Kültür ve Sanat Napoli Roma Venedik

İtalya’da Yılbaşı Kutlayabileceğiniz 5 Yer

İtalya'da Yılbaşı
Editör
Yazar Editör

İtalya’da Yılbaşı döneminde bulunmanın iki önemli avantajı var: turist kalabalığına maruz kalmıyor ve tüm ülkeyi en güzel haliyle görme şansını yakalıyorsunuz. 25 Aralıktan itibaren, tüm İtalya adeta bir festival yerine dönüşüyor. Ülkenin hemen her köşesinde, Noel temalı bir pazar veya özel bir etkinlik görebilmek mümkün oluyor. Ancak bunlardan bazıları, gerçekten de özel bir deneyim sunuyor ve unutulmaz hatıralar oluşturmanızı sağlıyor.

Bu yazımızda, İtalya’da Yılbaşı kutlamak için en iyi 5 yere değineceğiz.

Hazırsanız başlayalım.

İtalya bizi bekliyor!

İtalya'da Yılbaşı

Roma’da Yılbaşı

Roma, yılbaşını İtalya’da geçirmek için en uygun şehirlerden biri. Bunun iki nedeni var: en görkemli kutlamalar daima Roma’da gerçekleşiyor ve Vatikan Şehri de yine burada bulunuyor. Vatikan’dan bahsetmemizin nedeni, burada tamamen ayrı ve özel bir yılbaşı kutlaması yapılmasından kaynaklanıyor. Papa, Noel arifesinde özel bir gece yarısı ayini düzenliyor ve Aziz Petrus Meydanı’na büyük bir Noel ağacı yerleştiriliyor. Piazza del Popolo ve Piazza Navona ise, devasa bir Noel pazarına dönüşüyor. Vatikan’daki etkinliklere katılmak istiyorsanız, muhakkak önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Zira buradaki etkinliklere, on binlerce kişi katılıyor.

İtalya'da Yılbaşı

Venedik’te Yılbaşı

Kar taneleri yavaşça düşerken, gondolla bir gezintiye çıktığınızı düşünün – Venedik, yılbaşında masallardan çıkma bir şehre dönüşüyor. Gece yarısı, Noel Baba bir gondol üzerinde şehir meydanına gelip, çeşitli hediyeler dağıtıyor. Baharatlı şaraptan tatmayı ve özel Noel tatlılarını denemeyi unutmayın! Aziz Mark Bazilikasında düzenlenen ayin de, katılmanızı önerdiğimiz bir başka etkinlik. Tek sıkıntı, Venedik’teki bazı otel ve restoranların kış dönemi boyunca kapanıyor olması. Bu nedenle araştırmanızı önceden yapın ve ziyaret edeceğiniz veya konaklayacağınız yerlerin kapalı olmadığına emin olun.

Napoli’de Yılbaşı

Napoli, yılbaşı için ideal bir seçim zira şehirde başlı başına bir “Noel Sokağı” bulunuyor. Diğer zamanlarda da Noel temalı süslemeler ile dolu olan bu sokak, yılbaşında tüm şehre yayılıyor. Napoli’nin en ayırt edici yanı sokak süslemeleri – Noel zamanı ve Hz. İsa’nın doğumu temalı küçük heykeller, en çok Napoli’de bulunuyor. Via San Gregorio Armeno, boydan boya bu heykeller ile süsleniyor ve cadde boyunca yürümek bile, başlı başına özel bir deneyim haline dönüşüyor. Bazı heykeller insan boyutlarında, bazıları ise cebe sığacak kadar küçük – her halükarda, yılbaşını Napoli’de geçirmeye karar verdiyseniz, bu heykellerden de mutlaka satın almanızı öneriyoruz.

Sicilya’da Yılbaşı

Geleneksel yılbaşı kutlamalarına tanık olmak istiyorsanız, tercihiniz Sicilya olmalı. Sicilya, Noel dönemi boyunca aynı Napoli gibi küçük heykeller ile süsleniyor. Ancak buna ek olarak, şehirde yaşayan kişiler de Hz. İsa’nın doğumu zamanında olduğu gibi giyiniyor! Günlük kıyafetlerini o dönemin giysilerinden seçen Sicilyalılar, turistlere çok ilginç bir deneyim yaşatıyor ve adeta zaman tünelinde bir yolculuğa çıkmanızı sağlıyor. Şehirde yakılan büyük şenlik ateşi, festival zamanının başladığını gösteriyor ve Noel pazarları ile ilahi söyleyen topluluklar Sicilya sokaklarını dolduruyor. Trapani mağarasını mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz – Noel zamanı, bu mağarada binlerce yıl öncesinde olduğu gibi çeşitli ayinler düzenleniyor.

İtalya'da Yılbaşı

Trentino – Alto Adige Yılbaşı

İtalya’nın kuzeydoğusunda, Alman kültürünün etkilerini görebilmek mümkün. Bu bölgelerde yaşayan İtalyanlar, halen çoğu Alman geleneğini sürdürüyor – Noel gelenekleri de bunlara dâhil. İtalya’da Alman usulü bir Noel geçirmek istiyorsanız, Trentino-Alto Aldige doğru bir tercih olacaktır. Dolomit Dağı eteklerinde yer alan bu şehir, her şeyden önce kartpostal güzelliğinde manzaralar sunuyor. Baharatlı sıcak şarap, eski Alman tariflerine göre hazırlanıyor ve çoğu stantta ücretsiz olarak sunuluyor. Venedik ve Verona’ya da yakın olan bu şehir, günübirlik geziler yapmanıza da olanak tanıyor. Yakında bazı kayak tesisleri de var, yani yılbaşına kayak yaparak girmek istiyorsanız bunu da yapmanız mümkün oluyor.

İtalya’da Yılbaşı Geçirmek İsteyenlere Tavsiyeler

Mümkünse tek bir şehir belirleyin ve çok fazla seyahat etmeyin. Noel dönemini şehirler arasında dolaşarak değil, tek bir yerde ve keyifle geçirmenizi tavsiye ederiz. Ancak elbette, karar sizin.

Rezervasyon yaptırın. Bilet ve odalarınızı önceden mutlaka ayırtın. Yılbaşı dönemi diğer dönemlere göre daha sakin geçse de, yer bulamama veya biletlerin tükenme ihtimali her zaman için bulunuyor.

24 Aralık gecesi ve 25 Aralık boyunca tüm gün çoğu işletmenin kapalı olacağını unutmayın. Yılbaşı dönemi, diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi İtalya için de dini bir tatil sayılıyor. Hatta çoğu yer, 6 Ocak tarihine dek kapalı kalacaktır.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap