İtalyan Şehirleri

İtalya’nın Çikolatalarıyla Ünlü Şehri Perugia

Editör
Yazar Editör

Tiber Nehri’nin hızlı ve berrak aktığı tepelerin üzerine inşa edilen Perugia şehri, Umbria bölgesinin başkenti ve aynı zamanda en turistik yeri. Arnavut kaldırımlı sokakları, kemerli merdivenleri ve görkemli palazzilerle çevrili meydanları olan Perugia bir üniversite şehri: Öğrenciler, gece boyunca kafeteryalar ile terasları doldurup sabaha kadar eğleniyor. Ancak bu şehrin gölgeli sokaklarında binlerce yıllık bir tarihin izlerini de görebilmek mümkün. Etrüskler döneminden beri önemli bir ticaret merkezi olan Perugia, 449 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor ve Roma’ya sadece 164 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Perugia Üniversitesi ile Yabancı Öğrenciler Üniversitesi, yaklaşık 40.000 kişilik bir öğrenci nüfusuna ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle Perugia’nın yazları, oldukça eğlenceli ve hareketli geçiyor. Nitekim Avrupa’nın en büyük caz festivallerinden biri de, Haziran ayında burada düzenleniyor.

Perugia Jazz Festivali

Kış ayları ise, şehrin tarihi dokusunu keşfetmek isteyenler için daha uygun bir dönem. Kuruluşu M.Ö. 309 yılına dek giden Perugia, pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapmış ve bunların izlerini şehrin her yanında görebilmek mümkün oluyor. Binlerce yıllık tarihi, şehrin tek ayırt edici özelliği değil: İtalya’nın en lezzetli çikolataları da Perugia’da üretiliyor! Perugina isimli şirket tarafından üretilen “Baci” markalı çikolatalar, sadece İtalya’da değil, Avrupa’nın her yerinde çok seviliyor. Nitekim Nestle’nin Avrupa çapındaki kakao üretim tesislerinden en büyüğü, Perugia’da yer alıyor. Şehirde ayrıca her Kasım ayında bir çikolata festivali düzenleniyor.

Perugia Çikolata Festivali

Perugia’da Görmeniz Gerekenler

Kentin ana caddesi olan Corso Vannucci araç trafiğine kapalı ve ana meydan olan Piazza IV Novembre’ye açılıyor. Fontana Maggiore olarak bilinen on üçüncü yüzyıldan kalan tarihi bir çeşme, meydanın merkezinde yer alıyor. Şehrin katedrali olan Cattedrale di San Lorenzo, on beşinci yüzyılda inşa edilmiş bir bina ve barok mimarinin Avrupa’daki en güzel örneklerinden biri sayılıyor. Katedral müzesi, Luca Signorelli’nin sunağı da dâhil olmak üzere, Orta Çağ’dan kalan pek çok esere ev sahipliği yapıyor.

İtalya Perugia

Museo Archeologico Nazionale dell’Umbria, ilginç Etrüsk sergileri içeren bir arkeoloji müzesi ve burada Piero della Francesca’nın eserleri de yer alıyor. Sanat galerisi ise, muhtemelen Perugia’nın en önemli binası olan Palazzo dei Priori’de bulunuyor. Burası aynı zamanda eski şehir sarayı (idari merkezi) ve yerel sanatçı Perugino tarafından yapılan birbirinden güzel freskler içeriyor. Perugia’daki diğer turistik yerler arasında 36 metre derinliğinde Etrüsk kuyusu (Pozzo Etrusco), Rocca Paolina kalesi, şehir surları, Via Pascoli’deki üniversite binaları içinde yer alan Roma mozaikleri ve Porta San Costanzo’nun dışındaki botanik bahçeleri bulunuyor. Çikolata ile ilgileniyorsanız, şehir dışında yer alan San Sisto’daki Casa del Cioccolato ve Museo Storico’yu ziyaret etmenizi öneririz. “Baci Kisses” adlı ünlü çikolata ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu müzelerde öğrenebilirsiniz.

Perugia Çikolata Okulu

Perugia’ya Nasıl Gidilir?

Perugia’nın kendi havalimanı var: Aeroporto Internazionale dell’Umbria. Ryanair, yaz aylarında hemen tüm Avrupa şehirlerinden Perugia’ya doğrudan uçuş düzenliyor. Havalimanı Perugia’ya sadece sekiz kilometre mesafede ve uçaktan indikten sonra tren veya otobüs ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

İtalya Perugia

Eğer Perugia havalimanına direkt bir uçuş bulamazsanız; Roma ve Floransa havalimanlarını da tercih edebilirsiniz. Roma’dan Pelugia’ya ulaşmak 3-4 saat, Floransa’dan ulaşmak ise yaklaşık 2 saat sürüyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap