Genel

İtalya’da Yılbaşı Meydanlarda Güzel

İtalya'da Yılbaşı
Editör
Yazar Editör

Diğer ülkelerden farklı olarak, İtalya sokaklarında Noel döneminde çok fazla süsleme göremezsiniz: Her tarafı çam ağaçlarıyla doldurmazlar ve mağazalar da vitrinlerini dikkat çekecek ölçüde değiştirmezler. Hatta her köşe başında bir Noel Baba da yoktur! İtalyanlar için Noel, her şeyden önce dini bir bayramdır ve bu dönemi bir “alışveriş fırsatı” olarak görmezler.

İtalya'da Presepio

Noel dönemi, yılbaşı gecesine kadar oldukça sade geçer. Tek farklılık, şehirlerde Noel pazarları açılması ve tüm kiliselerin içine Hz. İsa’nın doğumunu gösteren sahnelerin eklenmesidir. Hatta bu sahneleri sokaklarda da görebilirsiniz. “Sahne” derken kastımız gerçek bir sahnedir: İnsan boyundaki mankenler, tarihsel ayrıntılara uygun bir şekilde hazırlanmış ortamların içine yerleştirilir. Meryem Ana, 3 Kral, beşiği içindeki Hz. İsa, koyunlar ve hatta develer – bunlar özenle hazırlanmış figürlerdir ve “presepio” adıyla bilinirler. Gün boyunca aileleri ve küçük çocukları bu sahneleri hayranlıkla seyrederken görebilirsiniz. Yılbaşı gecesine dek, “Noel etkinlikleri” olarak görebileceğiniz şeyler çoğunlukla bundan ibarettir. İtalyanlar için Noel, aile ile birlikte zaman geçirilmesi gereken bir dönemdir ve çoğu İtalyan, evinde kalmayı tercih eder.

Roma'da Yılbaşı

Dünyanın En Uzun Çam Ağacı

Bu dönem boyunca meydanlarda kurulan pazarlar, son derece kalabalık olur ancak keyifli bir alışveriş deneyimi elde etmenizi sağlar. El yapımı tahta oyuncaklar, elde işlenmiş mendiller, ev kadınlarının yaptığı “eski usul” İtalyan tatlıları, doğum sahnelerinin yine elde oyulmuş küçük kopyaları – İtalya’daki Noel pazarları, otantik ve özgün ürünler ile doludur. Torrone (içi fındık kremasıyla dolu bir tür nougat) ve Biscotti’lerden denemeyi unutmayın!

Torreno İtalya

Yılbaşı gecesi, işler biraz değişir. Zira yılbaşı sadece dini bir bayramın parçası değil, aynı zamanda tüm dünya ile birlikte kutlanması gereken bir etkinlik olarak görülür. Hemen her ülkede olduğu gibi, İtalyanlar şehirlerdeki meydanları doldurur. Dini inancı daha kuvvetli olanlar, Vatikan’a gider ve hem Vatikan meydanının ortasındaki devasa çam ağacının ışıklandırıldığı ana tanıklık edip, hem de Papa’nın katılımıyla düzenlenen ayinlere katılırlar. Ancak nüfusun çok büyük bir bölümü, özellikle de genç nüfus, daha “eğlenceli” etkinlikler düzenler. 31 Aralık, “La Festa di San Silvestro” olarak anılır. Meydanlarda düzenlenen havai fişek gösterileri, canlı müzik ve dans, yılbaşı kutlamalarının ayrılmaz bir parçasıdır. Özellikle Roma, bu kutlamalar bakımından daha “liberal” bir şehirdir ve Piazza del Popolo meydanı uzun yıllardan bu yana bir “kutlama merkezi” olarak kullanılmaktadır. Meydanda devasa çam ağaçları görmek, etkileyici havai fişek gösterilerine tanıklık etmek ve daha fazla etkinliğe (ve özel partilere) katılmak mümkündür.

Eğer ışıklandırılmış sokaklardan hoşlanıyorsanız, Torino’yu ziyaret etmeniz gerekir. Zira bu şehirde toplam 20 kilometrekarelik bir alan, dünyanın her yerinden gelen ışıklandırma ustaları tarafından süslenir ve tablo güzelliğinde bir manzara oluşur.

Süslenmiş çam ağaçlarını seviyorsanız, Monte Ingino’yu ziyaret etmelisiniz: Burada yer alan çam ağacı tam 650 metre uzunluğundadır ce 700 ışık ile aydınlatılmıştır. Nitekim Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmiştir. Işıklandırılmış ağaçlar, 50 kilometreden dahi görülebilmektedir.

Monte Ignino Çam Ağacı

İtalya Noel Pazarları

Aşağıdaki listede, genellikle Ocak ayının ilk haftasına kadar açık kalan Noel pazarlarını kuruldukları meydanların isimleri ile birlikte görebilirsiniz:

  • Trento. Çoğunlukla el yapımı ahşap ürünler satılır. Piazza Duomo meydanında kurulur.
  • Verona. Bu pazar, Almanya’da kurulan pazarları andırır ve ürün çeşitliliği daha fazladır. Piazza dei Signori meydanında kurulur.
  • Milano. Noel pazarının hemen yanında devasa bir buz pisti de vardır. Castello Sforzesco yanında kurulur.
  • Roma. İtalya’daki en büyük Noel pazarıdır. Piazza Navona meydanında kurulur.
  • Floransa. “Noel Babaları” görebileceğiniz bir pazardır. (Noel Baba İtalya’da bilinen bir figür olmasına rağmen diğer ülkelerdeki kadar “popüler” değildir.) Piazza Santa Croce meydanında kurulur.
  • Napoli. Diğer pazarlardan farklı olarak, geleneksel İtalyan giysileri de bulabilirsiniz. Via San Gregorio Armeno yakınlarında kurulur.

christmas market roma

Önce Noel pazarında alışveriş yapmak, sonra da bulunduğunuz şehrin merkez meydanında düzenlenen etkinliklere katılmak, yılbaşını İtalya’da geçirmenin en iyi yoludur.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap