Roma

İtalya’nın Antik Roma’ya Açılan Kapısı Pantheon

Pantheon-Roma-İtalya
Editör
Yazar Editör

Bir Roma seyahati planlanırken, internetten yapılan en basit araştırmada bile karşınıza o kadar çok görülmesi gereken yer çıkıyor ki, insan bu kenti birkaç güne nasıl sığdırabileceğini merak ediyor. Ancak korkuya mahal yok, çünkü Roma’nın her yeri tarihi eserlerle, hikayesi olan yapılarla ve hiç bozulmamış binalarla dolu. Roma gezinizi yürüyerek yaptığınız takdirde, adım başında görülmesi gereken o yerlerden biriyle karşılaşıyorsunuz.

Ben Roma’da görülmesi gereken yerler araştırmamı yaparken, karşıma en çok çıkan sonuçlardan biri Pantheon oldu. Gidip Pantheon’u gördükten sonra ise, Pantheon’u görmeden Roma’dan dönmeyin diyen herkesin fikrine katılır oldum. 15 yüzyıldan fazla zamandır kentin meydanında durmakta olan bu yapı öylesine görkemli ve öylesine güzel korunmuş ki, insan mimariye, sanata, tarihe ve tarihi değerlere verilen öneme tekrar tekrar hayran oluyor. 15 yüzyıldan fazla zamandır gibi bir ibare kullandım, çünkü Pantheon 7.yüzyıldan beri Katolik Kilisesi olarak kullanılıyor, yani yapım zamanı bundan çok daha ötesi.

Ben Pantheon’a yürüyerek ulaştım. Hatta yürüme esnasında o kadar dar sokaklardan geçtim ki, karşıma çıkan yapının ihtişamına ve meydanın büyüklüğüne inanamadım. Pantheon, devasa ve çok güzel bir yapı. Bugüne kadar en iyi korunmuş bina olduğu söyleniyor. Pantheon, temelinde Antik Roma’nın tüm tanrıları için inşa edilmiş, hatta kelime anlamı ile de Yunancada “tüm tanrıların tapınağı” anlamına geliyor. Ancak 7. Yüzyılda Hıristiyan Kilisesi olarak kullanılmaya başlanmış ve bu süreçte de Panteon’un içinde yer alan pagan Tanrı heykelleri yıkılmış. Bunu öğrenmek beni ilk etapta biraz hayal kırıklığına uğrattı, yıkılan pagan heykellerini hala daha merak ediyorum.

Pantheon İç Mekan Roma İtalya

Dışarıdan oldukça heybetli görünen bu yapının içine girdiğinizde kendinizi bambaşka bir dünyada gibi hissediyorsunuz. Pantheon’un dışı gibi içi de çok kalabalık, ancak insan yoğunluğu ne kadar çok olursa olsun her şeyden soyutlanıyor ve hayranlıkla nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Pantheon’un içinde ibadet için bir sunak, her yanında eski yazılar, dini semboller ve etkileyici resimler var. Hıristiyan dinini simgeleyen bu resimlerin her biri, birer sanat eseri niteliğinde. Bence, Pantheon’un en etkileyici bölümü kubbesi. Çapı 43 metre olan bu kubbenin orta kısmında bir boşluk var ve buradan tapınağın içine güneş ışığı süzülüyor. Bu ışık, hali hazırda oldukça etkileyici olan bu yapıyı daha da mistik bir hale getiriyor. Pantheon’un tavanındaki açıklıktan içeriye yağmur suyunun girmediği gibi bir şehir efsanesi var, ancak bu bana pek de olası görünmedi. Aynı Mısır piramitlerinde olduğu gibi, Pantheon kubbesinin de o günün teknolojisiyle nasıl yapıldığına hala akıl sır erdirilemiyor.

Pantheon’un hemen karşısında birkaç tane kafe ve restoran var. Önceden uyarayım, bu restoranlar oldukça turistik. Yani siz de Roma’ya gitmişken lokal restoranlarda oturmak istiyorsanız, bu alan size uygun olmayabilir. Ancak şahsi önerim, bu kafelerden birinde oturup en azından bir kahve içmeniz. Zira, İtalya’da kötü kahve diye bir kavram yok. Bu kafelerden birinde oturup bir yandan sokak müzisyenlerini dinleyip, bir yandan kahvenizi yudumlayarak Pantheon’un görkemli yapısını karşıdan izleme deneyimini dünyanın bir başka şehrinde edinemeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap