Kültür ve Sanat

İtalya’da Noel Gelenekleri

İtalya Noel Gelenekleri
Editör
Yazar Editör

Noel, İtalya’da gerek tatil gerekse kültürel anlamda önemli bir değer kabul ediliyor. İtalyanlar genellikle Noel’i aile odaklı bir tatil şeklinde kutlar ve sevdikleriyle evde zaman geçirmeyi tercih eder. Ancak Noel gelenekleri şehirden şehre değişiklik gösterir: Hatta Noel akşamı ne yeneceği ve hediyelerin ne zaman açılması gerektiği bile her yörede farklıdır.

İtalya noel gelenekleri

Diğer ülkelerde, Şükran Günü (ya da Cadılar Bayramı) Noel sezonunun başlangıcı anlamına gelir. Ancak İtalya’da Noel, 8 Aralık’taki Meryem Ana Günü ile resmen başlar. (Meryem Ana Günü, Katolik Kilisesi’nin önemli bir bayramıdır ve Hz. İsa’nın bu günde henüz Meryem Ana’nın rahmindeyken Tanrı’nın ruhunu elde ettiğine inanılır.) Noel süslemeleri hem sokaklarda, hem de İtalyan evlerinde bu tarihten itibaren görülmeye başlanır. Aynı şekilde, Noel pazarları da 8 Aralık’tan itibaren şehir ve kasabalarda kurulur.

İtalya Noel Gelenekleri Noel Pazarları

İtalya’da Noel Gelenekleri

Süslemeler ve devasa Noel ağaçları, Colosseum’un önü veya Milano’nun Piazza Duomo’su gibi ana meydanlarda ve Babbo Natale’de (Noel Baba’nın İtalyan versiyonu) görülebilir. 8 Aralık’tan itibaren, İtalya’daki birçok ofis ve işletme kapanır. Noel öncesi sekiz gün, Novena olarak da bilinir. Bu süre boyunca, İtalya’daki hemen her mahallede geleneksel şarkılar söyleyen caroler’ler görmek mümkündür. Roma, güney İtalya ya da Sicilya’daysanız, zampagnari’leri de (bagpipe çalan müzisyenler) görebilirsiniz, bunlar eğlenceli halk oyunları oynayan ve şehirden şehire yolculuk eden gezgin müzisyen gruplarıdır.

İtalya Noel Süslemeleri

Süslü ışıklar, çelenkler ve ağaçlarla birlikte, pek çok kilise ve meydanda presepi (kutlu doğum sahneleri) gösterileri düzenlenir. Bu gösterimlerdeki süslü eserlerin elle hazırlanması, İtalya’nın pek çok yerinde geleneksel bir el zanaatı olarak kabul edilir. Bu sahnelerin en çok görüldüğü şehir Napoli’dir: Bu güney İtalya şehri, el yapımı presepileri ile dünyaca ünlüdür.

İtalya Noel Gelenekleri Milano

İtalyanlar, Noel Gününden önce bedenlerini arındırmaya önem verirler. Bu nedenle la Vigilia’da (Noel Arifesi) et yemekten kaçınırlar. Bu süreçte genellikle deniz ürünleri, özellikle de balıkla pişirilen yemekler tercih edilir. Ailecek yenen yemekten sonra, birçok İtalyan Noel’i kutlamak için kendi yerel kilisesine gece yarısında gitmektedir. Roma’da yaşayanlar, yerel kiliselerine değil doğrudan Vatikan’a giderler: Vatikan’da, Noel arifesinde bizzat Papa’nın da katıldığı ayinler düzenlenir. Ancak bu dini geleneklere ek olarak, değişik şehirlerde düzenlenen farklı aktiviteler de görmek mümkündür. Örneğin Dolomite Dağları’ndaki Cortina d’Ampezzo’nun kuzeyinde, Noel arifesi meşaleler ile kayak yaparak kutlanır.

İtalya Noel Hazırlıkları

Noel Günü’nde, İtalyanlar ailelerini ve arkadaşlarını genellikle bütün gün devam eden büyük bir öğle yemeğine davet eder. Bu yemekte pasta in brodo ve panettone gibi geleneksel yemekler ve tatlılar sunulur. Noel hediyeleri, bu yemekten sonra açılır. Ancak kuzeydeki bazı küçük İtalyan şehirleri, Noel Baba’ya değil “Kör Saint Lucia’ya” ve bu azizin çocuklar için 13 Aralık’ta hediye getirdiğine inanır. Dolayısıyla, çoğu küçük İtalyan şehrinde hediyeler 13 Aralık sabahı açılır. Noel kutlamaları, genellikle Santo Stefano ulusal tatili ile birlikte 26 Aralık’a kadar devam eder. Tüm bu süreçte, aileler bir araya gelir ve Noel yemekleri ile tatlılar yer.

İtalya Noel Keki

Noel sezonu, resmi olarak 6 Ocak’ta biter. 6 Ocak, 3 kralın İsa bebeği görmeye geldiği tarih olarak kabul edilir ve 12. Gün Bayramı olarak da bilinir. “Le Befana” adındaki iyiniyetli bir cadının bu kralları takip ettiğine, fark edilince kaçmaya çalıştığına ve bu esnada hediyeler düşürdüğüne inanılır. 6 Ocak arifesinde, aileler genellikle büyük bir akşam yemeği hazırlarlar ve çocuklara yaramaz ya da uslu olmalarına bağlı olarak şeker veya kömür (genellikle siyah şekerden yapılır) verilir. Ertesi gün, çocuklar tüm şehirlerde Le Befana’nın “düşürdüğü” hediyeleri arar. 6 Ocak’tan sonra Noel pazarları kapanmaya başlar ve şehirlerdeki süslemeler bir sonraki yıla kadar kaldırılır.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap