Pasaport ve Vize İşlemleri

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Colosseum in Rome
Editör
Yazar Editör

İnsanoğlu şüphesiz, doğası gereği genellikle bir yerden bir yere, herhangi bir sebeple sık sık veyahut nadir de olsa belirli aralıklarla geçen, geçme ihtiyacı duyan bir varlık. Değişiklik, seyahat, gezme tutkusu, tatil, iş seyahatleri, ziyaret bu sebeplerden sadece akla ilk gelenlerdir ve dünya hala sürekli yeni yerler keşfedilecek kadar büyük bir bahçedir.

Bu yazımızda ise çeşitli uygarlıklara beşik olmuş, adı geçince akla büyük Roma imparatorluğuna ev sahipliği yapmış, Rönesans ve reformun doğduğu, dünya tarihine damga vurmuş ve yön vermiş, günümüz tarihi eserlerinde ve tarihi mimari yapılarının oluşmasına ciddi katkı yapmış İtalya’dan bahsedeceğim. İtalya yüzlerce metihleri hak edecek bir bölge üzerinde kurulmuş ülkedir. Milano şehrinde ki büyük ticari pazarları, ülkenin dört bir yanına kalmış Rönesans döneminden kalma tarihi eser ve mimarları, tarihe damga vurmuş imparatorlukları, ünlü düşünürleri ile her yıl milyonlarca turistin dikkatini çekmekte ve ziyarete kapılarını açmaktadır. Peki, onca insanın merakını üzerine çeken bu kültür beşiğine nasıl gidilir, ziyaret için resmi nelere ihtiyaç duyulur hadi hep birlikte bunlara göz atalım.

Venedik_in_Italy

İtalya Vizesi Nasıl Alırım?

– İlk olarak ülkenin hangi amaçla ziyaret edileceği belirtilmesi gerekiyor. Çünkü vizenin amacına ve süresine göre değişiklikler olabiliyor. İtalya’ya geçerli vizeler ise; turistik vize, aile ziyareti vizesi, ticari vize, oturma ve çalışma vizesi olarak farklılıklar gösterebiliyor.

– Bunun dışında vize konusunda dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri ise, 90 günden fazla İtalya’da kalma zorunluluğu olan kimselerin, bahsi mevzu ülkeye uzun süreli vize talebinde bulunması gerekmektedir.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve İşlemler

Form, vize harcı ve biyometri işlemi olmak üzere üç ana başlığa ayrılmaktadır. En önemli evrak başvuru formudur. Form İtalyanca ve Türkçe büyük harflerle eksiksiz doldurulmalıdır. Seyahat amacı, masrafların nasıl karşılanacağının, Türkiye’ye muhakkak geri döneceğini kanıtlayan belgeler diğer gerekli şartlardır. Ulusal vize harcı olarak 116 Euro talep edilmektedir. Form ve harçtan sonra son olarak kimlik sahteciliğinin önüne geçmek için parmak izi taraması yapılmaktadır ve bu parmak izinin geçerli süresi 5 yıldır.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap