Yeme-İçme

İtalyan Mutfak Kültürü ve Yeme İçme Alışkanlıkları

Editör
Yazar Editör

İtalya’ya seyahat edenler geri döndüklerinde muhteşem tarihi yapılar ve enfes manzaralar kadar, damaktaki tadı kaybolmayan İtalyan lezzetlerinden söz ederler. İtalyan Mutfak Kültürü hem lezzetli yemekleri hem de neredeyse her damak tadına kolay uyum sağlayan yapısı ile dünya mutfağının adeta göz bebeğidir. Bu nedenle dünya genelinde her ülkede mutlaka İtalyan restoranları bulunur. Türkiye’de bulunan İtalyan restoranlarının çokluğu ve bu restoranların müdavimleri de, İtalyan mutfağının Türk damak tadına ne kadar uygun olduğunun bir göstergesi.

İtalyan mutfağı denildiği zaman aklıma ilk olarak nefis pizzalar ve makarnalar geliyor. Ancak İtalyan mutfağı aslında sadece bu iki yemekten çok daha fazlasını içeriyor. Mesela İtalyanların sofralarından salata eksik olmuyor, ekmeğe de en az bizim kadar düşkünler. Ekmeklerini bizden farklı olarak ekşi maya ile yapıyorlar. Ekşi mayalı ekmek hem glüten alerjisi yaratmıyor hem de beyaz ekmeğe kıyasla daha uzun süre dayanıyor. Yemeklerinde fesleğen, roka ve domates kullanmayı çok seviyorlar. Denize kıyıları olan bu ülkede yetişen ürünler o kadar lezzetli ki, bu tat pişirdikleri yemeklere de yansıyor.

İtalyan Mutfak Kültürü
İtalya’ya seyahat edip, birkaç kilo almadan dönmek mümkün değil. Özellikle hamur seven biri iseniz, Napoli’nin pizzaları ya da Bologna’nın bolonez soslu makarnaları sizi düşündüğünüzden de fazla cezbedecek. Pek çok şehrin, farklı lezzetleri ön plana çıktığından özellikle güzel yemekler tatmak için seyahat edenlerin İtalya’yı birden fazla kez ziyaret etmeleri gerekiyor. Pizza ve makarna denince İtalyanlar sadece hamur ile besleniyor sanmayın. Floransa’nın inanılmaz et yemekleri ve Capri Adası’nın deniz mahsulleri bir kere yendi mi bir daha unutulmayacak türden.

İtalya ziyaretinizde, İtalyan usulü ile keyifli bir yemek deneyimi yaşamak istiyorsanız uymanız gereken bazı kurallar var. Mesela yemeklerde siparişinizi başlangıçtan başlayarak sırasıyla vermeli, pizzanın yanında içecek olarak su veya şaraptan şaşmamalı ve yemeğinizi espresso ile taçlandırmalısınız.

İtalyan kültüründe, aynı Türk kültüründe olduğu gibi yemek tam bir keyif işi. İtalyanlar doymak kadar keyif için de yemek yiyorlar. Bu yüzden siz de İtalya’yı ziyaret ettiğinizde muhteşem atmosferli restoranlardan birini ziyaret edin, yeniliklere açık olun ve akşam yemeğinizin tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap