Roma Ulaşım

Metrosuyla, Hızlı Trenleriyle Detaylı Roma Ulaşım Rehberi

Detaylı Roma Ulaşım Rehberi
Editör
Yazar Editör

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Roma’nın ulaşımı da oldukça kolay. Sizler için hazırladığım detaylı Roma Ulaşım rehberinde öncelikle Roma’nın yerlilerinin ulaşım tercihlerinden bahsetmek istiyorum. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız, Roma’ya gittiğinizde göreceğiniz kişisel ulaşım araçları sizi bir hayli şaşırtacak. Burada kendi şehrinizdeki gibi dizi dizi taksiler ya da büyük lüks araçlar görmeyi beklemeyin. Çünkü Romalılar genellikle Vespa ya da Smart ile ulaşımlarını sağlamayı tercih ediyorlar. Özellikle iş çıkışı saatlerinde takım elbiseli erkeklerin ve elbiseli kadınların Vespa ile şehirde bir yerden bir yere gitmelerini izlemenin oldukça keyifli olduğunu söylemeliyim. Bunun dışında da tabii ki otobüs ve metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanıyorlar. Şehir yürümek için oldukça müsait. Bence pek çok kişi en azından çok uzun olmayan mesafeleri yürüyerek kat ediyordur. Çünkü başka türlü bu kadar lezzetli yemekler yiyen bir milletin nasıl bu kadar fit olduğunu açıklayamıyorum.

Şimdi de bir turist olarak Roma’da ulaşımınızı nasıl sağlayacağınıza gelelim. Öncelikle Türkiye’den Roma’ya her gün uçak seferleri yapılıyor. Bu seferlerin son noktası genellikle Roma’daki Fiumicino Havalimanı oluyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için pek çok seçenek var, bunların en uygun fiyatlı olanı da Terravision isimli otobüsler. Bu otobüsler 20 dakikada bir kalkıyor ve şehir merkezine ulaşmak 55 dakika sürüyor.

Roma Metrosu ile Ulaşım Rehberi

Ben Roma seyahatimde havalimanına ulaşmak için hızlı treni kullanmıştım. Roma’nın oldukça gelişmiş bir tren ağı var. Tren istasyonuna geldiğinizde de şehir merkezine ulaşmak istediğiniz takdirde karşınıza iki seçenek çıkıyor. Hızlı tren hiçbir noktada durmuyor ve merkeze daha hızlı ulaşıyor. Bu seçenek standart trene göre birkaç Euro daha pahalı fakat oldukça konforlu olduğunu söylemeliyim. Özellikle çok valiziniz varsa ve yorucu bir yolculuk geçirdiyseniz 14 Euro vererek hızlı treni kullanabilirsiniz. Tren seferlerinin son noktası Roma Termini Tren İstasyonu. Buradan sonra ise metro ağı devreye giriyor. Bu arada, Roma Termini Tren İstasyonunda bilet alırken buradan İtalya’nın pek çok şehrine de seyahat edilebildiğini gördüm. Hatta eğer birkaç günümüz daha olsaydı trenle Floransa’ya gider ve bu şehri de görürdük diye bir hayli hayıflandık.

Roma Terminali

Roma’nın metro ağı da bu şehre ilk gelenleri bile ürkütmeyen bir nitelikte. Şehrin kırmızı ve mavi metro hatları daimi olarak yolcu taşıyor ve bu iki hat Termini istasyonunda kesişiyor. Herhangi bir durakta duvarda asılı olan metro hattına bakarak yolunuzu kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Burada da tek yön bilet alabileceğiniz gibi Roma Pass alarak birkaç günlük ulaşımınızın parasını önden verebilir ve Roma’nın içinde toplu taşıma ile gönlünüzce seyahat edebilirsiniz.

Ancak şunu söylemeliyim ki Roma küçük bir şehir ve eğer gittiğiniz mevsim de müsaitse metroyla bol bol seyahat etmektense yürümeyi tercih etmelisiniz. Ben Roma seyahatimin tamamında şehri yürüyerek dolaştım ve bu sayede başka türlü karşıma çıkması olanaksız olan küçük meydanları görme, sokak aralarında konuşlanmış ve yalnızca şehirde yaşayan insanlar tarafından bilinen lokal restoranlarda yemek yeme ve şehrin tarih kokan dokusunu tamamen hissedebilme şansına sahip oldum.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap