Cenova

I Found My Love in Portofino

Portofino
Editör
Yazar Editör

Bir balıkçı köyü ve önemli bir turizm merkezi olan Portofino, İtaya’nın Ligurya bölgesinde bulunuyor. Genova’ya bağlı olan bu küçük kasaba, tablo güzelliğindeki limanı ve ünlü kişiler ile olan tarihi bağları nedeniyle dünya çapında tanınıyor. Kasabanın ismi Latince “Portus Delphini”, yani “Yunuslar Limanı” sözcüğünden kaynaklanıyor. Bu isim de, küçük körfezinde – bugün de halen görebileceğiniz – çok sayıda yunusa atıf yapıyor. M.S. 986 yılında kurulan Portofino, Roma İmparatorluğu’nun en eski yerleşimlerinden biri, ancak dünya çapında tanınması 1950’li yıllarda gerçekleşiyor. Aralarında Aubrey Herbert ve Elizabeth von Arnim gibi isimlerin de olduğu Kuzey Avrupa aristokratları, yaz tatili için burayı tercih etmeye başlayınca Portofino bir anda sanatçıların, ünlülerin ve sosyetenin dikkatini çekiyor.

Portofino Cenova

Portofino’da Nereleri Görülmeli?

• Derinlerdeki İsa Heykeli. 1954 yılında, denizin 17 metre altına koyulan bu heykel, kollarını açmış bir İsa tasvirinden oluşuyor ve balıkçıları koruduğuna inanılıyor. Sadece scuba dalışı ile görülebiliyor.
• Castello Brown. 16. yüzyıldan kalma bir kale. Enchanted April filmi de burada çekildi.
• St. Martin Kilisesi. 12. yüzyıldan kalma bir kilise. Pek çok Hollywood filminde mekân olarak kullanıldı.
• Santa Maria Assunta Tapınağı. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri.

Portofino İtalya

Leo Chiosso tarafından yazılıp Fred Buscaglione tarafından bestelenen meşhur “Love In Portofino” şarkısı da, 12 Mayıs 1958 tarihinde yayınlanarak Portofino’nun ününe katkıda bulunuyor. Hatta bu güzel kasabanın aşk ve romantizmin merkezlerinden biri olarak görülmeye başlanması dahi, bu şarkı sayesinde oluyor. Neredeyse 60 yıllık bir eser olmasına rağmen, duyar duymaz hatırlayacağınıza eminiz:

I found my love in Portofino, Perchè nei sogni credo ancor…
(Aradığım aşkı Portofino’da buldum, artık rüyalara inanıyorum…)

Portofino Genova

Hollywood da Portofino’nun hayranları arasında: bu küçük balıkçı kasabasında çekilmiş pek çok film bulunuyor. 1995 yapımı Beyond the Clouds ve 1992 yapımı Enchanted April bunların en bilinenleri, ancak biz 2013 yapımı Love in Portofino isimli filmi izlemenizi öneriyoruz. Yarı belgesel niteliğindeki bu film, hem o meşhur şarkının ve hem de bu büyüleyici kasabanın hikâyesini anlatıyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap