Yeme-İçme

İtalyan Mutfağında Tatmanız Gereken 10 Lezzet

Bruschetta Italian Foods
Editör
Yazar Editör

Dünyanın ün yapmış sayılı mutfaklarından biridir İtalyan Mutfağı. Gerek pizzasıyla gerek makarnasıyla çoğu kez evlerimize konuk olmuşluğu vardır. Birçoğunu ülkemizde de tatmış olsakta anavatanında ki lezzetinin bir farklı olacağı şüphesizdir. İşte bu yazımızda gittiğiniz takdirde İtalyan Mutfağında Tatmanız Gereken 10 Lezzetli Yemeği bulabilirsiniz.

Fettucine Italian Foods

Fettucine Italian Foods

Fettuccine
Meşhur restoranlara gittiğimiz zaman krema soslu, mantarla süslenmiş makarnaları menüde görme olasılığımız oldukça yüksek ama Fettuccine, alışılmışın dışında Alfredo soslu bir makarnadır ve İtalya’da en çok tercih edilenlerin başında gelir.

Risotto Italian Foods

Risotto Italian Foods

Risotto
Bir pirinç pilavı çeşididir. Ancak bildiğimiz pirinç pilavının dışında bir tattır. Hazırlanışı ve sunumu da farklılığın içindedir. Alışılmışın dışında pirincin lapa kıvamı tutturulur ve tereyağı ile yapılır. İtalya mutfağının en önemli yemeklerindendir. Risotto’nun sırrı pirincinde saklıdır. Pirinci ise İtalya’nın kuzeyinde yetiştirilen arborio türündendir.

Pizza Italian Foods

Pizza Italian Foods

Pizza
Çok aşina olduğumuz bir lezzettir. Ülkemizde bir çok çeşidi yapılmakla birlikte İtalyan pizzasının sırrı fesleğen kokulu erimiş mozarella peynirinde ve kullanılan zeytinyağında gizlidir. Geçmişi Romalılara kadar gider. Romalıların, ekmeğe et suyu sürmesi ve üzerini peynir, sebze ile süslemesiyle ortaya çıkmıştır. Bugün ise dünyanın yedi kıtasında çok çeşitli şekillerde yapılmaktadır.

Bruschetta Italian Foods

Bruschetta Italian Foods

Bruschetta
İtalyan mutfağına has bir atıştırmalıktır. 15. Yüzyıldan günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarmış tarihi bir yiyecektir. Yapılışı pratik olmakla beraber içeriği zengin bir lezzettir. Ekmeğin üzerine peynir çeşitleri, sarımsak, sebze ve domates eklenerek yapılır.

Lazanya Italian Foods

Lazanya Italian Foods

Lazanya
Peynir ve domates sosu ile yapılan makarna özlü bir yemektir. Hazırlanışı mutfaktan mutfağa değişiklik göstersede Ricotta veya mozzeralla peyniri en sık kullanılan peynir türleridir. Balkabaklı, ıspanaklı ve sebzeli gibi birçok çeşidi olsa da Lazanya’nın en çok tercih edilen çeşidi kıymalı olanıdır.

Tiramisu Italian Foods

Tiramisu Italian Foods

Tiramisu
Ülkemizde çok sık karşılaşıyor olsakta köken olarak bir İtalyan tatlısıdır Tiramisu. İtalya’ya özgü Mascarpone peyniri ile yapılır. Ülkemizde ise genellikle kahve ve labne peyniri kullanılıyor yapılırken. Kelime anlamı “Beni neşenlendir ya da Beni yukarı çek” olan tatlının isminden de anlaşılacağı üzere büyük bir özgüvene sahip. İtalya’ya gidipte bu özgüveni yüksek tatlıyı tatmadan gelmeyin derim.

Caponata Italian Foods

Caponata Italian Foods

Caponata
Kızartılmış ekmek ile sunum edilen, fırında yapılmış bir sebze yemeğidir. Ülkemizde Şakşuka dediğimiz yemekle benzerlik gösterir. Bir çok italyan yemeğinde olduğu gibi zeytinyağı bu yemekte de başroldedir.

Minestrone Italian Foods

Minestrone Italian Foods

Minestrone
Ülkemizde Türlü diye tabir ettiğimiz yemekle benzerlik gösterir. İçinde yok yoktur. Lahanadan, pırasaya, kerevizden, şalgama kışın gözde olan tüm sebzeleri içinde barındıran, baharatlı, tavuk suyuyla yapılmış bir sebze çorbasıdır.

Stromboli Italian Foods

Stromboli Italian Foods

Stromboli
Bizim kapalı pidemizle benzerlik gösterir farkı ise bol baharatlıdır ve özel peynirler ile domates sosundan yapılır. İtalya’ya gidenlerin tatması gereken lezzetlerin başında gelir.

Tortellini Italian Foods

Tortellini Italian Foods

Tortellini
Dünyanın pek çok yerinde özellikle İtalyan nüfusunun fazla olduğu bölgelerde yaygınca tüketilmektedir. Türkiye’de yaygın olmamakla birlikte büyük marketlerde rahatlıkla bulunabilmektedir. Görünüş olarak mantıyı andırsa da makarna salatası olarak adlandırmamız yanlış olmaz. Çok çeşitli yapılış şekilleri bulunmakla birlikte Ispanak, brokoli, kereviz, zeytin ve peynir en çok kullanılan malzemelerdir. Özel sosuyla servis edilen Tortellini, İtalya’ya gidenlerin mutlaka tatması gereken lezzetlerden biridir.

Dünyaca ünlü İtalyan mutfağı İtalya’ya gitmek için başlı başına bir sebep. Bende gidenler ya da gitmeyi düşünenler için İtalyan mutfağının en lezzetli yemekleri derledim. Eğer gittiğiniz de ne yemeliyim diye düşünüyorsanız bu lezzetleri es geçmemenizi şiddetle öneriyorum. İtalya mutfağı ünü, zenginliği ve lezzeti ile sizleri bekliyor.:)

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap