Ulaşım

İtalya’da Tren İle Seyahat Rehberi

Editör
Yazar Editör

Avrupa’nın en hızlı trenlerine ve manzaranın en güzel olduğu rotalara sahip olan İtalya’da, tren yolculuğu yapmak başlı başına özel bir deneyim. İtalya trenleri, konforlu ve ekonomik bir yolculuk yaparken yerel hayata ve muhteşem güzellikteki manzaralara tanık olmanızı da sağlıyor. Trenler sadece keyifli bir yolculuk sunmakla kalmıyor, diğer ulaşım yöntemlerine mükemmel bir alternatif de teşkil ediyor. Örneğin Milan – Floransa arasını otomobille en az 3 saat 15 dakikada kat edebilirken, bu yolculuğu trenle yapmak sadece 1 saat 40 dakika sürüyor. Aynı şekilde, Milan – Napoli arasını 4 saat 15 dakika, Venedik – Milan arasını ise sadece 2 saat 12 dakikada kat edebiliyorsunuz. Sizin için hazırladığımız bu rehberde, İtalya’da trenle seyahat ederken dikkat etmeniz gereken şeyler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İtalya'da Doğru Tren Tercihi

Doğru Treni Tercih Edin

İtalya güneyinden kuzeyine çok gelişmiş raylı sistemlere sahip. Seyahatlerini için 300 km hıza ulaşan çok hızlı trenleri de tercih edebilirsiniz bölgeler arası yavaş giden ve fiyatları da buna göre daha uygun olan trenleri de.

Genel olarak İtalya’da ki trenleri çok hızlı ve normal hızlı diye iki ayırmak mümkün. İtalya’da ki hızlı tren sistemine Frecce deniyor ve bu hatta yer alan bütün trenlerin isimleri Frecci ibaresi ile başlıyor. Hattın en hızlı treni ise Frecciarossas olarak geçiyor. Bu trenler saatte 300 km hıza kadar ulaşıyor.

Gelen tren türlerine. İtalya’da 5 farklı tren türü bulunuyor. Bunları sizin aşağıda listeledik.

Frecciarossa: Çok hızlıdır. Saatte 300 Km hıza kadar çıkabilir. Bununla birlikte ücreti de biraz pahalıdır. Bu trenlerle Venedik dışındaki bütün büyük İtalyan şehirlerine (Torino, Milano, Bologna, Rimini, Ancona, Floransa, Roma ve Napoli) gidebilirsiniz. Executive, Business, Premium ve Standard olmak üzere 4 bilet türü bulunuyor.

Frecciargento: Bu trenlerde hızlıdır fakat geleneksel hatlardan geçtiği için Frecciarossa kadar hızlı gidememektedir. Bu trenlerle Floransa, Bologna, Roma ve Napoli’ye gidebilirsiniz. Bununla birlikte Torino ve Milano’ya bu trenlerin bağlantısı yoktur.

Frecciabianca: Bu trenler geleneksel hatlarda çalışıyor. Bu nedenle hızları yüksek değildir. Sizleri İtalya’nın büyük ve orta büyüklükteki bütün şehirlerine ulaştırırlar.

Intercity: Bu trenler bizdeki tren sistemine benzer. Neredeyse İtalya’nın bütün şehirlerine bağlantısı vardır. Oldukça yavaştır. Bununla birlikte bilet fiyatları da oldukça uygundur.

Regionale: Bölgesel trenler bir bölgede veya iki komşu bölge arasında çalışırlar. Sizi İtalya’daki hemen hemen her küçük kasabaya götüreceklerdir. Bu, küçük yerlere ulaşmanın en yavaş ve en ucuz yoludur. Frecce’yi, ziyaret etmek istediğiniz bölgenin en büyük şehrine ulaşmak için kullanmanızı ve ardından dolaşmak için bir Regionale’yi almanızı şiddetle öneririz.

İtalya'da Tren Rotaları

En yaygın İtalya Tren Rotalarının Süreleri

Gezi ve turları planlarken gezginlerin en büyük handikapı şehirler arasında yolculuk süreleri konusunda bilgi eksikliğidir. Hele hele söz konusu trense bu konuda bilgi bulmak bir hayli zor oluyor. Bizde sizin için aşağıda İtalya’nın büyük şehirleri arasındaki süreleri listeledik. Parantez içinde yer alan birinci ibare trenin türünü, ikinci ibare ise tren şirketini belirtiyor.

Roma – Floransa

1 saat 31 dakika (Frecciarossa – Trenitalia)
1 saat 32 dakika (Frecciargento – Trenitalia)
1 saat 23 dakika (Italo)

Roma – Napoli

1 saat 10 dakika (Frecciarossa – Trenitalia)
1 saat 45 dakika (Frecciabianca – Trenitalia)
2 saat 8 dakika (Şehirlerarası – Trenitalia)
2 saat 37 dakika (Bölge – Trenitalia)
1 saat 20 dakika (Italo)

Roma – Milano

2 saat 55 dakika / 3 saat 20 dakika (Frecciarossa – Trenitalia)
6 saat 48 dakika (Frecciabianca – Trenitalia)
6 saat 39 dakika (Şehirler arası – Trenitalia)
3 saat 14 dakika (Italo)

Roma – Venedik

3 saat 45 dakika (Frecciargento – Trenitalia)
5 saat 38 dakika (Şehirlerarası – Trenitalia)
3 saat 45 dakika (Italo)

Floransa – Milan

1 saat 40 dakika (Frecciarossa – Trenitalia)
3 saat 36 dakika (Şehirlerarası – Trenitalia)
1 saat 50 dakika (Italo)

Floransa – Venedik

2 saat 5 dakika (Frecciargento – Trenitalia)
2 saat 40 dakika (Şehirlerarası – Trenitalia)
2 saat 5 dakika (Italo)

Floransa – Napoli

2 saat 51 dakika (Frecciarossa – Trenitalia)
2 saat 57 dakika (Frecciargento – Trenitalia)
5 saat 10 dakika (Şehirlerarası – Trenitalia)
2 saat 32 dakika (Italo)

Milano – Venedik

2 saat 23 dakika / 2 saat 35 dakika (Frecciabianca – Trenitalia)

Milan – Napoli

4 saat 40 dakika (Frecciarossa – Trenitalia)
8 saat 40 dakika (Şehirlerarası – Trenitalia)
4 saat 31 dakika (Italo)

Venedik – Napoli

5 saat 10 dakika (Frecciargento – Trenitalia)
4 saat 48 dakika (Italo)

İtalya'da Tren Rotanızı İyi Belirleyin

Rotanızı Belirleyin

Tren yolculuğuna sadece bir noktadan diğerine ulaşmak için çıkmıyorsunuz. Rotanızı doğru belirlerseniz, seyahatinizi unutulmaz bir hatıraya dönüştürebilir ve İtalya’nın en gizli, en güzel manzaralarına tanık olabilirsiniz. Bu anlamda İtalya’yı trenle gezmeyi düşünüyorsanız Centovalli (100 Vadi) rotası ile başlamanızı tavsiye ederiz. Domodossola’da başlayıp Piedmont’ta sona eren bu rota üzerinde, tam 83 adet köprü bulunuyor. Hatta yeterli zaman ve bütçeniz varsa (yaklaşık 2.000 Euro’ya mal oluyor) La Serenissima’dan kalkan meşhur Orient Express’e binip, Londra’ya kadar gidebilirsiniz!

Orient Express

Tabii İtalya’da trenle seyahat etmenin zor olduğu bölgelerde yok değil. Eğer Amalfi kıyıları, Sardunya, Sicilya ve Matera gibi yerlere trenle gitmeyi düşünüyorsanız bunu bir kez düşünün deriz. Zira buralara hızlı trenler gitmiyor, giden trenler ise bölgesel oluyor. Hem çok yavaşlar hemde ulaşım açısından sıkıntılı olabiliyorlar.

İtalya’nın bir çok noktasında havaalanı olmasına rağmen bazı bölgeler bu imkandan mahrum durumda. Cinque Terre, Trentino Alto Adige, Salento ve Perugia gibi görülmeye değer yerlere uçakla ulaşabilme şansınız bulunmuyor. Karayolu da zaman kaybı olduğu için bu bölgelere ulaşmak için en iyi alternatif trenler oluyor. Özellikle Perugia bölgesi görülmeye değer manzaralar sunuyor sizlere.

İtalya'da Tren Otomatları

İtalya’da Tren Biletlerinizi Önceden Alın

Tren bileti almak için iki yöntem var: Seçtiğiniz tren şirketinin web sitesinden online olarak satın alabilir veya garlardaki bilet otomatlarını kullanabilirsiniz. Genel olarak, uzun mesafeler için biletinizi önceden ve online olarak satın almanız daha doğru olur. Yerel rotalar için genellikle yer problemi yaşanmadığından, garlardaki otomatlardan da alabilirsiniz. Her halükarda, biletlerinizi “convalida” ismindeki ayrı bir otomattan işletmeyi unutmayın (bu işlem, havalimanlarındaki check-in işlemini andırıyor.) Bilet üzerindeki bilgilerden, “data” ve “ora” tarih ile saat bilgisini gösterir. Bu kısımların altında yer alan bilgiler ise; peron (carrozza) ve tren numaranız (treno) ile koltuk numaranıza (posti) aittir. İtalya’daki tren garları oldukça büyüktür ancak hemen her köşede (havalimanlarındaki gibi) bilgi terminalleri vardır. Peronunuzu ve treninizi bu terminalleri takip ederek rahatlıkla bulabilirsiniz.

İtalya'da Tren Biletleri

İtalya’da Tren Bileti Fiyatları

Sanılanın aksine, Eurail (veya InterRail) sahibi olmak, bilet fiyatları açısından size bir avantaj sağlamayacaktır. Bir örnek vermek gerekirse, Roma – Floransa arası trenle ulaşım ortalama 20 Euro’ya denk gelecektir. Eurail fiyatları ise 39 Euro’dan başlar. Yani tüm Avrupa’yı kapsayan bir tren turuna çıkmayacaksanız, bir avantaj elde edemezsiniz. Bilet satın almak ve bilet fiyatlarını kontrol etmek için, şu bağlantıları kullanabilirsiniz:

  • TrenItalia: İtalya’nın en büyük tren şirketidir. Hemen her rota için bir sefer bulmak mümkündür. Ancak bilet fiyatları bakımından çok avantajlı olduğu söylenemez. İstasyon isimleri de İngilizce değil, İtalyancadır. (Örneğin Venedik, Venezia Santa Lucia olarak geçer.) trenitalia.com adresinden ulaşabilirsiniz.
  • ItaliaRail: Eğer birden fazla kişi için bilet satın alacaksanız, İtaliRail fiyatları daima daha ucuzdur. (Tek kişilik bilet fiyatları bakımından TrenItalia ile aynıdır.) Bir diğer avantajı da, İngilizce desteğinin olmasıdır. İtalyanca bilmiyor olsanız bile rahatça kullanabilirsiniz. italiarail.com adresinden ulaşabilirsiniz.
  • ItaloTreno: Rota sayısı çok fazla olmasa da, en uygun bilet fiyatlarını sunar. Tüm trenlerinde ücretsiz wi-fi ve yemek servisi vardır. Diğer şirketlere göre daha modern vagonlar kullanır. Genç nüfus, çoğunlukla bu şirketi tercih eder. İtalya dışına çıkmayı planlamıyorsanız, en uygun seçenek olduğunu söyleyebiliriz. italotreno.it adresinden ulaşabilirsiniz.

4 yaş ve altı çocuklar için bilet satın almanıza gerek yoktur. 4 – 12 yaş arası çocuklar içinse indirimli fiyatlar uygulanır. Unutmamanız gereken bir başka şey de, hızlı tren biletlerinin çok çabuk tükendiğidir. Eğer herhangi bir nedenden dolayı hızlı tren tercih edecekseniz, en az 60 gün önceden biletinizi almanızı tavsiye ederiz. Yerel ve normal hızdaki trenler içinse, günübirlik bilet bulmanız dahi mümkündür.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap