Yeme-İçme

Espresso’dan Cappuccino’ya İtalyan Kahveleri ve Kültürü

İtalyan Kahveleri ve Kültürü
Editör
Yazar Editör

Biz Türkler çayı çok severiz. Sabah kahvaltısında olsun akşam yemekten sonra olsun günün her saati çay içeriz. Bir tanıdıkla karşılaşırız çay ikram ederiz. Eve misafir gelir hemen çay demleriz. Gündüz vakti işteyken içtiğimiz çayın haddi hesabı yoktur. Kısacası biz millet olarak çay bağımlısıyızdır. Tıpkı İtalyanlar gibi, yalnız bir farkla. Biz nasıl ki çay bağımlısıyız, onlarda kahve bağımlısıdır. Tıpkı bizim çay içtiğimiz gibi günün her saatinde kahve içebiliyorlar. Sabah kalkar kalkmaz bir espresso patlatmak bize biraz ağır gelse de onlar için her sabah yaşanan alışılagelmiş bir ritüel halini almış durumda. İşte bu yüzden de dünyanın en güzel, en aromalı ve en lezzetli kahveleri İtalya’dan çıkıyor.

Madem Espresso’dan Cappuccino’ya, Caffe Mocha’dan Latte Macchiato’ya İtalyan Kahveleri ve Kültürü’nden bahsediyoruz herkesin aklına takılan ilk soruyu en başta cevaplayayım. Evet İtalya’da şimdilik Starbucks bulunmuyor. Turistlerin en çok şaşırdığı konuların başında da bu geliyor. Kahve tutkunları Starbucks’ı görmeyince sanki kahve içemeyecekler gibi bir dehşete kapılabilirler ancak emin olun, İtalyan kahveleri o kadar lezzetli ki herhangi bir markaya burada ihtiyaç duymayacaksınız.

İtalyan Kahveleri Espresso

Güne başlamadan içeceğiniz bir ufak fincan Espresso gün boyu size enerji verecektir.

Bugüne kadar ki İtalya ziyaretlerimde lezzetsiz bir kahveye neredeyse hiç rastlamadım. Türkiye’de herhangi bir kafede içtiğiniz Espresso ile İtalya’da içtiğiniz arasında lezzet farkını rahatlıkla farkedebilirsiniz. Bu arada yazıda devamlı Espresso’yu kullandığımı farketmiş olmalısınız zira İtalyanlar için kahve eşittir Espresso’dur. Onlar için Espresso’nun yeri her zaman farklıdır. İtalyan Kahve Kültürü, Espresso’nun üzerine inşa edilmiştir desek yanlış dememiş oluruz. Espresso kültürü İtalya’da o kadar güçlü ki, herhangi bir mekana girip kahve istiyorum dediğinizde karşınıza mutlaka espresso geleceğinden emin olabilirsiniz. Bu nedenle bir çok İtalyan güne her sabah Espresso ile başlıyor. İşe gitmeden önce uğradıkları bir barda shot Espresso yaparak günlerine devam ediyorlar. İçtikleri Espresso’nun lezzeti ve canlandırıcılığı da gün boyu onlara eşlik ediyor.

İtalyan Kahveleri ve Kültürü

İtalyan barları ülkemizde ki gibi sesli ve içkili değil.

Tabii İtalya’da ki barlar ülkemizde ki gibi içkili, yüksek sesli mekanlar değiller. Burada ki bar konsepti insanların sabahları bankolarda kahvaltı yapıp, öğlen aperatif şeyler yedikleri ve günün her saati kahve içebildikleri mekanlar olarak karşımıza çıkıyor.

İtalya’dan dünyaya yayılan kahve çeşitleri Espresso ile sınırlı değil tabii ki. Kahvenin diğer türleri de genel olarak Espresso temelli olarak yapılıyor ama tatları ve aromaları birbirinden oldukça farklılık gösteriyor. Bu yüzden İtalya seyahatinizde farklı kahve çeşitlerini denemenizi şiddetle öneriyorum. Kendi damak tadınıza uygun kahveyi mutlaka bulacağınızı düşünüyorum.

İtalyan Kahveleri Cappucino

Espresso’dan daha hafif bir tat arıyorsanız Cappucino tam size göre.

Madem İtalyan Kahvelerinden bahsediyoruz Espresso’nun dışında ki kahvelerden bahsetmezsek olmaz. Yazıda da belirttiğim gibi İtalyan Kahve Kültürü büyük oranda Espresso’nun üzerine kurulmuş durumda. Fakat Espresso herkese uygun olmayabilir. Zira diğer kahve türlerine göre fazlasıyla ağırdır. Eğer biraz daha yumuşak tadımlı bir kahve düşünüyorsanız Cappuccino’yu tercih edebilirsiniz. Espresso’ya belli oranda süt ve köpük ekleyerek yapılır. Genellikle sabah saatlerinde içilen bir kahve türüdür. Yemeklerden sonra pek içilmez, istediğiniz takdirde garsonunuzdan garip bir bakış yiyebilirsiniz. Öyle ki Türkiye’de bir restauranta gidip gelen garsona ben önce çay içeceğim demek gibi bir şey bu.:)

İtalyan Kahveleri Macchiato

Latte, İtalyanca’da Süt demek. Garsondan Latte isterseniz bir bardak süt getirecektir.

Yine yumuşak bir kahve istiyorsanız Latte Macchiato’yu tercih edebilirsiniz. Cappuccino’ya göre oran olarak daha fazla süt barındırıyor içinde. Aslında bakarsanız sütün içine kahve konuluyor desek daha doğru olur. Bu arada dikkat etmeniz gereken husus Türkiye’de Starbucks’ta Latte istediğiniz de size kahve veriyor olabilirler fakat İtalya’da size en fazla bir bardak süt vereceklerdir. Bu nedenle kahve isterken Latte Macchiato demeniz iletişiminizde kolaylık sağlayacaktır.

İtalya’da tadabileceğiniz diğer muazzam bir tat ise Americano’dur. Espressoya bol miktarda sıcak su eklenmesiyle elde edilen bir kahve türüdür. Amerikan kahve kültürü ile İtalyan kahve kültürünün harmanlanması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Espresso beni kesmiyor bana daha serti lazım diyenlerdenseniz Ristretto tam size göre. Espresso’ya nazaran daha az su katılmaktadır. Bu da kahvenin hem yoğun olmasına hem de tat olarak daha keskin olmasına sebep oluyor. Yinede midenizi düşünün derim.:)

Coretto’dan bahsetmezsem olmaz. Bir nevi alkollü kahve diyebiliriz. Corretto adı verilen bu kahveye genellikle likör konulsa da, Grappa, Varnelli ve Molinari gibi İtalya’nın yerel içkileri de konulabiliyor. Farklı bir tat arayanlara Coretto’yu denemelerini tavsiye ediyorum.

İtalyan Kahveleri Shakerato

Farklı bir tat deneyimlemek isterseniz Shakerato ilginizi çekebilir.

Bu bahsettiklerimin dışında Shakerato, Granita al Caffé, Caffé Freddo, Cappuccino di Soia, Caffé Ginseng, Caffé d’Orzo gibi farklı tatları da deneyebilirsiniz. Tabii bu çeşitleri her barda bulamayabilirsiniz.

Bu arada yazımı bitirmeden önce son bir şey daha söylemek istiyorum. Yazının içinde İtalyanların bar konseptinden bahsetmiştim. İtalyan barlarında genellikle barın deskinde içtiğiniz kahvenin fiyatı ile barın masasına oturup garsondan istediğiniz kahvenin fiyatı arasında fark bulunmaktadır. Bu fark size hizmet eden garsonun servis ücretidir. Bu nedenle bara girmeden önce garsonlar size masada mı yoksa bankoda mı diye soru sorabilirler. Siz eğer bankoda içmek isterseniz “al banco” ya da “al bar” demeniz yeterli olacaktır. Aksi takdirde iş bir “Si” demenize bakar. Garson elinize tutuşturacağı “al tavolo” fişi ile sizi içeriye buyur edebilir.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap