Venedik

Cam İşçiliğinin Sanata Dönüştüğü Yer Murano Adası

Murano Adası
Editör
Yazar Editör

Eğer İtalya’nın herhangi bir kentini ziyaret ettiyseniz hediyelik eşya dükkanlarının birinde Murano camından yapılmış birbirinden güzel biblo ve takıları mutlaka görmüşsünüzdür. Özellikle Roma’da Trevi Çeşmesi’nin etrafındaki hediyelik eşya satan mağazalarda Murano camından yapılmış pek çok hediyelik ürün mevcut. Peki, nedir bu Murano camı? Murano camı dünyanın en güzel adalarından birinde üretilen kıymetli bir cam, bu cama şekil vermek de dünyanın en çok ustalık isteyen işlerinden biri. Bu muhteşem adanın ismi ise Murano Adası ve kendisi Venedik’e gittiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor.

Murano Camı

Cam işçiliği aslında eskiden Venedik’te yapılıyormuş ancak atölyelerden çıkan yoğun duman ve işçiliğin yarattığı yangın tehlikesi nedeniyle 1291 yılında Murano’da yapılmaya başlanmış. Venedik’teki tüm cam atölyeleri bu tarihte Murano Adası’na taşınmış. Taşınma sonrasında endüstri iyiden iyiye güçlenmiş ve büyük merak uyandırmaya başlamış. Bu dönemde cam işçiliğinin sırlarının yayılmaması için yabancıların adaya girişleri ve cam ustalarının da adadan çıkışları yasaklanmış. Hatta adadan kaçmaya yeltenen cam ustalarının sonu idamla bitiyormuş. Kaçabilen cam ustalarının ise ünlü Bohemia camlarının yaratılmasına vesile oldukları söyleniyor. Venedik bu dönemde tam anlamıyla dünyanın cam merkezi haline gelmiş.

Murano Adası ve Cam İşçiliği

Murano’da yapılan özel camların ünü kısa bir sürede dünyaya yayılmış. Dükler, padişahlar ve krallar kendilerine özel cam ürünlerini almak için sıraya girmişler. Bu dönemde Murano’da yapılan cam kadehlere dair de çok sayıda efsane türemiş. Mesela rivayete göre Murano camından yapılan kadehlerin içine bir damla zehir damlatıldığında kadeh hemen parçalanıyormuş. Bu rivayetin özellikle de kralların ve padişahların ilgisini çektiğine şaşırmamak gerek. Murano camından yapılan bir diğer özel ürün de hançerler. Bu hançerler binlerce ufak cam parçacığından yapılıyormuş, metal kılıf içindeki hançer düşmanın bedenine saplandığında asla kurtuluş olmazmış, çünkü hançerin incecik camları içeride binlerce minik parçaya bölünürmüş ve asla çıkartılamazmış.

Murano Adası Venedik’e bir hayli yakın. Deniz otobüsü benzeri vaporettolarla adaya 10 dakikada ulaşmak mümkün. Oldukça sakin bir yapısı olan bu adada çok sayıda cam dükkanı var. İçindeki ürünler size ilk bakışta pahalı gelebilir ama bir cam ustasını iş üstünde izlerseniz aldığınız ürünün ücretine değdiğinden emin oluyorsunuz. Cam ustaları camın kor haline üfleme yöntemi ile saniyeler içinde şekil veriyorlar. Dünyanın her yerinden gelen çok sayıda turist bu etkileyici gösteriyi görmek için Murano Adası’nı ziyaret ediyor.

Murano Adası ve Santa Maria e San Donato

Murano Adası sadece cam işçiliğiyle mi meşhur? Tabii ki değil. Gitmişken gezip görmeniz gereken bazı yerler de mevcut. Öncelikle Museo Vetratio bunlardan biri. Bu cam müzesinde cam işçiliği ile üretilen antika eserleri görebilirsiniz. Yine adada bulunan Santa Maria e San Donato ise adanın en önemli mimari eserlerinden biri olan bir bazilika. Bu bazilikanın yapımı 12.yüzyıla dayanıyor ve çan kulesine çıktığınız takdirde karşınızda büyüleyici bir Venedik manzarası beliriyor.

Murano Adası ve Panoramik Görünümü

Venedik seyahatinize bir gün daha ekleyip civarındaki adaları görmeye niyetlenirseniz Murano Adası’nı kaçırmayın derim. Adada Venedik’in kalabalığından ve karmaşasından uzak bir gün geçirebilir, cam işçiliğinin ustalıklarını gözlerinizle görebilir ve lokal restoranlardan birinde muhteşem İtalyan yemeklerinin tadına varabilirsiniz. Masallardan fırlamış gibi görünen bu adanın ününün bir bölümü de içindeki rengarenk evlerden geliyor. Özellikle kanalların kıyısındaki renkli evler fotoğraf çekmeyi sevenler için adeta bir hazine niteliğinde.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap