Pisa

Fotoğraf Meraklılarının Adresi İtalya’nın Simgesi Pisa Kulesi

Pisa Kulesi
Editör
Yazar Editör

Pisa Kulesi denildiği zaman hepinizin aklına ilk olarak hangi görüntünün geldiğini biliyorum. Yeşillik bir alan, bu alanın ortasında şaşırtıcı biçimde yana eğilmiş bir kule ve bu kuleyi elleriyle ittirirken çok eğleniyormuş gibi görünen çok sayıda turist. Siz de bu görüntünün Google görsellerine bakarken keyifli zaman geçiriyorsanız İtalya’nın Pisa kentinde bulunan Pisa Kulesi’ni canlı gözlerinizle görmelisiniz. Zira fotoğraf meraklılarının adresi Pisa Kulesi’nin etrafındaki turist kafilesi gerçek hayatta çok daha eğlenceli. Bununla birlikte Pisa Kulesi’ne dair görülmesi gereken tek şey de tabii ki fotoğraf çektiren turistler değil. İtalya’nın bu önemli anıtının ciddi bir tarihi ve şaşırtıcı bir görünümü var.

Pisa Kulesi'nde Fotoğraf Çektiren Turistler

İtalya’nın medar-ı iftiharı Pisa Kulesi, Pisa şehrinin Piazza dei Miracolide Meydanı’nda bulunuyor. Meydanın isminin Türkçe anlamı Mucizeler Meydanı. Yana doğru bu kadar eğik durup yüzyıllardır devrilmeyen bir kulenin de başka bir meydanda durması düşünülemezdi! Meydandaki şehir katedrali 1060 ve 1090 yılları arasında yapılmış. Pisa Kulesi’nin yapımına ise 1173 yılında başlanmış. Kule, katedralin yanında bir çan kulesi olmak üzere tasarlanmış. Yapılırken de Babil Kulesi örnek alınmış.

Pisa Kulesi'nin İç Görünümü

Gelilim Pisa Kulesini Pisa Kulesi yapan eğikliğin başlangıcına. Pisa Kulesi’nin ilk iki katında herhangi bir eğiklik olmamış, üçüncü kattan itibaren ise kule eğilmeye başlamış. Kulenin eğilmeye başlaması 1185 yılında fark edilmiş ve bu eğikliğin giderilmesi için pek çok yöntem denenmiş ancak bu yöntemlerin hiçbiri başarılı sonuç vermemiş. Bence burada işin en ilginç kısmı eğilmeye rağmen inşaata devam edilmesi. Pisa Kulesi’nin yapımı yıllar içerisinde savaşlar nedeniyle pek çok kez sekteye uğramış ancak her defasında azimle inşaata devam edilmiş. 1370 yılında 60 metreye ulaşan kulenin inşaatı sona ermiş. Peki, bu eğilmenin sebebi ne?

Pisa Kulesi'nin Jenerik Görüntüsü

Uzmanlar Pisa Kulesi’nin eğikliğinin sebebinin toprağın inşaata elverişsiz koşulları olduğunu söylüyor. Nitekim uzun yıllardır binanın yıkılmaması için pek çok çalışma yapılıyor. Kuleye düzenli olarak kurşun kalıplar ekleniyor ve bu kalıplar çelik halatlar yardımıyla bağlanıyor. Pisa Kulesi’nin bir 300 yıl kadar daha yıkılmayacağı öngörülüyor. Bu da bizlere dünya gözüyle Pisa Kulesi’ni görebileceğimiz gerçeğini müjdeliyor.

Pisa Kulesi'nin Merdivenleri

Pisa Kulesi’ni ziyaret edince yapmadan dönmemek gereken ilk şey kulenin tepesine tırmanmak. Bu tırmanış yaklaşık olarak 300 basamak çıkmak gerekiyor, ancak yukarı çıkınca görülen manzara o kadar büyüleyici ki, tüm yorgunluğumuza değiyor. Kulenin hemen yanı başında yer alan katedral de görülmesi gereken bir tarihi eser.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap