Kültür ve Sanat

İtalya’da Bir Türk Köyü: Moena Köyü

Editör
Yazar Editör

İtalya-Avusturya sınırında yer alan Moena Köyü biz Türklerin koltuklarını kabartan bir tarihe sahip. Küçüklüğümüzde izlediğimiz Heidi’nin Alp Dağları arasındaki şirin mi şirin köyünü anımsatan Moena Köyü bir Türk Köyü olarak adlandırılıyor. Bu durumun köyün tarihi ile yakından bağlantısı var. Gelin önce bu masallardan fırlamış gibi görünen köyün neden Türk Köyü olarak adlandırıldığına bakalım.

İtalya'da Bir Türk Köyü Moena

Moena Köyü’nün Türkleşmesi bundan yaklaşık 323 yıl öncesine dayanıyor. 2.Viyana Kuşatması sırasında bir Osmanlı askeri kötü şekilde yaralandığı için İtalya’nın küçük bir kasabasına sığınıyor ve ölmek üzereyken kasabadaki köylüler tarafından tedavi ediliyor. Köy halkı bu Osmanlı askerine o kadar ısınıyor ki iyileştikten sonra burada kalmasına ve köyden bir kızla evlenmesine izin veriliyor. İtalyanların El Turco olarak isimlendirdiği Osmanlı askeri de köy halkına büyük bir vefa duyuyor olacak ki buradaki halkı o dönem dukalığın istediği haksız vergilere karşı koruyor. Köy halkı ile El Turco arasında öyle sıcak bir bağ kuruluyor ki köyde kendisinin ölümünden sonra Türk gelenekleri yaşatılmaya devam ediliyor ve bu durum günümüze kadar da değişmeden devam ediyor.

İtalya'da Bir Türk Köyü Moena Köyü

İtalya’nın Trento bölgesinde yer alan Moena Köyü’nün Türk Köyü olarak adlandırılması sizi yanılgıya düşürmesin; çünkü bu köyde Türkler değil İtalyanlar yaşıyor. Ancak bu vefakar İtalyanlar Osmanlı askeri Hasan’ın ölümünün ardından hala sokakları Türk bayrakları ile donatıyor. Moena’da her yıl ağustos ayının ilk haftasında Moena Türk Festivali düzenliyor. Bu festivalde topluluğun en yaşlısı sultan kostümüne giriyor ve Il Turco’yu temsil ediyor, yerel halkın diğer bölümü ise Osmanlı kıyafetleri giyerek yeniçeri kılığına giriyor. Yerel halk bu festivalde bildiği kadar Türkçe kelime söylüyor ve hem duyduklarıyla hem de gördükleriyle Türk gibi davranmaya çalışıyor. Fes giyen ve takma bıyık takan İtalyanların görünümü insanın içinde oldukça hoş hisler uyandırıyor. Üstelik festival döneminde, öğrenebildikleri kadarıyla Türk yemekleri de pişirmeye gayret ediyorlar.

İtalya'da Bir Türk Köyü Moena Köyü

Bu arada festivalin düzenlendiği meydanın tam ortasında da Osmanlı askerinin bir büstü bulunuyor. Festival dışındaki zamanlarda da burada yaşayan İtalyan halkı kitaplardan ve televizyondan Türkiye’nin tarihini ve güncel haberlerini takip etmeye çalışıyor. Türk tarihinin bu kadar güzel korunması ve geleneklere büyük bir vefa ile sahip çıkılması ise bu köyle aranızda gerçekten koparılmaz bir bağ yaratıyor.

İtalya'da Bir Türk Köyü Moena Köyü

Moena Köyü’nde yaşayan İtalyanların en büyük isteği Türklerin gelip köylerini ziyaret etmesi. Moenalılar Türkçe bilmiyor, ancak kendilerini Türk olarak tanıtıyor. Türklerin gelip köylerini ziyaret etmelerini ve iki halkın arasında bağlantılı kurulmasını çok istiyorlar. Moenalılar 2 gün boyunca süren festivale Türk ordusunun askeri mehteran bölüğünün katılmasını ve böylelikle festivalin daha anlamlı olması isteklerini Türkiye’ye sürekli iletiyorlarmış. Tek kelime Türkçe bilmeyen Moenalıların bu vefası dünya barışının hala olabileceğine dair pozitif düşünceler içine girmenizi sağlıyor.

İtalya'da Bir Türk Köyü Moena Köyü

Geçim kaynağı büyük oranda turizme dayanan Moena’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu düşünüyorum. Eğer bir gün Moena Köyü’nü ziyaret ederek Türk kültürünün nasıl yaşatıldığını görmek isterseniz bunu mutlaka festival döneminde yapmanızı tavsiye ederim. Bambaşka bir ülkede, İtalyanca konuşan insanların arasında Yeniçeri kostümü giymiş köylüleri ve evlerin duvarlarını süsleyen Türk bayraklarını görmenin tüylerinizi diken diken edip milliyetçi duygularınızı kabartacağından emin olabilirsiniz.

İtalya'da Bir Türk Köyü Moena Köyü

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap