befana isimli kutsal cadının ziyareti temsil ediliyor.

Festivalde Hıristiyan inanışına göre Noel’in 12.gününde Befana isimli kutsal cadının ziyareti temsil ediliyor.

La Befana ve Epiphany Festivali
Bu festivalin en coşkulu kutlamaları Roma’da gerçekleşiyor. Festivalde Hıristiyan inanışına göre Noel’in 12.gününde Befana isimli kutsal cadının ziyareti temsil ediliyor. 5-6 Ocak tarihinde yapılan bu festivalde binlerce kişi Orta Çağ geleneksel kıyafetlerini giyerek sokaklara dökülüyor. Bu festivali canlı canlı yaşamak isterseniz mutlaka Roma’da bulunmanızı ve Vatikan’da ki kiliseleri ziyaret etmenizi öneririm.

Corsa Dei Ceri Festivali

Corsa Dei Ceri Festivali

Corsa Dei Ceri
15-16 Mayıs tarihinde gerçekleşen bu festivale katılmanız, İtalya’nın bin yıl önceki geleneklerine hala ne kadar bağlı olduğunuzu görmeniz için müthiş bir fırsat. Gubbia kentinde yapılan festivalde şehrin 12.yüzyılda bağımsızlığı kaybetmekten kurtulması kutlanıyor ve şehri savunurken hayatını kaybeden Aziz Ubaldo anılıyor.

Maria Santissima Della Bruna Festivali

Maria Santissima Della Bruna Festivali

Maria Santissima Della Bruna
2 Temmuz tarihinde Güney İtalya’daki Matera şehrinde düzenlenen bu festivalde şehrin koruyucu azizesi Maria Santissima della Bruna anılıyor. Yanında bir çocuk olan dev Meryem Ana heykeli arkasındaki kalabalıkla beraber tüm şehri dolaşıyor.

Festa Della Sansa festivalinde rengarenk gondolların Venedik kanallarında ki güzel görüntülerini izleyebilirsiniz.

Festa Della Sansa festivalinde rengarenk gondolların Venedik kanallarında ki güzel görüntülerini izleyebilirsiniz.

Festa Della Sensa
19-20 Mayıs tarihinde Venedik kanallarında, birbirinden şahane şekilde süslenmiş gondolların geçişi ile Venedik’in ihtişamı kutlanıyor.

Festa del Redentore diğer adıyla Redeemer Festivali Avrupa'nın en büyük havai fişek festivalidir.

Festa del Redentore diğer adıyla Redeemer Festivali Avrupa’nın en büyük havai fişek festivalidir.

Festa del Redentore
Venedik tarihi boyunca veba salgınlarıyla anılmıştır. Şehrin içinde yer alan kanalların zaman içinde temizlenmemesinden ötürü veba salgını şehri sık sık ziyaret etmiştir. Redeemer Festivali’de (Festa Del Redentore) Venedik’in veba salgınından kurtulmasını kutlamak amacıyla düzenlenen bir festivaldir. Temmuz ayı içinde düzenlenen festivalde bolca ateş ve havai fişek gösterisi izleyebilirsiniz.

Festival Del Maggio Musicale Fiorentino

Festival Del Maggio Musicale Fiorentino

Festival Del Maggio Musicale Fiorentino
Klasik batı müziğinin ortaya çıkış yeri olan Floransa’da düzenlenen festival tüm yıla yayılıyor ve dünyanın önde gelen sanatçıları bu festivale katılıyor. Klasik müziğin tadını çıkarmak isteyenlerin, biletlerini önceden almalarını tavsiye ederim.

L'Ardia di San Costantino

Yaz aylarında İtalya’da festival havası almak isteyenlerin kaçırmaması gerektiği bir festival.

L’Ardia di San Costantino
İtalya’nın Sardunya adasında gerçekleşen festivalde Roma döneminde düzenlenen at yarışlarının temsili yapılır. 5-7 Temmuz tarihlerinde düzenlenen festivalde 100’e yakın atlı arasında kıyasıya bir mücadele yaşanır.

Festin di Santa Rosalia in Palermo

Palermo’nun koruyucu azizesi Santa Rosalia’nın, Palermo’yu büyük bir veba salgınından kurtadığına inanılır.

Festino di Santa Rosalia
Palermo’yu büyük bir veba salgınından kurtardığına inanılan Santa Rosalina’nın anıldığı bu festival 13-14 Temmuz tarihlerinde Palermo’da düzenleniyor. Özellikle Palermo’nun tarihi sokaklarındaki muhteşem ışıklandırma ve canlı performanslar için hem turistler hem de İtalyanlar bu tarihlerde akın akın Palermo’ya doğru yol alıyor.

Carnevale di Ivrea in Italy

Ivrea Festivali, İtalya’nın en büyük yemek savaşı ünvanını taşıyor.


Carnevale di Ivrea

Portakal Savaşı Festivali, Kuzey İtalya’da bulunan Ivrea şehrinde yapılıyor. Festival, soyluların evlenen köylü kadınlar ile ilk geceyi geçirme hakkı olduğu dönemde Ivrea halkının bu adete karşı ayaklanmasını konu alıyor. Bu günün özel olduğuna inanan Ivrea halkı yaptığı kutlamalarla bu günü gelenekselleştirmiş. Festivalde sokaklara kasalar ile bırakılmış portakalları alan halk, portakalları soyluları temsil eden at arabalarına atarak savaşı başlatırlar. Savaş boyunca portakal takviyesi yapılan meydanda zaman zaman ufak tefek sakatlıklarda meydana gelebiliyor. Festivalin 12. yüzyıldan beri kutlandığı söyleniyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap